Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” - Instytut Pileckiego
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
Wydarzenie miało miejsce w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia wspominamy wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
„Dokąd sięga wzrok”
Film przedstawia historię Jadwigi Wędrychowicz mieszkanki Biecza, której przodkowie, Maria i Józef Pruchniewiczowie, podczas II wojny światowej przez 16 miesięcy w skrytce na strychu stajni, ukrywali rodzinę Blumów. Za tę pomoc Józef został aresztowany i przewieziony do siedziby Gestapo w Jaśle, skąd już nigdy nie powrócił. Po pewnym czasie jego nazwisko dostrzegł jeden z członków rodziny na niemieckim afiszu z listą wykonanych wyroków śmierci.
W 2008 roku Instytut Yad Vashem pośmiertnie uhonorował Józefa Pruchniewicza medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W 2021 roku Instytut Pileckiego upamiętnił go w ramach programu „Zawołani po imieniu”.
Więcej o historii Józefa Pruchniewicza, jego rodziny oraz rodziny Blumów można przeczytać w relacji z uroczystości upamiętnieniających w 2021 roku (KLIKNIJ).

Bohaterka filmu stara się odtworzyć wydarzenia, które naznaczyły losy kilku pokoleń jej rodziny. Z każdym odkrytym fragmentem rodzinnej historii zaczyna dostrzegać to, co przez lata pozostawało niewidoczne: wielowymiarowe dzieje swojego miasteczka i ślady tych, którzy kiedyś je współtworzyli.
Czego możemy dowiedzieć się o sobie, odkrywając przeszłość własnej rodziny? Co sprawia, że odczuwamy silną więź z ludźmi, którzy odeszli na długo przed naszym urodzeniem? I jaką cenę bylibyśmy gotowi zapłacić w imię tego, co uważamy za słuszne? To pytania i refleksje, które towarzyszą widzom po obejrzeniu filmu.
Przed wieczornym pokazem fimu odbyła się uroczystość, podczas której starsza córka Marii i Józefa Pruchniewiczów, która wraz ze swoimi rodzicami ukrywała w domu rodzinę Blumów, Jadwiga Wędrychowicz (nazywała się tak samo jak jej wnuczka występująca w filmie), została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w uznaniu za bohaterską postawę oraz niezwykłą odwagę w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej, a także za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.
Tego dnia zorganizowano dwa pokazy filmu. Jako pierwsza w kinie Farys zgromadziła się młodzież szkolna.
Cieszę się, że pierwszymi oglądającymi film o losach mojej rodziny jesteście właśnie wy, młodzi. Pewnie macie żyjące babcie, dziadków, prababcie. Zachęcam Was, żebyście ich pytali o historię waszej rodziny. Odkrywanie historii swojej rodziny to naprawdę fascynująca przygoda, którą sama przeżywam już kilkanaście lat. Jestem dumna, że Józef Pruchniewicz, który był działaczem kochającym to miasto, w taki sposób został upamiętniony – mówiła do zgromadzonych prawnuczka Józefa i Marii Pruchniewiczów, występująca w filmie Jadwiga Wędrychowicz.
Projekcji filmu dla uczniów towarzyszyło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego pt. „Ocalić od zapomnienia – synergia dwóch kultur”, objętego patronatem Instytutu Pileckiego. Odbyły się również warsztaty dla młodzieży, poświęcone tematyce przedstawionej w filmie.
Obecni w Bieczu przedstawiciele Instytutu Pileckiego, w tym zastępca dyrektora Łukasz Mieszkowski, złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Józefowi Pruchniewiczowi, która znajduje się przy Kolegiacie Bożego Ciała oraz na grobie Marii i Józefa Pruchniewiczów.
— Dzisiaj oddajemy cześć bohaterom, którzy – tak jak Józef Pruchniewicz – za wsparcie drugiego człowieka zapłacili najwyższą cenę, życia. Nie zapominamy również o ratowanych, a także o świadkach zbrodni i ich sprawcach. Tylko takie spojrzenie na historię daje pełny i uczciwy obraz tragedii oraz bohaterstwa Polaków ratujących Żydów w czasach Zagłady – mówił przed projekcją filmu zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego, Łukasz Mieszkowski.

