Koncert „Portrety” Adam Bałdych Quintet | 85. rocznica wybuchu II wojny światowej - Instytut Pileckiego
Koncert „Portrety” Adam Bałdych Quintet | 85. rocznica wybuchu II wojny światowej
21 września, w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, w Międzynarodowy Dzień Pokoju, pierwszy raz zabrzmiała muzyka z albumu „Portrety” Adama Bałdycha, inspirowana losami świadków i Ofiar II wojny światowej.
85 lat po wybuchu II wojny światowej, Instytut Pileckiego zaprosił do współpracy wybitnego kompozytora i wirtuoza skrzypiec, Adama Bałdycha, by powierzyć mu zadanie skomponowania utworów inspirowanych głosami świadków zebranych w internetowej bazie Instytutu „Zapisy Terroru” (zapisyterrortu.pl). Tak powstał album pt. „Portrety”, który jest prezentowany podczas dwóch wyjątkowych koncertów w Warszawie i Berlinie.
Instytut Pileckiego, gromadząc archiwa, staje się depozytariuszem historii, emocji, uczuć. Przechowujemy wspomnienia ludzi, ich ból, cierpienie, radość, nadzieję. Bardzo poważnie traktujemy to zadanie. (...) Potrzebujemy świadomości przeszłości, potrzebujemy ciągłości i kontynuacji w sztafecie pokoleń. Zanurzając się w ludzkich doświadczeniach, uczymy się empatii, dojrzewamy w naszym własnym człowieczeństwie. Te wszystkie historie i relacje wciąż mają na nas wpływ, inspirują – powiedział otwierając koncert p.o. dyrektor Instytutu Pileckiego, dr Wojciech Kozłowski.
Głos zabrał też, obecny na wydarzeniu, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna: Obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Ale wszyscy wiemy, że pokoju na świecie dzisiaj nie ma (...). Świat wciąż wymaga ogromnej naprawy i naszego wytężonego zaangażowania w promocję wartości pokoju, prawdy i wolności od nienawiści".
„Portraits”
– W przypadku „Portretów” miałem do czynienia z bardzo poruszającymi i emocjonalnymi zeznaniami ludzi, którzy przeżyli czas II wojny światowej. Każde słowo nabierało jeszcze silniejszego wymiaru w kontekście dzisiejszego świata, w którym konflikty militarne występują tuż za naszymi granicami. Materiały archiwalne stały się niemal opisem codzienności niektórych ludzi, których znam. To wielki ładunek emocjonalny, który musiałem z siebie wydobyć w formie dźwięków – mówi Adam Bałdych, muzyk. Zgłębianie autentycznych ludzkich historii wojennych wymagało od artysty niezwykłego zaangażowania, cierpliwości i uważności. Był to proces, który rozpoczął się już od pierwszych zdań przeczytanych zeznań świadków. Dla muzyka to było unikalne doświadczenie.
– Komponując czuję jakby władał mną strumień świadomości. Jestem tu, odbieram bodźce świata zewnętrznego i wewnętrznego, ale też staram się utożsamić w empatyczny sposób z przeżyciami innych osób, z którymi łączą mnie emocje. To rodzaj wspólnego przeżywania świata, siebie samego, w sposób, w którym czas i miejsce nie gra roli. Napisałem więcej utworów niż zamierzałem. Musiałem siłą zakończyć ten proces, tak wiele dźwięków powstawało – wyjaśnia artysta.
Aby zrozumieć współczesne nastroje, Bałdych sięgnął m.in. do zeznań kompozytora Szymona Laksa w jego opublikowanych 1967 roku „Grach Oświęcimskich” oraz innych archiwów (listów, zdjęć, poezji obozowej z Auschwitz-Birkenau).
– Moja muzyka jest dokładnie taka, jak widzę świat, człowieka, jak sam siebie czuję. Jest tam miejsce na zachwyt, strach, miłość, lęk. Jest pytanie o to, dlaczego musimy doświadczać cierpienia i w jaki sposób kształtuje ono nas w lepszym rozumieniu sensu życia – wyjaśnia Adam Bałdych. – Są rzeczy, o których ciężko jest mówić słowami, muzyka ma tę siłę, aby ukazać ich wagę, znaczenie i nieuchwytny metafizyczny obraz w narracji dźwięku i jego wibracji. Myślę, że „Portrety” są opowieścią o człowieku, wtedy i dziś, o mnie i o tych, których historie odbiły się echem w mojej duszy, których życie kształtuje moją rzeczywistość.
Drugi koncert prezentujący album Portrety odbędzie się 25 września w Berlinie, w Willi Elżbiety. Premiera płyty planowana jest na początek 2025 r.. Dzięki współpracy z berlińską wytwórnią fonograficzną, album będzie promowany i dostępny dla odbiorców w Niemczech oraz w innych krajach.
