Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” - Instytut Pileckiego
Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę przywodzą na myśl nierozliczone dziedzictwo komunizmu. Tej problematyki będzie dotyczył VII tom „Studiów nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”. Zapraszamy do jego współtworzenia - na zgłoszenia czekamy do 30.10.2022.
Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowodowała nie tylko niewyobrażalne cierpienia ludności cywilnej, zniszczenia infrastruktury i zagrożenie bytu dla niepodległej i demokratycznej Ukrainy, ale także stawia pytania o architekturę bezpieczeństwa w Europie, aktualność terminu totalitaryzmu oraz totalitarnych koncepcji i praktyk. Jednocześnie wspomniane problemy w bezpośredni sposób odnoszą się do nierozliczonego dziedzictwa komunizmu i jego wpływu na działania współczesnej Rosji. Chcielibyśmy, aby teksty przesyłane do najnowszego tomu czasopisma dotyczyły takich zagadnień jak:
- Inżynieria społeczna komunizmu oraz nazizmu na poziomie koncepcyjnym i operacyjnym, (kategoryzacja grup etniczno-społecznych i jej praktyczne konsekwencje: eksterminacja fizyczna grup „szkodliwych”, deportacje, przymusowe przesiedlenia, manipulowanie tożsamościami etc.),
- dziedzictwo komunizmu i zagadnienie imperializmu we współczesnej Rosji,
- kwestia zakresu rozliczeń (lub ich braku) zbrodni popełnionych przez nazizm i komunizm oraz ich wpływu na postrzeganie obydwu systemów,
- ciągłość i zmiana w rosyjskiej polityce zagranicznej oraz jej rola w kontekście realizacji polityki imperialnej
- zaplecze propagandowe oraz intelektualne totalitarnych ideologii,
- propaganda i pamięć o II wojnie światowej w Rosji,
- zbrodnie i represje sowieckie oraz rosyjskie i ich modus operandi.
- historiografia dotycząca komparatystyki nazizmu, komunizmu oraz ich dziedzictwa i praktyk – stan badań, sposoby ujęcia, postulaty badawcze,
Redakcja rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” zaprasza do przesyłania artykułów w języku polskim lub angielskim wpisujących się w nakreślone obszary badawcze. Do każdego tekstu prosimy załączyć abstrakt informujący o tematyce artykułu, bibliografię, pięć słów kluczowych oraz krótki biogram autora/autorki. Zarówno same artykuły, jak i abstrakty, noty o autorach oraz bibliografie powinny być zgodne z umieszczoną na stronie instrukcją opracowania tekstu.
Na zgłoszenia czekamy do 30 października 2022 roku. Ukazanie się tomu VII planowane jest na I kwartał 2023 roku.
Artykuły zakwalifikowane po recenzjach do zamieszczenia w czasopiśmie zostaną przetłumaczone na język na angielski lub polski przez zespół tłumaczy Instytutu Pileckiego. Limit objętości tekstu to 80 tysięcy znaków (łącznie ze spacjami oraz przypisami).
Teksty prosimy przesłać na adres: redakcja@instytutpileckiego.pl
Zobacz także
- "Nieprzerysowany rysunek bohatera". Rozmowa z Tobiaszem Piątkowskim i Markiem Oleksickim.
Aktualności
"Nieprzerysowany rysunek bohatera". Rozmowa z Tobiaszem Piątkowskim i Markiem Oleksickim.
W ostatnich dniach kursowania lokomotywy PKP Intercity EU-44 Husarz z grafiką upamiętniającą 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego publikujemy rozmowę Aleksandry Kierety z autorami koncepcji i grafiki.
- Zmarł Petro Hrudzewycz, odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Virtus et Fraternitas
Aktualności
Zmarł Petro Hrudzewycz, odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Virtus et Fraternitas
Z niezmiernym żalem pragniemy poinformować, że w miniony piątek, 22 lipca, po ciężkiej chorobie odszedł Petro Hrudzewycz.
- Oficjalne Obchody Dnia Ofiar Obławy Augustowskiej (12 lipca 2022). Relacja
Aktualności
Oficjalne Obchody Dnia Ofiar Obławy Augustowskiej (12 lipca 2022). Relacja
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:30 przed Domem Turka - dawną siedzibą UB i NKWD, miejscem szczególnym dla pamięci o ofiarach komunistycznego terroru.
- Festiwal LIPCOWI. Upamiętniamy ofiary Obławy Augustowskiej. Zobacz relację z pierwszych dwóch dni!
Aktualności
Festiwal LIPCOWI. Upamiętniamy ofiary Obławy Augustowskiej. Zobacz relację z pierwszych dwóch dni!
Za nami obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, zorganizowane przez Instytut Pileckiego.
- Archiwista/ka z językiem niemieckim
Aktualności
Archiwista/ka z językiem niemieckim
Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko ARCHIWISTA/KA Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM w Sekcji Zachodniej w Zespole Pozyskiwania Archiwów. Czekamy na zgłoszenia do 31 lipca!
- „Piwnica u Dowgierdów" utwór ŻURKOWSKIEGO inspirowany prawdziwą historią trzech młodych chłopców.
Aktualności
„Piwnica u Dowgierdów" utwór ŻURKOWSKIEGO inspirowany prawdziwą historią trzech młodych chłopców.
Singiel powstał w ramach projektu muzycznego LIPCOWI stworzonego przez zespół ŻURKOWSKI we współpracy z Instytutem Pileckiego specjalnie z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.
- Festiwal LIPCOWI - grafika do pobrania
Aktualności
Festiwal LIPCOWI - grafika do pobrania
- Wręczono Medale Virtus et Fraternitas
Aktualności
Wręczono Medale Virtus et Fraternitas
15 czerwca 2022 roku odbyła się trzecia Gala wręczenia Medali Virtus et Fraternitas. Tym razem, na wniosek dyrektora Instytutu Pileckiego, Prezydent RP odznaczył aż 23 osoby.
- Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego
Aktualności
Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego
14 czerwca w Poświętnem Instytut Pileckiego upamiętni Józefę i Józefa Dmochów, mieszkańców pobliskiego Helenowa, a także podsołtysa tej wsi Jana Kowalskiego zamordowanych przez niemieckich żandarmów za ukrywanie grupy żydowskich mężczyzn.
- Nabór artykułów do VI tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Aktualności
Nabór artykułów do VI tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Redakcja rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” zaprasza do przesyłania artykułów w języku polskim lub angielskim, wpisujących się w nakreślone obszary badawcze. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca 2022 roku.
- Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast
Aktualności
Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast
Kim była „ciocia Maria”? Opiekunką dmuchającą w rozbite kolanko i... żoną rotmistrza. Z okazji 116. rocznicy urodzin Marii Pileckiej oddajmy głos jej wychowankom. Posłuchajmy również naszej bohaterki, która opowiada o narodzinach uczucia do Witolda.
- 121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast
Aktualności
121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast
Poważny, dystyngowany i nieprzystępny, a może opiekuńczy i... skłonny do zabawy? Z okazji 121. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego opowiemy nie o bohaterze ze spiżu, lecz człowieku z krwi i kości.