Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego - Instytut Pileckiego
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
Odbyło się w dniach 4–5 czerwca w kilku lokalizacjach w Berlinie: Ambasadzie RP, Instytucie Pileckiego, Instytucie Polskim oraz w siedzibie ZDF Hauptstadtstudio
Forum miało na celu wypracowanie wspólnej odpowiedzi na wyzwania związane ze współpracą w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, konkurencyjności gospodarki oraz przyszłości Unii Europejskiej. Uczestnicy debatowali również m.in. o kulturze, współpracy transgranicznej, społeczeństwie obywatelskim, przyszłości mediów i wspólnej pamięci.
Wczoraj, w ramach Forum, Instytut Pileckiego zorganizował w swoim berlińskim oddziale dyskusję z udziałem naukowców i polityków o polskich i niemieckich kulturach pamięci w okresie przełomu. Był to dzień pełen przemyśleń, otwartych pytań i nowych impulsów dla polsko-niemieckiej współpracy.
Dużo uwagi poświęcono polsko-niemieckiemu podręcznikowi do historii, przeznaczonemu dla młodzieży w obu krajach. Składające się z czterech tomów opracowanie to wspólne dzieło polskich i niemieckich historyków, geografów oraz dydaktyków.
Dyskutowano również o planowanym w Berlinie Kamieniu Pamięci dla Polski – czasów okupacji. Peter Oliver Loew, wyjaśniając, dlaczego pomnik powstaje dopiero teraz – 80 lat po zakończeniu II wojny światowej – podkreślił, że w okresie powojennym Niemcy wspominali swoje ofiary, a następnie skoncentrowali się na ofiarach Holokaustu. Musiało upłynąć wiele czasu, zanim Niemcy uświadomili sobie skalę zbrodni popełnionych w Polsce. Wtedy zrodziła się idea upamiętnienia polskich ofiar.
Wydaje mi się, że trochę prowokacyjnie zadane pytanie o kultury pamięci w okresie przełomu było jednym z najtrudniejszych pytań Forum. Widzieliśmy to w odpowiedziach uczestników i pytaniach publiczności – to sprawa, która faktycznie będzie zajmować nas przez następne miesiące czy też lata – powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz.

W dyskusji uczestniczyli: prof. Frank Bösch, prof. Violetta Julkowska, prof. Eckhardt Fuchs, prof. Peter Oliver Loew, prof. Igor Kąkolewski, prof. Krzysztof Ruchniewicz, prof. Robert Traba, dr Marcin Wiatr, prof. Rafał Wnuk i prof. Stephanie Zloch.
Debata polskich i niemieckich naukowców zgromadziła pełną salę i otworzyła ważne tematy do dalszej refleksji. Obserwuj nas, by być na bieżąco!
Instytut Pileckiego był współorganizatorem Forum Polsko-NIemieckiego, w ramach którego razem z Georg-Eckert-Institut zorganizowaliśmy tę dyskusję.
Fot. Katarzyna Mazur
Zobacz także
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.