PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet - Instytut Pileckiego
PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
„Niebo złote ci otworzę” to utwór z albumu „Portrety”, który Adam Bałdych Quintet stworzył we współpracy z Instytutem Pileckiego – odliczamy dni do jego premiery!
Uczucie łączące dwoje ludzi może rozkwitać nawet w najbardziej nieprzyjaznych okolicznościach. Miłość w cieniu wojny pomaga przezwyciężać trudności, daje poczucie sensu i rozbudza nadzieję na to, że po burzy wzejdzie słońce. Ale to nie wszystko: siła miłości jest tak wielka, że pomaga stworzyć równoległy świat, do którego dostęp mają tylko zakochani. Nie ma w nim miejsca na przemoc, chaos czy śmierć – panuje tam wieczna wiosna, która roztacza atmosferę błogości i spokoju. Z pewnością Krzysztof Kamil Baczyński właśnie tego pragnął dla Basi, swojej ukochanej żony. Niestety, kochankowie zginęli podczas powstania warszawskiego, ale wizja wykreowana przez młodego poetę została utrwalona w pięknym wierszu.
Utwór „Niebo złote ci otworzę” to przepustka do tego pełnego harmonii świata – dzięki muzyce Adama Bałdycha i głosom Kari Sal oraz Piotra Odoszewskiego możemy choć przez kilka minut doświadczyć jego magii. A to wszystko w świetle zachodzącego słońca, którego promienie padają na dach budynku o wyjątkowej historii – Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy jako jeden z nielicznych gmachów w centrum Warszawy przetrwał zawieruchę wojenną.
Słowa: Krzysztof Kamil Baczyński
Muzyka, skrzypce renesansowe: Adam Bałdych
Głos: Kari Sál
Głos: Piotr Odoszewski
Fortepian: Sebastian Zawadzki
Saksofon tenorowy: Marek Konarski
Kontrabas: Andrzej Święs
Perkusja: Dawid Fortuna
Reżyseria: Mateusz Miszczyński
Produkcja: Instytut Pileckiego i Imaginary Music
Materiał powstał na zlecenie Instytutu Pileckiego
Zobacz także
- Niech mówią ci, którzy tam byli | Augustów. Warszawa. Berlin | Spotkania ze świadkami historii połączone z pokazem filmów dokumentalnych o Auschwitz
Aktualności
Niech mówią ci, którzy tam byli | Augustów. Warszawa. Berlin | Spotkania ze świadkami historii połączone z pokazem filmów dokumentalnych o Auschwitz
27 stycznia przypada 80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz, największego obozu koncentracyjnego w Polsce, w którym od czerwca 1940 do stycznia 1945 zginęło około 1,1 miliona ludzi, z czego około 1 milion stanowili europejscy Żydzi.
- Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Już wkrótce dostępna będzie płyta "Portrety" stworzona przez Adam Bałdych Quintet we współpracy z Instytutem Pileckiego. Chwilę przed tym wydarzeniem prezentujemy trzeci singiel albumu pt. „Canon”.
- Włamanie do oddziału zamiejscowego Instytutu Pileckiego w Berlinie | Informacja
Aktualności
Włamanie do oddziału zamiejscowego Instytutu Pileckiego w Berlinie | Informacja
- PROMOCJA | do 20 grudnia -40% na książkę o ks. Popiełuszko
Aktualności
PROMOCJA | do 20 grudnia -40% na książkę o ks. Popiełuszko
13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny w Polsce. Z tej okazji książka „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984” Katarzyny Jóźwik w promocji -40% aż do 20 grudnia.
- Złote Medale Kongresu Stanów Zjednoczonych dla 60 dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej przyznane
Aktualności
Złote Medale Kongresu Stanów Zjednoczonych dla 60 dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej przyznane
12 grudnia 2024 r. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę przyznającą zagranicznym dyplomatom Złoty Medal Kongresu. Wśród Zapomnianych Bohaterów Holocaustu jest Grupa Ładosia.
- Album „Portrety” Adam Bałdych Quintet - efekt współpracy artysty z Instytutem Pileckiego | Premiera
Aktualności
Album „Portrety” Adam Bałdych Quintet - efekt współpracy artysty z Instytutem Pileckiego | Premiera
11 grudnia w Galerii Instytutu Pileckiego Dom Bez Kantów odbyło się śniadanie prasowe inaugurujące album muzyczny Adama Bałdycha.
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Fréland we Francji
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Fréland we Francji
Podczas uroczystości odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców miasta, którzy w 1944 roku pomogli zbiec z obozu w Ursprung grupie polskich jeńców.
- PROMOCJA | Do 15 grudnia -40% na książki związane z Rafałem Lemkinem
Aktualności
PROMOCJA | Do 15 grudnia -40% na książki związane z Rafałem Lemkinem
9 grudnia 1948 r. na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Paryżu została uchwalona Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Duży udział w jej powstawaniu miał polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin.
- "Lista Ładosia" opublikowana w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Aktualności
"Lista Ładosia" opublikowana w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Lista z nazwiskami 3 282 Żydów, którzy posiadali tak zwane „paszporty Ładosia”, została opublikowana w jednej z największych baz dokumentujących losy ofiar oraz ocalałych z Zagłady stworzonej przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
- Prof. Piotr Madajczyk wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Aktualności
Prof. Piotr Madajczyk wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Prof. Piotr Madajczyk otrzymał wyróżnienie w 10. edycji konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych.
- Nagroda KLIO dla prof. Piotra Madajczyka za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Aktualności
Nagroda KLIO dla prof. Piotra Madajczyka za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Z przyjemnością informujemy, że prof. Piotr Madajczyk został wyróżniony Nagrodą KLIO III stopnia w kategorii autorskiej za wybitny wkład w popularyzację historii. Nagroda została przyznana za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina".
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".