Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego | komunikat - Instytut Pileckiego
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego | komunikat
Komunikat Kapituły Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Pileckiego.
Kapituła Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz Instytut Pileckiego z żalem i przykrością przyjmują do wiadomości decyzję Eliyany Adler o odmowie przyjęcia nagrody w kategorii „Naukowa książka historyczna” za pracę „Survival on the Margins: Polish Jewish Refugees in the Wartime Soviet Union”.
Eliyana Adler poinformowała kapitułę i Instytut Pileckiego o swojej decyzji 4 listopada 2021 r. Zgłoszenie do nagrody zostało przesłane do Instytutu Pileckiego 17 czerwca 2021 r. przez wydawcę książki, Harvard University Press. Wiadomość o nominacji dla swojej książki Eliyana Adler przyjęła z wdzięcznością. Podobnie zareagowała, kiedy dowiedziała się, że kapituła wskazała ją jako laureatkę. Późniejsza decyzja autorki o odmowie przyjęcia nagrody była więc dla nas zaskoczeniem.
Kapituła Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego podtrzymuje zarówno najwyższą ocenę książki Eliyany Adler, jak i swój pierwotny werdykt. Zostanie on ogłoszony, jak zaplanowano, podczas uroczystej gali wręczenia nagród 17 listopada 2021 r. w Warszawie. Wobec decyzji laureatki nagroda w kategorii „Naukowa książka historyczna” w tegorocznej edycji konkursu nie zostanie wręczona.
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 r. przez Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w porozumieniu z rodziną Witolda Pileckiego. Trafia do autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku. Przyznawana jest ponadto nagroda specjalna dla reporterów wojennych, którzy relacjonują z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka we współczesnym świecie. Instytut Pileckiego, powołany do życia w 2016 r., jest miejscem międzynarodowej i interdyscyplinarnej refleksji nad polskim doświadczeniem dwóch totalitaryzmów w XX wieku i jego konsekwencjami.
KAPITUŁA MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY IM. WITOLDA PILECKIEGO
Richard Butterwick-Pawlikowski
Marek Cichocki
Piotr Cywiński - przewodniczący
Jack Fairweather
Patrycja Grzebyk
Marek Kornat
Krzysztof Kosior
Wojciech Stanisławski
Claudia Weber
Tomasz Stefanek – sekretarz, Instytut Pileckiego
Wojciech Kozłowski
Dyrektor Instytutu Pileckiego
Zobacz także
- 2023 | Agnieszka Witkowska-Krych, "Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim"
Aktualności
2023 | Agnieszka Witkowska-Krych, "Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim"
Książka Agnieszki Witkowskiej-Krych, "Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim" została laureatem Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w kategorii "naukowa książka historyczna" w 2023 r.
- 2023 | Bartłomiej Noszczak, "Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945)"
Aktualności
2023 | Bartłomiej Noszczak, "Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945)"
Książka Bartłomieja Noszczaka "Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945)" zwyciężyła konkursie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w 2023 r. w kategorii II: reportaże historyczne, biografie.
- 2023 | Zbigniew Parafianowicz, Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie
Aktualności
2023 | Zbigniew Parafianowicz, Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie
W 2022 r. w związku z agresją Rosji na Ukrainę, Kapituła konkursu Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego stworzyła kategorię specjalną. W 2023 r. autorem najlepszej książki w tej kategorii został Zbigniew Parafianowicz.
- Dołącz do nas jako Specjalista z j. ukraińskim w Zespole ds. Odznaczeń!
Aktualności
Dołącz do nas jako Specjalista z j. ukraińskim w Zespole ds. Odznaczeń!
Instytut Pileckiego to nie tylko nowoczesna instytucja prowadząca działalność badawczą i kulturalną, ale przede wszystkim ludzie pełni pasji i zaangażowania, którzy zdają sobie sprawę z wagi realizowanych projektów.
- Nowość! W walce o niepodległość Polski i prawa kobiet. Biografia Wandy Pełczyńskiej
Aktualności
Nowość! W walce o niepodległość Polski i prawa kobiet. Biografia Wandy Pełczyńskiej
Wanda Pełczyńska (z domu Filipkowska) była działaczką niepodległościową i polityczną, dziennikarką i sufrażystką. Przedstawiamy biografię wybitnej przedstawicielki polskiej inteligencji.
- Nowość! Książka: Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza
Aktualności
Nowość! Książka: Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza
Z przyjemnością przedstawiamy naszą nowość wydawniczą! Wojciech Łysek rekonstruuje kolejne etapy „intelektualnej włóczęgi” Stanisława Swianiewicza.
- Ksiązki na jesień. Polecamy nasze nowości wydawnicze!
Aktualności
Ksiązki na jesień. Polecamy nasze nowości wydawnicze!
Niezwykle ważne źródła dla wszystkich badaczy i pasjonatów dziejów polskiej dyplomacji okresu II wojny światowej oraz opracowanie poświęcone istotnej problematyce ludobójstwa, która szczególnie dzisiaj jest niezwykle aktualna.
- Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych
Aktualności
Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych
Dołącz do naszego zespołu! Aktualnie poszukujemy osoby na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych. Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2023 r. do godziny 9:00.
- Premierowy pokazu filmu „HerSons” | fotorelacja
Aktualności
Premierowy pokazu filmu „HerSons” | fotorelacja
23 sierpnia obchodziliśmy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Tego samego dnia Ukraina celebrowała Dzień Flagi. Dla uczczenia obydwu okoliczności Instytut Pileckiego zorganizował premierowy pokaz filmu „HerSons".
- Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie – dla Polaków symbol wytrwałości i męstwa w walce o niepodległość. Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00.
- Pracuj z nami! | Producent wydarzeń w Dziale Wydarzeń i Promocji
Aktualności
Pracuj z nami! | Producent wydarzeń w Dziale Wydarzeń i Promocji
Do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Producent wydarzeń w Dziale Wydarzeń i Promocji. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 7 sierpnia 2023 r.
- Dołącz do nas! | Specjalista ds. promocji w Dziale Wydarzeń i Promocji
Aktualności
Dołącz do nas! | Specjalista ds. promocji w Dziale Wydarzeń i Promocji
Do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Specjalista ds. promocji w Dziale Wydarzeń i Promocji. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 7 sierpnia 2023 r.