Piątki Pileckiego - konkurs - Instytut Pileckiego
Piątki Pileckiego - konkurs
Czas lata to taki sielsko-anielski moment w roku. Korzystając z długo wyczekiwanych dni wypoczynku, chcielibyśmy zachęcić Was do wzięcia udziału w specjalnej, konkursowej edycji “Piątek Pileckiego” w czasie wakacji!
Pod daszkiem z gałęzi, co same się splotły
W misterny parasol, chroniący wśród lata
Od deszczu - istniała niewielka ławeczka
Dla tych, którzy chcieli się ukryć od świata.
Tu młodzi śnić mogli o szczęściu we dwoje,
Wtuleni w bzów kwiecia pachnące okiście,
Wzrok wznosząc ku niebu, skąd do nich gwiazd roje
Mrugały w noc letnią, a księżyc przez liście
Słał srebrną poświatę i wśród tajemniczych
Półcieni - utrwalał czarowny świat bajki.
Witold Pilecki, fragment poematu “Sukurcze”
Czas lata, wakacji, to taki sielsko-anielski moment w roku. Przyroda w pełni rozkwitu zaprasza do wędrówek, słoneczne dni są zachętą do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Właśnie w takich pięknych dniach wypoczynku chcielibyśmy zachęcić Was do wzięcia udziału w specjalnej, konkursowej edycji “Piątek Pileckiego” w czasie wakacji.
Projekt jest kontynuacją idei “Piątek Pileckiego”, jakie realizowaliśmy w minionych miesiącach, ale w nieco innej formie. Więcej o “Piątkach Pileckiego" .
DLA KOGO?
"Piątkę" może stworzyć zarówno grupa znajomych, jak i cała rodzina! “Piątkę” w tym wypadku traktujemy jako symbol małej grupy: mogą to być zespoły mniej liczne (minimum 3), czy wręcz przeciwnie - liczące np. 6 czy 7 osób.
JAKA FORMA?
Tym razem mamy dla Was kilka propozycji zadań. Od Was zależy, czy realizujecie jedno, dwa czy wszystkie. Możecie też zrealizować to samo zadanie kilka razy. Wy decydujecie o czasie i miejscu realizacji, ważne, żeby raport ze zrealizowanego zadania trafił do nas najpóźniej 31 sierpnia 2020 roku.
Kiedy już zapoznacie się z regulaminem projektu i podpiszecie wymagane oświadczenia (znajdziecie je tutaj), wyślijcie do nas wypełniony formularz.
Zadanie 1 "Historia jednej fotografii"
W domowym archiwum - swoim, babci, cioci - znajdźcie jak najstarsze zdjęcie. Wykonajcie pracę historyka i pozwólcie, aby zdjęcie opowiedziało Wam historię: swoją własną i ludzi, którzy się na nim znajdują. Ustalcie: kiedy i gdzie zostało wykonane, kto na nim jest, a także w jaki sposób historia osób znajdujących się na zdjęciu splata się z historią Polski i Polaków.
Jako raport z realizacji tego zadania prześlijcie do nas: bardzo dobry skan/ fotografię zdjęcia, opis jego historii (w pliku pdf), zgodę na publikację zdjęcia jego właściciela, oświadczenie RODO i zgodę na publikację Waszej pracy (wzory w załączniku).
Formularz: Historia jednej fotografii
Zadanie 2 "Historia jednego miejsca"
Historia ma wpływ na to, jak zmieniają się różne otaczające nas miejsca. Wybierzcie miejsce (Waszego zamieszkania lub cel Waszych wakacyjnych wędrówek) i pokażcie, jak zmieniło się przez ostatnie 100 lat (no może być trochę mniej;-)). Jakie wydarzenia z historii Polski wpłynęły na kształt tego miejsca?
Jako raport z realizacji tego zadania prześlijcie do nas: zdjęcie miejsca "sprzed 100 lat" (wraz ze zgodą jego właściciela na publikację bądź informację o źródle zdjęcia, jeśli znajduje się w domenie publicznej); samodzielnie wykonane zdjecie miejsca "dziś"; samodzielnie wykonany opis historii miejsca w formie pdf (jeśli w opisie wykorzystane są dodatkowe zdjęcia to również musicie podać ich żródło w domenie publicznej bądź uzyskać zgodę właściciela na ich publikację); oświadczenie RODO i zgodę na publikację Waszej pracy.
Formularz: Historia jednego miejsca
Zadanie 3 "Historia jednej wyprawy"
W ramach wakacyjnych wędrówek wybierzcie się na wyprawę historyczną (pieszą, rowerową, konną, kajakową, samochodową... sposób transportu dowolny). Nie ma znaczenia, czy będzie to jeden dzień, czy 2 tygodnie. Ważne jednak, aby wyprawa odbywała się śladami historii Polski i Polaków; miała jakąś "myśl przewodnią" i żebyście odkryli miejsca, których dotąd nie znaliście. Jako raport z realizacji tego zadania przyślijcie do nas dobrej jakości zdjęcie Waszej wyprawowej "piątki" zrobione w najważniejszym dla wyprawy miejscu oraz relację z Waszej wyprawy w pliku pdf (w opisie wykorzystajcie wyłącznie zdjęcia wykonane samodzielnie). Jeśli nie macie pomysłu dokąd wyruszyć, zapraszamy Was na szlak "Zawołanych po imieniu".
Formularz: Historia jednej wyprawy
DO KIEDY
Na Wasze realizacje czekamy do końca wakacji, tj. do 31.08.2020.
Każda “Piątka” otrzyma od Instytutu certyfikat poświadczający wzięcie udziału w tym projekcie.
W każdej z trzech kategorii komisja konkursowa przyzna 1, 2 i 3 miejsce, które zostanie nagrodzone:
- 1 miejsce: karta podarunkowa o wartości 300 złotych do wykorzystania w sklepie www.rebel.pl oraz publikacje i gadżety Instytutu Pileckiego;
- 2 miejsce: karta podarunkowa o wartości 200 złotych do wykorzystania w sklepie www.rebel.pl oraz publikacje i gadżety Instytutu Pileckiego;
- 3 miejsce: karta podarunkowa wartości 100 złotych do wykorzystania w sklepie www.rebel.pl oraz publikacje i gadżety Instytutu Pileckiego.
Potrzebujesz szybkiego "powtórzenia wiadomości"? Zobacz, co o konkursie mówi Maja Łepek z Instytutu Pileckiego:
Zobacz także
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.