"The Volunteer" - niezwykła historia rotmistrza Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
"The Volunteer" - niezwykła historia rotmistrza Witolda Pileckiego
Czas, aby historię Witolda Pileckiego poznano poza granicami Polski! Anglojęzyczna książka Jacka Fairweathera o Rotmistrzu trafiła właśnie do sprzedaży.
The Volunteer Jacka Fairweathera to niezwykła opowieść o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, jednym z największych bohaterów drugiej wojny światowej. Praktycznie nieznany poza Polską Pilecki ożywa na kartach książki Fairweathera dzięki oparciu o solidne badania źródłowe i wciągającej narracji. Instytut Pileckiego będzie gospodarzem światowej premiery The Volunteer razem z wydawnictwem Harper Collins.

Największy bohater
Latem 1940 roku, niemal rok po niemieckim ataku na Polskę, agent podziemnego ruchu oporu Witold Pilecki przyjął misję zbadania losów tysięcy ludzi, którzy trafiali do nowego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego zadaniem było dostarczanie informacji o nazistowskich zbrodniach oraz zebranie tajnej armii, która wznieciłaby powstanie.
Pilecki był w obozie świadkiem, a zarazem ofiarą niewyobrażalnego sadyzmu znęcających się nad więźniami nazistów. Zaczął organizować tajną siatkę wśród Polaków, którzy podzielając jego przekonania zdecydowali się na walkę w konspiracji. Pierwsze informacje o zbrodniach, dostarczone z narażeniem życia do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, nie wywołały jednak żadnego odzewu. Wystosowany do Brytyjczyków apel o zbombardowanie Auschwitz również trafił w próżnię.

W lipcu 1942 roku nadeszły pierwsze transporty słowackich Żydów, które poddano selekcji do komór gazowych – Auschwitz szybko zmienił się ze straszliwego obozu pracy w miejsce masowego mordu europejskich Żydów.
Zbierając informacje o największej zbrodni Niemców, Pilecki zdał sobie sprawę, że łatwiej byłoby przekonać innych do działania osobiście – poprzez ucieczkę z obozu. W akcji równie śmiałej i niewiarygodnej jak jego dobrowolne uwięzienie w obozie, Pilecki wydostał się z Auschwitz i dostarczył do Warszawy jedne z pierwszych dowodów na eksterminację Żydów. W ten sposób dał alianckim dowódcom szansę na ocalenie setek tysięcy żydowskich istnień. Po opuszczeniu obozu Pilecki kontynuował podziemną działalność przeciwko nazistom. Po wojnie zwrócił swój opór przeciw sowieckim „wyzwolicielom” Polski, ale został zdradzony – ostatecznie niezłomnego bojownika o wolność spotkał tragiczny los, którego uniknął z ręki Niemców.
– Podjąłem próbę zrozumienia, co wyróżniało tego Polaka i co sprawiło, że zaryzykował wszystko, by nieść pomoc bliźnim – mówi Jack. – Jak zwykły człowiek znalazł moralną siłę, by rozpracować i ujawnić największe niemieckie zbrodnie, gdy inni odwracali wzrok?
Pilecki odkryty na nowo
„Praca Jacka Fairweathera znacząco powiększa naszą wiedzę o drugiej wojnie światowej. Życie i działalność Witolda Pileckiego, praktycznie nieznane poza Polską, zasługują na szerokie uznanie. The Volunteer to doskonale napisana, oparta na gruntownych badaniach i po prostu wciągająca opowieść o jednym z największych bohaterów XX wieku. Dzięki niej czytelnicy na całym świecie mogą zobaczyć w Pileckim nie tylko postać historyczną światowego formatu, lecz także prawdziwego superbohatera – człowieka, który dobrowolnie przeniknął do Auschwitz, by dać świadectwo o niemieckich zbrodniach. The Volunteer Jacka Fairweathera to jednak coś więcej niż pasjonujący opis faktów historycznych. Na kartach tej książki odnajdujemy przede wszystkim trwałą wartość Pileckiego – nie tylko daty i miejsca, lecz przede wszystkim charakter i prawość. The Volunteer to nietuzinkowa opowieść o odwadze, sile i poświęceniu. Fairweather pisze z perspektywy obserwatora spoza polskiego kręgu kulturowego, dlatego jego książka jest tym bardziej cenna. To właśnie dzięki połączeniu drobiazgowej rekonstrukcji życia i czasów Pileckiego oraz wnikliwego studium jego charakteru The Volunteer jest tak wyjątkową i potrzebną książką – prof. Piotr Wilczek, Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.
„Jack Fairweather świetnie poradził sobie z przedstawieniem postaci rotmistrza Witolda Pileckiego czytelnikom na całym świecie, ukazując go jako uniwersalny symbol odwagi w czasach Holocaustu. Oryginalne badania Fairweathera ukazały wyrachowany cynizm sojuszników Polski, którzy nie posłuchali wezwania Pileckiego do zbombardowania Auschwitz, skąd wysyłał swoje alarmujące raporty. Po drugiej wojnie światowej Pilecki został skazany na śmierć w komunistycznej Polsce i wymazany z historii. Mam nadzieję, że jego historia znajdzie czytelników na całym świecie i zainspiruje kolejne pokolenia, ponieważ pokazuje, że nawet w najczarniejszej godzinie ludzkości można zachować odwagę i godność" – Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku.
„Po wojnie komuniści chcieli całkowicie zatrzeć pamięć o polskim bohaterze. Pilecki został skazany na śmierć w pokazowym procesie i pochowany w nieznanym do dziś miejscu. Ta książka rzuca światło na niezwykłego bohatera, który dotąd był postacią praktycznie nieznaną w świecie. Z pomocą Instytutu Jack Fairweather uzyskał dostęp do nieznanych uprzednio pamiętników oraz relacji rodziny i ocalałych z obozu, a także niedawno odtajnionych akt. Dzięki temu opisał dokonania rotmistrza Pileckiego w niezwykle żywy i plastyczny sposób. Przeczytałem książkę jednym tchem i muszę przyznać, że jest to fascynująca opowieść o człowieku, który położył na szali swoje życie, aby zmienić losy największej wojny w dziejach świata" – dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Jack Fairweather
Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, korespondent Washington Post i Daily Telegraph, szef biura prasowego tej gazety na Bagdad i Zatokę Perską. Za reportaże wojenne z inwazji na Irak otrzymał prestiżową British Press Award (brytyjski odpowiednik Nagrody Pulitzera). Obecnie mieszka w Vermoncie, gdzie pisze książki historyczne i wychowuje trzy córki. Autor The War of Choice i The Good War.
Zobacz także
- Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Aktualności
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".