Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego | komunikat - Instytut Pileckiego
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego | komunikat
Komunikat Kapituły Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Pileckiego.
Kapituła Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz Instytut Pileckiego z żalem i przykrością przyjmują do wiadomości decyzję Eliyany Adler o odmowie przyjęcia nagrody w kategorii „Naukowa książka historyczna” za pracę „Survival on the Margins: Polish Jewish Refugees in the Wartime Soviet Union”.
Eliyana Adler poinformowała kapitułę i Instytut Pileckiego o swojej decyzji 4 listopada 2021 r. Zgłoszenie do nagrody zostało przesłane do Instytutu Pileckiego 17 czerwca 2021 r. przez wydawcę książki, Harvard University Press. Wiadomość o nominacji dla swojej książki Eliyana Adler przyjęła z wdzięcznością. Podobnie zareagowała, kiedy dowiedziała się, że kapituła wskazała ją jako laureatkę. Późniejsza decyzja autorki o odmowie przyjęcia nagrody była więc dla nas zaskoczeniem.
Kapituła Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego podtrzymuje zarówno najwyższą ocenę książki Eliyany Adler, jak i swój pierwotny werdykt. Zostanie on ogłoszony, jak zaplanowano, podczas uroczystej gali wręczenia nagród 17 listopada 2021 r. w Warszawie. Wobec decyzji laureatki nagroda w kategorii „Naukowa książka historyczna” w tegorocznej edycji konkursu nie zostanie wręczona.
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 r. przez Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w porozumieniu z rodziną Witolda Pileckiego. Trafia do autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku. Przyznawana jest ponadto nagroda specjalna dla reporterów wojennych, którzy relacjonują z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka we współczesnym świecie. Instytut Pileckiego, powołany do życia w 2016 r., jest miejscem międzynarodowej i interdyscyplinarnej refleksji nad polskim doświadczeniem dwóch totalitaryzmów w XX wieku i jego konsekwencjami.
KAPITUŁA MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY IM. WITOLDA PILECKIEGO
Richard Butterwick-Pawlikowski
Marek Cichocki
Piotr Cywiński - przewodniczący
Jack Fairweather
Patrycja Grzebyk
Marek Kornat
Krzysztof Kosior
Wojciech Stanisławski
Claudia Weber
Tomasz Stefanek – sekretarz, Instytut Pileckiego
Wojciech Kozłowski
Dyrektor Instytutu Pileckiego
Zobacz także
- PROMOCJA | do 20 grudnia -40% na książkę o ks. Popiełuszko
Aktualności
PROMOCJA | do 20 grudnia -40% na książkę o ks. Popiełuszko
13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny w Polsce. Z tej okazji książka „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984” Katarzyny Jóźwik w promocji -40% aż do 20 grudnia.
- Złote Medale Kongresu Stanów Zjednoczonych dla 60 dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej przyznane
Aktualności
Złote Medale Kongresu Stanów Zjednoczonych dla 60 dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej przyznane
12 grudnia 2024 r. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę przyznającą zagranicznym dyplomatom Złoty Medal Kongresu. Wśród Zapomnianych Bohaterów Holocaustu jest Grupa Ładosia.
- Album „Portrety” Adam Bałdych Quintet - efekt współpracy artysty z Instytutem Pileckiego | Premiera
Aktualności
Album „Portrety” Adam Bałdych Quintet - efekt współpracy artysty z Instytutem Pileckiego | Premiera
11 grudnia w Galerii Instytutu Pileckiego Dom Bez Kantów odbyło się śniadanie prasowe inaugurujące album muzyczny Adama Bałdycha.
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Fréland we Francji
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Fréland we Francji
Podczas uroczystości odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców miasta, którzy w 1944 roku pomogli zbiec z obozu w Ursprung grupie polskich jeńców.
- PROMOCJA | Do 15 grudnia -40% na książki związane z Rafałem Lemkinem
Aktualności
PROMOCJA | Do 15 grudnia -40% na książki związane z Rafałem Lemkinem
9 grudnia 1948 r. na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Paryżu została uchwalona Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Duży udział w jej powstawaniu miał polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin.
- "Lista Ładosia" opublikowana w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Aktualności
"Lista Ładosia" opublikowana w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Lista z nazwiskami 3 282 Żydów, którzy posiadali tak zwane „paszporty Ładosia”, została opublikowana w jednej z największych baz dokumentujących losy ofiar oraz ocalałych z Zagłady stworzonej przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
- Prof. Piotr Madajczyk wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Aktualności
Prof. Piotr Madajczyk wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Prof. Piotr Madajczyk otrzymał wyróżnienie w 10. edycji konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych.
- Nagroda KLIO dla prof. Piotra Madajczyka za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Aktualności
Nagroda KLIO dla prof. Piotra Madajczyka za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Z przyjemnością informujemy, że prof. Piotr Madajczyk został wyróżniony Nagrodą KLIO III stopnia w kategorii autorskiej za wybitny wkład w popularyzację historii. Nagroda została przyznana za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina".
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- „Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
Aktualności
„Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
„Tree of knowledge” to najnowszy singiel promujący album „Portrety”, stworzony przez Adama Bałdycha we współpracy z Instytutem Pileckiego.
- Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Aktualności
Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Instytut Pileckiego przekazał do Muzeum II Wojny Światowej książkę należącą niegdyś do Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa, który wraz z żoną i dziećmi został zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.
- Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Aktualności
Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Zapraszamy do oglądania „Rozmów o książkach” - nowego programu poświęconego wydawnictwom Instytutu Pileckiego.