Partner koncertu w Warszawie: Imaginary Music
Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia.
Koncert „Portrety” odbył się w ramach obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Nigdy więcej! (kliknij)
BAZA ŚWIADECTW „Zapisy Terroru” www.zapisyterroru.pl
Nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci. W bazie świadectw publikujemy relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
W świadectwach kryją się osobiste doświadczenia tysięcy Polaków – ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich. Przez lata rozproszone i zamknięte w archiwach, relacje po raz pierwszy docierają dziś do szerokiego grona odbiorców: umożliwiają odkrycie historii rodzinnych i lokalnych, inspirują uczonych, dziennikarzy i ludzi kultury. Dzięki tłumaczeniom na język angielski trafiają do obiegu międzynarodowego, upowszechniając na świecie wiedzę o podwójnej okupacji w Polsce i pamięć o ofiarach totalitaryzmu. Baza znajduje się w Archiwum Instytutu Pileckiego.
ADAM BAŁDYCH
Adam Bałdych - skrzypek i kompozytor, zdobył uznanie jako znakomity improwizator, odkrywający kompletnie nowe przestrzenie dla wiolinistyki, jak również autentyczna osobowość, która potrafi wejść w dialog z artystami ze świata muzyki poważnej, improwizowanej czy popularnej. Od ponad 10 lat stale współpracujący z Niemiecką oficyną wydawniczą ACT. „Adam Bałdych redefiniuje pojęcie skrzypiec” - pisał brytyjski „The Guardian”. Wtóruje mu niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung“: „Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.”
Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem, łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, koncertując m.in. w Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji.
Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak Paolo Fresu, Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon czy Billy Cobham.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz oraz Preis der deutschen Schallplattenkritik 2024 – nagrody niemieckiego przemysłu muzycznego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem Gloria Artis. Trzykrotnie nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jako osobowość roku.
Adam Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr, m.in: „ Antiphona” dla Orkiestry Muzyki Nowej (2016), „Early Birds Symphony" dla orkiestry AUKSO, „Concerto Galante” na zamówienie Stuttgarter Kammerorchester, „Kuyawiak” napisany dla PWM czy „Kurhanek Maryli”, na skrzypce, chór i orkiestrę smyczkową, prawykonany z AUKSO i Chórem Polskiego Radia.
Adam Bałdych ceniony jest za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji. Brał udział w nagraniach blisko 20 płyt. Najnowsze to: „Passacaglia” nagrana w duecie z Leszkiem Możdżerem, „Legend" - nagrany wraz z Adam Bałdych Quintet i skrzypaczką Agatą Szymczewską, czy „Poetry” - nagrany wspólnie z wybitnym włoskim trębaczem Paolo Fresu.
Adam Bałdych mieszka i tworzy w Warszawie. (biogram www.adambaldych.com)
Zobacz także
- Relacja z polskiej prapremiery filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
Aktualności
Relacja z polskiej prapremiery filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
8 maja 2025 r., w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie, odbyła się polska prapremiera filmu dokumentalnego "Odyseja polska".
- W 80. rocznicę zdobycia Berlina – polska flaga znów nad stolicą Niemiec
Aktualności
W 80. rocznicę zdobycia Berlina – polska flaga znów nad stolicą Niemiec
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada tego samego dnia, w którym nad zdobytą stolicą III Rzeszy żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego zatknęli biało-czerwony sztandar.
- Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Aktualności
Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
- Obława Augustowska. Zbrodnia niewyjaśniona i nieukarana | Nowa publikacja wydawnictwa Instytutu Pileckiego
Aktualności
Obława Augustowska. Zbrodnia niewyjaśniona i nieukarana | Nowa publikacja wydawnictwa Instytutu Pileckiego
Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na Polakach już po zakończeniu II wojny światowej. Akcja pacyfikacyjna została zaplanowana, zorganizowana i przeprowadzona przez Sowietów w lipcu 1945 roku na ziemiach północno-wschodniej Polski.
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii | 23 – 24 kwietnia 2025
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii | 23 – 24 kwietnia 2025
W dniach 23-24 kwietnia przedstawiciele Instytutu Pileckiego uczestniczyli w uroczystych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii. Członkiem oficjalnej delegacji był prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Pileckiego.
- Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., w kinie Cinema Modernissimo w samym sercu Bolonii, w ramach oficjalnych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia miasta, odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Odyseja polska” (wł. „L'Odissea polacca”).
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Przedstawiciele Instytutu Pileckiego są Bolonii, gdzie 23 kwietnia rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa.
- 13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności
13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.