Relacja z debaty o Domu Polsko-Niemieckim [wideo] | Berlin w Warszawie - Instytut Pileckiego

24.06.2026 (ŚR)

Relacja z debaty o Domu Polsko-Niemieckim [wideo] | Berlin w Warszawie

Jakie znaczenie będzie miał Dom Polsko-Niemiecki powstający w Berlinie? Czy stanie się miejscem upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej, przestrzenią dialogu i edukacji, a może symbolem zmiany w niemieckiej kulturze pamięci? O tych kwestiach dyskutowano podczas debaty „Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie: pomnik, muzeum, centrum dialogu – wspólna pamięć czy spór o pamięć?”. Po dyskusji wystąpił Ola Błachno Oktet, prezentując utwory z albumu „Warschauer Strasse”.

W spotkaniu wzięli udział: dr hab. Paweł Zarychta – prof. UJ, germanista i literaturoznawca (pracownik Instytutu Germanistyki i Nordystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Robert Parzer – badacz zbrodni narodowego socjalizmu w Niemczech i w okupowanej Polsce (pracownik naukowy w Fundacji Pomnik Zamordowanych Żydów Europy w Berlinie). Rozmowę prowadziła dr. Joanna Nikel z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.

Gość specjalny

Na początku spotkania głos zabrał Ambasador Niemiec Miguel Berger, który
podkreślił znaczenie dialogu polsko-niemieckiego oraz działań na rzecz
upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Wyraził przekonanie, że projekt Domu Polsko-Niemieckiego zostanie sprawnie zrealizowany, a jednocześnie zachęcał do dalszej dyskusji na temat jego znaczenia dla relacji polsko-niemieckich.

Ambasador zaznaczył też, że choć pamięć o przeszłości pozostaje ważna, równie istotne jest wspólne patrzenie w przyszłość. W tym kontekście wskazał na rozwijającą się współpracę polsko-niemiecką w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, podkreślając, że wzmacnia ona bezpieczeństwo obu państw wobec współczesnych wyzwań.

Dom Polsko-Niemiecki i asymetrie przedsięwzięcia

Na początku swojej wypowiedzi dr hab. Paweł Zarychta zaznaczył, że popiera zarówno ideę budowy pomnika polskich ofiar niemieckiej okupacji, jak i powstanie Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie. – Dobrze jest, jeśli sąsiedzi interesują się sąsiadami, dobrze, jeśli sąsiedzi wzajemnie się wymieniają wiedzą, poglądami, ale też krytycznie dyskutują ze sobą. Jednocześnie zaznaczył, że choć Dom Polsko-Niemiecki jest projektem realizowanym przez państwo niemieckie, co wiąże się z określonymi ograniczeniami formalnymi, to warto byłoby silniej włączyć w jego tworzenie również instytucje państwa polskiego. – Dobrze by było, żeby polska perspektywa była zdecydowanie mocniej uwzględniana, żeby polskie instytucje były angażowane realnie w ten projekt – zaznaczył.

Zdaniem Roberta Parzera – historyka zajmującego się zbrodniami narodowego socjalizmu, od marca 2023 roku pracownika naukowego Fundacji Pomnik Zamordowanych Żydów Europy w Berlinie – kwestia przyszłego kształtu instytucjonalnego Domu Polsko-Niemieckiego pozostaje otwarta.

– Wiele kwestii pozostaje otwartych – jak będą wyglądać struktury domu, kwestie rady doradczej, kuratorium. Że będzie ono obsadzone parytetowo – po równo Polakami i Niemcami – jest dla mnie czymś oczywistym. Nie wyobrażam sobie tego inaczej. Jednocześnie proszę mieć na uwadze, że jest to projekt, który Republika Federalna Niemiec realizuje w Niemczech, za niemieckie pieniądze. Pewna asymetria jest tu nie do uniknięcia”.

Moralne zobowiązanie

Odnosząc się do często pojawiającego się w debacie publicznej pojęcia „gestu”, Zarychta postulował odejście od narracji przedstawiającej upamiętnienie polskich ofiar jako dobrowolny gest Niemiec wobec Polski, wskazując, że takie ujęcie może wpisywać się w wyższościowe traktowanie partnera. Jego zdaniem przypominanie o zbrodniach nazistowskich i ich ofiarach nie powinno być postrzegane jako akt dobrej woli, lecz jako moralne zobowiązanie. – Obowiązek ma nie tylko wymiar praktyczny, lecz także moralny – podkreślił. – Mamy obowiązek pamiętać, mamy obowiązek przypominać o tych zbrodniach. To nie jest kwestia wyboru, to nie jest kwestia arbitralnej decyzji, tylko to jest właśnie kwestia moralnego obowiązku – zaznaczył.

