Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego | komunikat - Instytut Pileckiego

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego | komunikat

Komunikat Kapituły Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Pileckiego.

Kapituła Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz Instytut Pileckiego z żalem i przykrością przyjmują do wiadomości decyzję Eliyany Adler o odmowie przyjęcia nagrody w kategorii „Naukowa książka historyczna” za pracę „Survival on the Margins: Polish Jewish Refugees in the Wartime Soviet Union”.

Eliyana Adler poinformowała kapitułę i Instytut Pileckiego o swojej decyzji 4 listopada 2021 r. Zgłoszenie do nagrody zostało przesłane do Instytutu Pileckiego 17 czerwca 2021 r. przez wydawcę książki, Harvard University Press. Wiadomość o nominacji dla swojej książki Eliyana Adler przyjęła z wdzięcznością. Podobnie zareagowała, kiedy dowiedziała się, że kapituła wskazała ją jako laureatkę. Późniejsza decyzja autorki o odmowie przyjęcia nagrody była więc dla nas zaskoczeniem.

Kapituła Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego podtrzymuje zarówno najwyższą ocenę książki Eliyany Adler, jak i swój pierwotny werdykt. Zostanie on ogłoszony, jak zaplanowano, podczas uroczystej gali wręczenia nagród 17 listopada 2021 r. w Warszawie. Wobec decyzji laureatki nagroda w kategorii „Naukowa książka historyczna” w tegorocznej edycji konkursu nie zostanie wręczona.

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 r. przez Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w porozumieniu z rodziną Witolda Pileckiego. Trafia do autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku. Przyznawana jest ponadto nagroda specjalna dla reporterów wojennych, którzy relacjonują z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka we współczesnym świecie. Instytut Pileckiego, powołany do życia w 2016 r., jest miejscem międzynarodowej i interdyscyplinarnej refleksji nad polskim doświadczeniem dwóch totalitaryzmów w XX wieku i jego konsekwencjami.

 

KAPITUŁA MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY IM. WITOLDA PILECKIEGO

Richard Butterwick-Pawlikowski
Marek Cichocki
Piotr Cywiński - przewodniczący
Jack Fairweather
Patrycja Grzebyk
Marek Kornat
Krzysztof Kosior
Wojciech Stanisławski
Claudia Weber
Tomasz Stefanek – sekretarz, Instytut Pileckiego

Wojciech Kozłowski
Dyrektor Instytutu Pileckiego

Zobacz także

 • 121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast

  Aktualności

  121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast

  Poważny, dystyngowany i nieprzystępny, a może opiekuńczy i... skłonny do zabawy? Z okazji 121. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego opowiemy nie o bohaterze ze spiżu, lecz człowieku z krwi i kości.

 • Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX. Tom 5

  Aktualności

  Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX. Tom 5

  Najnowszy rocznik Instytutu Pileckiego jest już dostępny! Tom 5. koncentruje się na pierwszych latach II wojny światowej, a także dążeniach III Rzeszy i Związku Sowieckiego do unicestwienia ówczesnego porządku oraz budowy na jego gruzach „nowego ładu”.

 • Specjalista ds. wystaw | rekrutacja

  Aktualności

  Specjalista ds. wystaw | rekrutacja

  Posiadasz doświadczenie w produkcji wystaw? Lubisz, kiedy praca wymaga od ciebie kreatywności i samodzielności? Posługujesz się swobodnie językiem angielskim? Dołącz do naszego zespołu!

 • O przyczynach, przebiegu i ukrywaniu zbrodni katyńskiej | wykład

  Aktualności

  O przyczynach, przebiegu i ukrywaniu zbrodni katyńskiej | wykład

  Kto odkrył groby ofiar? Co znajdowało się w teczkach jeńców, przechowywanych w archiwach KGB? Jak po latach tłumaczyli się sprawcy zbrodni? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w materiale przygotowanym przez dr. Jerzego Rohozińskiego z OBnT.

 • Totalitarianism Across History and Disciplines | conference

  Aktualności

  Totalitarianism Across History and Disciplines | conference

  We invite graduate students and postdoctoral scholars from all disciplines to submit proposals for papers regarding any aspect of totalitarianism, from a broad theoretical and historical perspective. The deadline for applications is 15.09.2022.

 • Wynik naboru na adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych

  Aktualności

  Wynik naboru na adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych

  Informacja o wyniku naboru w konkursie ogłoszonym przez dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w dniu 15.02.2022 r. na stanowisko adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych.

 • Wynik naboru na profesora w dziedzinie nauk humanistycznych

  Aktualności

  Wynik naboru na profesora w dziedzinie nauk humanistycznych

  Informacja o wyniku naboru w konkursie ogłoszonym przez dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w dniu 15.02.2022 r. na stanowisko profesora w dziedzinie nauk humanistycznych.

 • Specjalista/ka ds. treści w mediach społecznościowych | rekrutacja

  Aktualności

  Specjalista/ka ds. treści w mediach społecznościowych | rekrutacja

  Na Twitterze, Facebooku, YouTubie czujesz się jak ryba w wodzie? Chcesz współtworzyć strategię medialną oraz wizerunek młodej i dynamicznej instytucji zajmującej się historią XX wieku? Na Twoje zgłoszenie czekamy do 29 kwietnia - dołącz do naszego zespołu!

 • Otwarcie parku im. Aleksandra Ładosia

  Aktualności

  Otwarcie parku im. Aleksandra Ładosia

  24 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, nastąpiło oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku przy Stawie Traczewskim w Głogowie Małopolskim.

 • Centrum Lemkina | Uniwersytet Warszawski deklaruje współpracę z Instytutem Pileckiego

  Aktualności

  Centrum Lemkina | Uniwersytet Warszawski deklaruje współpracę z Instytutem Pileckiego

  W związku z powołaniem Centrum Lemkina Instytut Pileckiego i Uniwersytet Warszawski podpisały umowę ramową o współpracy.

 • Poszukujemy wolontariuszy do przeprowadzania wywiadów z ukraińskimi uchodźcami

  Aktualności

  Poszukujemy wolontariuszy do przeprowadzania wywiadów z ukraińskimi uchodźcami

  Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina poszukuje wolontariuszy, którzy będą zbierać relacje ukraińskich cywili w celu utrwalenia dowodów zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy.

 • „Kawałek wolnej Polski, naprawdę wolnej Polski, otoczonej kordonem Zomo”. 40. rocznica pierwszej Mszy Świętej za Ojczyznę

  Aktualności

  „Kawałek wolnej Polski, naprawdę wolnej Polski, otoczonej kordonem Zomo”. 40. rocznica pierwszej Mszy Świętej za Ojczyznę

  Wzmacniały jedność, podnosiły na duchu, niosły nadzieję. Dziś mija 40 lat od pierwszej Mszy Świętej za Ojczyznę, którą odprawił ks. Jerzy Popiełuszko. Zachęcamy do lektury tekstu Katarzyny Jóźwik z Działu Archiwum Instytutu Pileckiego.