Świadkowie Epoki. Archiwum Historii Mówionej - Instytut Pileckiego
Świadkowie Epoki. Archiwum Historii Mówionej
Niektóre z nich szokują, inne wzruszają do łez - takie są relacje nagrane w ramach projektu Świadkowie Epoki. Nasi filmowcy nagrali już 1250 notacji z osobami, które przeżyły II wojnę światową i pamiętają burzliwe czasy powojenne.
„Tam wszyscy byli fachowcy: krawcy, szewcy, kowale. I wełnę się gręplowało, i olej się biło, i młyny były żydowskie (…). Była taka Lejbowa, co trzydzieści panien albo więcej – wszystkie stroiła”. Tak swoją opowieść o świecie, którego już nie ma, rozpoczęła Eugenia Zębrowska. We wspomieniach tej 90-letniej dziś kobiety pojawia się wiele żydowskich nazwisk – niegdyś byli to jej sąsiedzi, koleżanki, znajomi. Ilu z nich zginęło, komu udało się przeżyć? W historii pani Eugenii nie brakuje relacji o pomocy udzielanej przez polskich mieszkańców mazowieckich wsi. Niestety, wielu z naszych rodaków zapłaciło za to najwyższą cenę.
To jedna z pierwszych notacji nagranych w ramach projektu „Świadkowie Epoki. Archiwum Historii Mówionej”, jaka została udostępniona na kanale YouTube. Od 2018 roku filmowcy Instytutu Pileckiego rejestrują wspomnienia ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową, a także tych pamiętających czasy powojenne. O swoich przeżyciach opowiadają żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Obywatele polscy, Polacy o innej przynależności państwowej, obywatele innych krajów. Wśród wspomnień z czasów powojennych znajdują się m.in. relacje o działaniach NKWD, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym. O działalności Solidarności opowiadają jej członkowie, o strajkach robotniczych – ich uczestnicy. Niektóre z tych osób nigdy wcześniej nie udzielały wywiadów; inni czekali na to, aż ktoś w końcu odda im głos. Relacje zostały podzielone na bloki tematyczne; wśród nich można wymienić m.in. Zbrodnię Katyńską, Powstanie Warszawskie, Zbrodnie niemieckie podczas okupacji, Świadków Rzezi Wołyńskiej czy Obławę Augustowską.
Jesteśmy wdzięczni widzom nie tylko za zainteresowanie naszymi bohaterami, ale również za cenne informacje dotyczące niezwykłych losów swoich krewnych i znajomych. Do tej pory przeprowadziliśmy 1250 notacji – zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
W jakich sposób znajdujemy "Świadków Epoki"? Oddajmy głos Bartoszowi Bolesławskiemu, pracownikowi Zespołu ds. projektów filmowych Instytutu Pileckiego:
„<<Z jakimi organizacjami kombatanckimi współpracujecie?>> – słyszeliśmy już niejeden raz. Wiele kontaktów nawiązaliśmy właśnie dzięki takim organizacjom, ale często okoliczności, w jakich poznajemy naszych rozmówców, są równie ciekawe, jak opowiadane przez nich historie.
Władysław Kaseja
Po słonecznym czerwcowym weekendzie wracałem do Warszawy z rodzinnego Podkarpacia. Czekałem na pociąg na stacji w Łańcucie. Niedaleko siedział starszy pan, na pierwszy rzut oka około 70-letni. Kiedy pociąg wciąż nie nadjeżdżał, mężczyzna (ni to do mnie, ni do siebie) powiedział: „Co jest z tą koleją? Zawsze ma jakiejś opóźnienie…”. Odpowiedziałem w podobnym stylu i tak wywiązała się luźna pogawędka. Zanim pociąg w końcu nadjechał, zdążyliśmy się całkiem sporo o sobie dowiedzieć. Mężczyzna pochwalił się mieszkającym w Anglii wnukiem i nowonarodzonym prawnukiem Jaczemirem (do dziś nie wiem, skąd wzięło się tak oryginalne imię). Kiedy wspomniałem o tym, że zajmuję się historią, starszy pan wyraźnie się ożywił i zaczął opowiadać, co robił w czasie II wojny światowej, a ja szybko zweryfikowałem swoje wyobrażenie o jego wieku... Mieliśmy bilety w dwóch zupełnie różnych wagonach, ale pociąg był prawie pusty, więc usiedliśmy w jednym przedziale. Pan Władysław (zdążyliśmy się już sobie przedstawić) jechał do Krakowa; mieszkał w Nowej Hucie, ale pochodził z Poznania, a jego ojciec i stryjowie walczyli w Powstaniu Wielkopolskim. Dlaczego zamieszkał w Małopolsce i jak to się stało, że w latach osiemdziesiątych został jednym z głównych działaczy Solidarności w Nowej Hucie? Dwie godziny jazdy z Łańcuta do Krakowa to za mało, aby opowiedzieć „historię swojego życia”. Poprosiłem pana Władysława o numer telefonu i umówiliśmy się na notację w Krakowie. Udało się nagrać emocjonującą opowieść, a po nagraniu żona pana Władysława ugościła nas obiadem i jeszcze przygotowała prowiant na podróż z Krakowa do Warszawy! Nigdy nie przypuszczałem, że jednego z najbardziej fascynujących bohaterów poznam dzięki spóźniającemu się pociągowi.
Felicja Wysocka i Olga Morawska
Olga Morawska z domu Koss była jedną z uczennic słynnej polskiej szkoły w Balatonboglár na Węgrzech. Przyjaźniła się tam z córką Henryka Sławika, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Szczegóły wywiadu ustalałem podczas rozmowy z panią Elżbietą, jej córką. W pewnym momencie zapytała mnie o to, czy nie zechciałbym nagrać również Felicji, siostry jej mamy, która także uczyła się w Balatonboglár. Okazało się, że jeszcze nigdy nie udzielała wywiadów, w przeciwieństwie do pani Olgi, która już wypowiadała się na potrzeby filmu dokumentalnego o Henryku Sławiku. Tym sposobem udało nam się nagrać dwie relacje zamiast jednej! I tu ciekawostka: siostry całą wojnę spędziły razem, więc – siłą rzeczy – opowiadały o tych samych postaciach i wydarzeniach. Kolejny raz okazało się, że dwie osoby mogą mieć zupełnie inne spojrzenia na te same fakty, więc obie relacje mają unikalną wartość".
Zobacz także
- Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Aktualności
Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Przedstawiciele Instytutu Pileckiego są Bolonii, gdzie 23 kwietnia rozpoczną się obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa.
- 13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności
13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- "W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
Aktualności
"W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
- Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
Aktualności
Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
20 lutego w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów odbyła się dyskusja w związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Rozmowie towarzyszyła prezentacja najnowszego raportu Centrum Lemkina.
- Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Aktualności
Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Wczoraj opublikowaliśmy raport o rosyjskim ataku na cywilów we wsi Łypiwka w Ukrainie. Dzisiaj otrzymaliśmy pismo z Prokuratury Krajowej!
- Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Aktualności
Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Raport dokumentuje relacje świadków rosyjskiego ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną z wsi Łypiwka (polska nazwa Lipówka) w obwodzie kijowskim w Ukrainie, w dniu 12 marca 2022 roku.
- Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
Aktualności
Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
18 lutego 2025 r. zmarł Marian Turski, dziennikarz i były więzień KL Auschwitz.