Oczekiwania wobec domu polsko-niemieckiego

Zarychta podkreślił, że w Domu Polsko-Niemieckim najważniejsi powinni być ludzie – przede wszystkim odwiedzający, zwłaszcza młodzież i wycieczki szkolne. Wśród konkretnych tematów, które – jego zdaniem – powinny zostać uwzględnione w takiej instytucji, wymienia przede wszystkim eksterminację polskiej inteligencji po 1939 roku, martyrologię polskiej wsi – często pomijaną w narracji historycznej oraz temat tzw. „drugiej winy”, rozumianej nie jako odpowiedzialność zbiorowa, lecz jako problem bezkarności wielu sprawców zbrodni nazistowskich po II wojnie światowej. Podkreślił, że celem prezentowania tych treści nie powinno być oskarżanie współczesnych Niemców ani budowanie poczucia moralnej wyższości, lecz zapobieganie powtórzeniu podobnych zbrodni w przyszłości – w duchu refleksji Adorno i Habermasa.

Robert Parzer za kluczowe zadanie Domu uznał opowiedzenie „drugiej strony medalu" – historii, która stoi w sprzeczności z pamięcią wciąż obecną w wielu niemieckich rodzinach. „Dla wielu jest to totalne zaskoczenie. Dostęp do kartotek członkowskich NSDAP otwiera zupełnie nowy rozdział w rodzinnej pamięci wielu Niemców".

Muzyczne podsumowanie półmetka cyklu „Berlin w Warszawie”

Wieczór zamknął koncert Ola Błachno Oktet – muzyczne podsumowanie połowy całego cyklu. Zespół wystąpił w składzie: Aga Derlak, Michał Aftyka, Patryk Dobosz oraz kwartet smyczkowy: Marta Piórkowska, Agata Myagmarsuren, Joanna Ławcewicz-Matysiak i Katarzyna Stasiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo ze spotkania. 

Zobacz także

  • Martyna Wojtkowska z Instytutu Pileckiego laureatką Audionomia Award 2026
    Cztery osoby na scenie stoją blisko siebie. W tle na ekranie napis NADZIEJA AUDIONOMII.

    Aktualności

    Martyna Wojtkowska z Instytutu Pileckiego laureatką Audionomia Award 2026

    Martyna Wojtkowska została laureatką w kategorii Nadzieja Audionomii za audioserial „Sala 600. Świadkowie Norymbergi” – wspólnego projektu Studia Reportażu i Instytutu Pileckiego.

  • Relacja z debaty o Domu Polsko-Niemieckim [wideo] | Berlin w Warszawie

    Aktualności

    Relacja z debaty o Domu Polsko-Niemieckim [wideo] | Berlin w Warszawie

    Jakie znaczenie będzie miał Dom Polsko-Niemiecki powstający w Berlinie? Czy stanie się miejscem upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej, przestrzenią dialogu i edukacji, a może symbolem zmiany w niemieckiej kulturze pamięci? O tych kwestiach dyskutowano 19 czerwca podczas debaty „Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie: pomnik, muzeum, centrum dialogu – wspólna pamięć czy spór o pamięć?”.

  • Czerwiec ’76 | Dr Paweł Sasanka
    Tłum ludzi zebranych na ul. Czerwonej Armii (obecnie Św. Marcin). Na jezdni stoją otoczone ludźmi samochody ciężarowe i tramwaj nr 5. Po obu stronach ulicy budynki. W tle po lewej stronie  gmach Akademii Muzycznej, po prawej stronie Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

    Aktualności

    Czerwiec ’76 | Dr Paweł Sasanka

    Czerwiec ’76 to historia rewolty robotniczej i brutalnych represji, ale także kolejny dowód na niereformowalność systemu komunistycznego. To historia ekipy Gierka i Jaroszewicza, która bała się powtórki krwawego scenariusza z Grudnia 1970 roku. Przygotowując podwyżki cen żywności, za wszelką cenę próbowali oni uniknąć błędów swoich poprzedników, a jednocześnie swoją arogancją sprowokowali kolejny masowy protest robotników. Paradoksalnie, uruchamiając machinę odwetu władza mimowolnie przyczyniła się do zainicjowania spontanicznej pomocy dla prześladowanych, która dała początek zorganizowanej opozycji. Po pięćdziesięciu latach, historia ta wciąż zasługuje na przypominanie i ponowne odczytywanie.

  • Komunikat

    Aktualności

    Komunikat

    Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, jedyny udziałowiec spółki Pilecki Institute (USA), Inc., oświadcza, że Zarząd Spółki z dniem 18 czerwca 2026 r. powołał na tymczasowe stanowisko Prezesa Zarządu (CEO) spółki Pilecki Institute (USA), Inc. Jacka Fairweathera. Jego zadaniem będzie rozszerzenie strategii programowej związanej z misją statutową oddziału IP w Nowym Jorku.

