Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna | premiera wydawnicza - Instytut Pileckiego
Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna | premiera wydawnicza
Już jest! Pierwsza premiera wydawnicza w 2023 roku – biografia Władysława Bieńkowskiego autorstwa dr Bartłomieja Kapicy.
Władysław Bieńkowski był przedwojennym komunistą. W 1941 roku przedostał się ze Lwowa do Warszawy, gdzie wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Z czasem został bliskim współpracownikiem Władysława Gomułki. Po wojnie był między innymi członkiem Sekretariatu KC i ministrem oświaty. Należał w tamtych czasach do najważniejszych ideologów partyjnych w Polsce. Narastające w latach 60. krytyczne nastawienie Bieńkowskiego do władz doprowadziło do usunięcia go w 1969 roku z PZPR. W późniejszym okresie Bieńkowski współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Towarzystwem Kursów Naukowych. Zmarł w 1991 roku.
Bartłomiej Kapica w swojej książce nie ogranicza się do rekonstrukcji biografii jednego z ważniejszych marksistowskich intelektualistów, który po latach zdecydował się zająć krytyczne stanowisko wobec totalitarnego państwa i wesprzeć opozycję. Autor stara się również odtworzyć kontekst instytucjonalny, w którym funkcjonował Bieńkowski – państwa rządzonego przez komunistów i szeroko rozumianego ruchu komunistycznego. Zastanawiając się nad źródłami przekonań Bieńkowskiego, stawia pytanie o ich spójność z czynami. Stara się przy tym uniknąć zarówno łatwych osądów, jak i bagatelizowania pracy Bieńkowskiego na rzecz komunistycznego reżimu.
To książka, której w Polsce brakowało. Poznajemy losy życia i wybory ideowe jednej z czołowych postaci ruchu komunistycznego, o momentami istotnym wpływie na polskie życie polityczne […]. Doceniam szczególnie obiektywizm, wyważenie, profesjonalny dystans autora, który jednocześnie nie waha się przed opisaniem mechanizmów budowy niedemokratycznego systemu i idei politycznych, których realizacja mimo szczytnych haseł w praktyce oznaczała zniewolenie i cywilizacyjną zapaść.
dr hab. Radosław Ptaszyński, prof. US
Publikacje można nabyć w sklepie internetowym Instytutu Pileckiego: https://bit.ly/3Iz6HWy.
Do pobrania
Zobacz także
- NOWOŚĆ | Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie – rodach Gieysztorów oraz Mikulskich
Aktualności
NOWOŚĆ | Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie – rodach Gieysztorów oraz Mikulskich
"Trzy pokolenia" to opowieść o świecie, który przemija właśnie bezpowrotnie. O przedwojennej inteligencji, starannie wykształconej, często pochodzącej z Kresów.
- Wyniki Konkursu na Stypendia Kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie
Aktualności
Wyniki Konkursu na Stypendia Kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie
Publikujemy wyniki Konkursu na Stypendia Kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane aplikacje a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
- Specjalista/Starszy specjalista ds. Płac i rozliczeń
Aktualności
Specjalista/Starszy specjalista ds. Płac i rozliczeń
Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Specjalista/Starszy specjalista ds. Płac i rozliczeń. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 4 kwietnia 2023 r.
- Mitteleuropa - nowy porządek w sercu Europy | Nowość
Aktualności
Mitteleuropa - nowy porządek w sercu Europy | Nowość
We wstępie do książki prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk pyta między innymi, czy program, w który wpisane jest dążenie do ustanowienie niemieckiego wpływu nad Europą Środkową za pomocą wytworzonego w Niemczech kodu kulturowego, odszedł w przeszłość?
- Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina | NOWOŚĆ
Aktualności
Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina | NOWOŚĆ
Piotr Madajczyk zaprasza nas w podróż, która pozwoli przyjrzeć się na nowo biografii Rafała Lemkina – polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia, który blisko 80 lat temu sformułował termin "genocyd".
- Archiwista/ka z językiem niemieckim w Sekcji Zachodniej w Zespole Pozyskiwania Archiwów
Aktualności
Archiwista/ka z językiem niemieckim w Sekcji Zachodniej w Zespole Pozyskiwania Archiwów
Instytut Pileckiego to przede wszystkim ludzie pełni pasji i zaangażowania, którzy zdają sobie sprawę z wagi realizowanych projektów. Poszukujemy ludzi, którzy tak samo jak my, interesują się historią, którzy doceniają znaczenie wydarzeń kulturalnych.
- Zawołani po imieniu | wystawa stała w warszawskim Domu bez Kantów
Aktualności
Zawołani po imieniu | wystawa stała w warszawskim Domu bez Kantów
Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”.
- Dołącz do nas! | Researcher/ka – Archiwista/ka
Aktualności
Dołącz do nas! | Researcher/ka – Archiwista/ka
Instytut Pileckiego to przede wszystkim ludzie pełni pasji i zaangażowania, którzy zdają sobie sprawę z wagi realizowanych projektów. Poszukujemy ludzi, którzy tak samo jak my, interesują się historią, którzy doceniają znaczenie wydarzeń kulturalnych.
- Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach!
Aktualności
Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach!
Rok 2022 był kolejnym rokiem owocnej pracy naszych archiwistów. Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę spora część naszych działań, zwłaszcza prowadzonych przez nasz oddział w Berlinie, miała na celu pomoc naszym wschodnim sąsiadom.
- Konkurs na stanowisko adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych
Aktualności
Konkurs na stanowisko adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych
Dołącz do naszego zespołu! Osoby zainteresowane pracą prosimy o przesłanie dokumentów do 7 lutego do godziny 15:00.
- Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych
Aktualności
Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych
Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Oferty można składać do 16 stycznia 2023 r.
- Już dziś o godz. 14:00 transmisja z uroczystości wręczenia Medali Virtus et Fraternitas!
Aktualności
Już dziś o godz. 14:00 transmisja z uroczystości wręczenia Medali Virtus et Fraternitas!
Zapraszamy do oglądania transmisji z uroczystej gali wręczenia odznaczeń Virtus et Fraternitas, nadawanych przez Prezydenta RP jako wyraz pamięci i wdzięczności osobom niosącym pomoc obywatelom polskim.