„Piwnica u Dowgierdów" utwór ŻURKOWSKIEGO inspirowany prawdziwą historią trzech młodych chłopców. - Instytut Pileckiego

„Piwnica u Dowgierdów" utwór ŻURKOWSKIEGO inspirowany prawdziwą historią trzech młodych chłopców.

Singiel powstał w ramach projektu muzycznego LIPCOWI stworzonego przez zespół ŻURKOWSKI we współpracy z Instytutem Pileckiego specjalnie z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.

Piosenka PIWNICA U DOWGIERDÓW to muzyczna opowieść o przyjaźni, pasji do muzyki i sprzeciwie wobec zniewolenia. Tekst powstał na podstawie autentycznej historii trzech chłopaków z Augustowa: Mieczysława Jatkowskiego, Tadeusza Stelmasika i Władysława Jedlińskiego, którzy 15 lipca 1945 r. zostali zatrzymani przez sowiecki patrol i uwięzieni w "Domu Dowgierdów" w Augustowie - jednym z miejsc, w których Sowieci przetrzymywali osoby aresztowane w ramach Obławy Augustowskiej.

Na zdjęciu od lewej: NN, Władysław Jedliński, Mieczysław Jatkowski, źródło: zbiory Instytutu Pileckiego
 
"Lipcowi" - takim mianem na Suwalszczyźnie określa się ofiary Obławy z lipca 1945 r. To także nazwa projektu muzycznego grupy Żurkowski, który ma na celu upamiętnienie ofiar Obławy. Specjalnie na 77. rocznicę zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego przygotował 10 unikalnych piosenek inspirowanych autentycznymi losami Ofiar Obławy.
 
Łukasz Żurkowski, fot. Oskar Szramka
Jako dzieciak każde wakacje spędzałem u mojego wujostwa pod Augustowem. Pamiętam nasze wyprawy ze Swiernalisem i kumplem Dawidem - włóczyliśmy się po tamtejszych ulicach. Byłem też harcerzem i wiele razy biwakowałem w Puszczy Augustowskiej. Pamiętam jak pewnej nocy zostałem w lesie kompletnie sam, żeby zdobyć sprawność harcerską. Bardzo się wtedy bałem. Bałem się wiatru, trzasku połamanej gałęzi. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego, jak ogromny strach musieli czuć ludzie, którzy tam zginęli. Obława Augustowska była ogromną tragedią. Zostawiła po sobie rany, które nie miały nawet szansy się zabliźnić. Dlatego trzeba o tym mówić! - mówi Łukasz Żurkowski
 
Żurkowski i Swiernalis są przyjaciółmi z dzieciństwa i mają wiele wspólnego z
bohaterami singlowej opowieści.

Tak swoją motywację do udziału w projekcie tłumaczy Swiernalis:
 
Lubię Suwałki, w których się urodziłem, ale Augustów zawsze wydawał mi się bliższy. Spędziłem tu dzieciństwo i dorastałem. Pierwsza miłość, bieganie po zamarzniętej rzece z kolegami, niezliczone ilości godzin nad jeziorem, nastoletnie przygody, pierwsze bijatyki… Do dzisiaj mam tam babcię i dużą część rodziny. Drugą babcię odwiedzam na augustowskim cmentarzu. W zasadzie wystarczyłoby pewnie przesunąć czas o kilkadziesiąt lat wstecz, a trudna historia, o której śpiewamy z Łukaszem, mogłaby traktować o nas.  Na przekór temu, niezależnie od tego czy to zima, czy lato - ładuję się energią tego pięknego, portowego miasta, które pozwala mi wierzyć, że gdzieś tam w głębi, jakaś malutka moja część potrafi generować dobro. - powiedział Swiernalis.
 
Nie mogłam uwierzyć w to, jak niewiele wiedziałam na ten temat wcześniej. Nigdy nie zapomnę, jak na jednym z nagrań wideo zobaczyłam starszą kobietę – wyglądała na opanowaną, dopóki historyk nie zapytał jej o ojca, który zginął w Obławie. Od razu przeobraziła się w tamtą małą dziewczynkę. Zaczęła płakać i mówić językiem dziecka: „mamusia mnie zabrała”, „czekaliśmy na tatusia, ale nie wrócił” itp. Uświadomiłam sobie, jak wielką krzywdą dla bliskich ofiar było to wieloletnie, przymusowe milczenie. W mojej osobistej żałobie jednym z największych lęków jest zapomnienie. A wobec ofiar Obławy postąpiono tak, jakby ci ludzie nigdy nie istnieli. Nie wiadomo nawet, gdzie są ich ciała… Dlatego cieszę się, że mogłam zrobić cokolwiek, by tę pamięć o nich przywrócić. mówi Aleksandra Górecka.
 
Premiera materiału odbędzie się 9 lipca o godz. 20.30 na Błoniach nad rzeką Nettą w Augustowie. Zespołowi towarzyszyć będą: Meek, Oh Why?, Swiernalis, Robert Cichy, Ana Andrzejewska i Olena Yanchuk (Rosava).
 