  • Hanna Radziejowska w „Die Welt”: „nowa polityka pamięci wymaga nowej Ostpolitik"
    Hanna Radziejowska

    Aktualności

    Hanna Radziejowska w „Die Welt”: „nowa polityka pamięci wymaga nowej Ostpolitik"

    Hanna Radziejowska udzieliła wywiadu pt. „Der deutsche Blick nach Osten ist voller Erinnerungslücken” [tłum. „Niemieckie spojrzenie na Wschód jest pełne białych plam”] dla niemieckiego dziennika „Die Welt”. W rozmowie z Philippem Fritzem tłumaczy, dlaczego w Niemczech dochodzi dziś do prawdziwego przełomu w myśleniu o historii – i co ma z tym wspólnego Rosja.

  • Swiatłana Cichanouska w Instytucie Pileckiego w Warszawie

    Aktualności

    Swiatłana Cichanouska w Instytucie Pileckiego w Warszawie

    19 czerwca w warszawskiej siedzibie Instytutu Pileckiego odbyło się spotkanie dyrekcji Instytutu, w składzie p.o. dyrektora, Karol Madaj, p.o. zastępcy dyrektora ds. naukowych, Krystian Wiciarz oraz zastępca dyrektora ds. historii w przestrzeni publicznej, Łukasz Mieszkowski, z oficjalną delegacją białoruskiej opozycji demokratycznej na uchodźstwie pod przewodnictwem Swiatłany Cichanouskiej.

  • O Stefanii Wilczyńskiej, jej wyborach i odpowiedzialności. Fotorelacja z wykładu dr Agnieszki Witkowskiej-Krych i koncertu harfowego
    Młoda kobieta gra na harfie

    Aktualności

    O Stefanii Wilczyńskiej, jej wyborach i odpowiedzialności. Fotorelacja z wykładu dr Agnieszki Witkowskiej-Krych i koncertu harfowego

    Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Blask i Ból”, które zgromadziło uczestników wokół niezwykłej historii i pięknej muzyki.

  • [Wideo] Archiwa jako źródło danych dla nowych technologii – spotkanie z cyklu „Twierdza Archiwum”
    Trzech rozmówców siedzi w fotelach na scenie.

    Aktualności

    [Wideo] Archiwa jako źródło danych dla nowych technologii – spotkanie z cyklu „Twierdza Archiwum”

    Uczestnicy spotkania dyskutowali o szansach i zagrożeniach związanych z dostępem sztucznej inteligencji do zasobów archiwalnych. Rozmowa koncentrowała się wokół trzech kluczowych pojęć: pamięci, prawa i przyszłości.

  • „Ja zostanę, wszyscy nie mogą stąd wyjechać…” – relacja z wykładu Aleksandry Kaiper-Miszułowicz i koncertu muzyki poważnej [foto]
    Aleksandra Kaiper-Miszułowicz przy pulpicie, mówi do mikrofonu.

    Aktualności

    „Ja zostanę, wszyscy nie mogą stąd wyjechać…” – relacja z wykładu Aleksandry Kaiper-Miszułowicz i koncertu muzyki poważnej [foto]

    Dlaczego po wojnie rotmistrz Witold Pilecki zdecydował się wrócić do kraju, mimo ogromnego ryzyka? Jak wyglądała jego działalność konspiracyjna po 1945 roku i co doprowadziło do aresztowania jednego z największych bohaterów polskiego podziemia?

  • Andrzej Poczobut honorowym gościem gali „Pamięć miejsca, miejsca pamięci”

    Aktualności

    Andrzej Poczobut honorowym gościem gali „Pamięć miejsca, miejsca pamięci”

    – Ci ludzie, którzy przeszli doświadczenie walki z obydwoma totalitaryzmami, już nie mogą opowiedzieć swojej historii. Została po nich pamięć. I właśnie dlatego, żeby pamiętano o nas, my powinniśmy pamiętać o tych, którzy byli przed nami - powiedział Andrzej Poczobut do zgromadzonych na uroczystej gali.

  • Finał I edycji projektu edukacyjnego „Pamięć miejsca, miejsca pamięci"
    Zwycięzcy finału pierwszej edycji projektu edukacyjnego „Pamięć miejsca, miejsca pamięci" z dyplomem.

    Aktualności

    Finał I edycji projektu edukacyjnego „Pamięć miejsca, miejsca pamięci"

    Dziś w warszawskiej siedzibie Instytutu podsumowaliśmy kilka miesięcy wytężonej pracy 39 grup projektowych z całej Polski. Gościem honorowym wydarzenia był Andrzej Poczobut.

  • Monografia Wydawnictwa Instytutu Pileckiego z prestiżową nagrodą Homo-Verbum-Locus

    Aktualności

    Monografia Wydawnictwa Instytutu Pileckiego z prestiżową nagrodą Homo-Verbum-Locus

    Książka dr Joanny Nikel „Terror niemiecki w powiecie Mińsk Mazowiecki 1939–1944. Wojna i rozliczenia”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Instytutu Pileckiego, wygrała drugą edycję Konkursu Homo-Verbum-Locus. Spośród finałowej piątki nominowanych tytułów publikacja ta otrzymała najwyższe uznanie jury konkursowego.