Zapraszamy!
 
 
 
Słowa: Aleksandra Górecka
Muzyka: Łukasz Żurkowski
 
Łukasz Żurkowski - śpiew, gitara elektryczna
Paweł Swiernalis - śpiew
Łukasz Ławrynowicz - gitara elektryczna
Patryk Król - gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Michał Zieliński - perkusja
 
Miks & Master: Patryk Król, Łukasz Żurkowski
 
KLIP scenariusz i reżyseria: Hania Oloś, Jędrzej Sosnowik
Art Director: Hania Oloś
Supervisor: Jędrzej Sosnowik
Kierowniczka produkcji: Wanda Kubrakiewicz
Producentka kreatywna: Aleksandra Górecka
Producent: dla Instytutu Pileckiego - ORKA Film
 

Zobacz także

 • "Nieprzerysowany rysunek bohatera". Rozmowa z Tobiaszem Piątkowskim i Markiem Oleksickim.

  Aktualności

  "Nieprzerysowany rysunek bohatera". Rozmowa z Tobiaszem Piątkowskim i Markiem Oleksickim.

  W ostatnich dniach kursowania lokomotywy PKP Intercity EU-44 Husarz z grafiką upamiętniającą 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego publikujemy rozmowę Aleksandry Kierety z autorami koncepcji i grafiki.

 • Zmarł Petro Hrudzewycz, odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Virtus et Fraternitas

  Aktualności

  Zmarł Petro Hrudzewycz, odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Virtus et Fraternitas

  Z niezmiernym żalem pragniemy poinformować, że w miniony piątek, 22 lipca, po ciężkiej chorobie odszedł Petro Hrudzewycz.

 • Oficjalne Obchody Dnia Ofiar Obławy Augustowskiej (12 lipca 2022). Relacja

  Aktualności

  Oficjalne Obchody Dnia Ofiar Obławy Augustowskiej (12 lipca 2022). Relacja

  Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:30 przed Domem Turka - dawną siedzibą UB i NKWD, miejscem szczególnym dla pamięci o ofiarach komunistycznego terroru.

 • Festiwal LIPCOWI. Upamiętniamy ofiary Obławy Augustowskiej. Zobacz relację z pierwszych dwóch dni!

  Aktualności

  Festiwal LIPCOWI. Upamiętniamy ofiary Obławy Augustowskiej. Zobacz relację z pierwszych dwóch dni!

  Za nami obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, zorganizowane przez Instytut Pileckiego.

 • Archiwista/ka z językiem niemieckim

  Aktualności

  Archiwista/ka z językiem niemieckim

  Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko ARCHIWISTA/KA Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM w Sekcji Zachodniej w Zespole Pozyskiwania Archiwów. Czekamy na zgłoszenia do 31 lipca!

 • Festiwal LIPCOWI - grafika do pobrania

  Aktualności

  Festiwal LIPCOWI - grafika do pobrania

 • Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Aktualności

  Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę przywodzą na myśl nierozliczone dziedzictwo komunizmu. Tej problematyki będzie dotyczył VII tom „Studiów nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”. Zapraszamy do jego współtworzenia - na zgłoszenia czekamy do 30.10.2022.

 • Wręczono Medale Virtus et Fraternitas

  Aktualności

  Wręczono Medale Virtus et Fraternitas

  15 czerwca 2022 roku odbyła się trzecia Gala wręczenia Medali Virtus et Fraternitas. Tym razem, na wniosek dyrektora Instytutu Pileckiego, Prezydent RP odznaczył aż 23 osoby.

 • Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego

  Aktualności

  Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego

  14 czerwca w Poświętnem Instytut Pileckiego upamiętni Józefę i Józefa Dmochów, mieszkańców pobliskiego Helenowa, a także podsołtysa tej wsi Jana Kowalskiego zamordowanych przez niemieckich żandarmów za ukrywanie grupy żydowskich mężczyzn.

 • Nabór artykułów do VI tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Aktualności

  Nabór artykułów do VI tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Redakcja rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” zaprasza do przesyłania artykułów w języku polskim lub angielskim, wpisujących się w nakreślone obszary badawcze. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca 2022 roku.

 • Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast

  Aktualności

  Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast

  Kim była „ciocia Maria”? Opiekunką dmuchającą w rozbite kolanko i... żoną rotmistrza. Z okazji 116. rocznicy urodzin Marii Pileckiej oddajmy głos jej wychowankom. Posłuchajmy również naszej bohaterki, która opowiada o narodzinach uczucia do Witolda.

 • 121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast

  Aktualności

  121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast

  Poważny, dystyngowany i nieprzystępny, a może opiekuńczy i... skłonny do zabawy? Z okazji 121. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego opowiemy nie o bohaterze ze spiżu, lecz człowieku z krwi i kości.