Ta historia zostanie we mnie na zawsze – przyznała Aleksandra Kiereta z Instytutu Pileckiego, autorka filmu. Dlaczego? Proszę spojrzeć na zdjęcie Józefa. Od tego się wszystko zaczęło. To niesamowite spojrzenie, w którym jest dużo ciepła, empatii, ale też taka hardość, wyzwanie rzucone losowi, rzucone fatum (…). W historii Józefa Pruchniewicza, w historii Biecza, znalazło się wszystko, elementy dramatu, kryminału, thrillera. Wystarczyło, że dałam się wciągnąć w tę opowieść – mówiła autorka filmu. To, że państwo dzisiaj są tutaj, świadczy o tym, że zło nie zwyciężyło. Ludziom, którzy odebrali życie Józefowi i ludności żydowskiej zależało na tym, żeby pamięć o nich została zatarta, żeby nie został po nich żaden ślad. Fakt, że ten film powstał, że Państwo poznają tę historię, świadczy o tym, że dobro, przyzwoitość i uczciwość zwyciężyły – zakończyła Aleksandra Kiereta.

Głos zabrała też Jadwiga Wędrychowicz, prawnuczka Józefa i Marii Pruchniewiczów: Szczątki tej historii poznaliśmy dzięki kochanej cioci Helci [młodsza córka państwa Pruchniewiczów – przyp. red.]. Stąd to wszystko się zaczęło. Niełatwo było połączyć wszystkie te elementy w jedną całość. Trzeba było szukać po różnych archiwach kościelnych, państwowych… Bardzo mi pomógł pan Krzysztof Przybyłowicz, który pokazywał jak i gdzie należy szukać. Z czasem uzbierało się dużo dokumentów, które nadal są gromadzone.

Współorganizatorem premiery filmu „Dokąd sięga wzrok" była Gmina Biecz.
Zobacz także
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- "W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
Aktualności
"W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
- Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
Aktualności
Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
20 lutego w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów odbyła się dyskusja w związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Rozmowie towarzyszyła prezentacja najnowszego raportu Centrum Lemkina.
- Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Aktualności
Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Wczoraj opublikowaliśmy raport o rosyjskim ataku na cywilów we wsi Łypiwka w Ukrainie. Dzisiaj otrzymaliśmy pismo z Prokuratury Krajowej!
- Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Aktualności
Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Raport dokumentuje relacje świadków rosyjskiego ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną z wsi Łypiwka (polska nazwa Lipówka) w obwodzie kijowskim w Ukrainie, w dniu 12 marca 2022 roku.
- Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
Aktualności
Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
18 lutego 2025 r. zmarł Marian Turski, dziennikarz i były więzień KL Auschwitz.
- Prezentacja raportu o rosyjskim ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną w Łypiwce w 2022 r.
Aktualności
Prezentacja raportu o rosyjskim ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną w Łypiwce w 2022 r.
19 lutego w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się prezentacja raportu dokumentującego relacje świadków rosyjskiego ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną z wsi Łypiwka (polska nazwa Lipówka) w obwodzie kijowskim w Ukrainie, w marcu 2022 roku.
- W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniliśmy rotmistrza Witolda Pileckiego
Aktualności
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniliśmy rotmistrza Witolda Pileckiego
14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
- PREMIERA utworu "Protest song"
Aktualności
PREMIERA utworu "Protest song"
Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu „Protest song” pochodzącego z albumu „Portrety” Adama Bałdycha.
- Łukasz Mieszkowski zastępcą dyrektora Instytutu Pileckiego
Aktualności
Łukasz Mieszkowski zastępcą dyrektora Instytutu Pileckiego
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska z dniem 1 lutego br. powołała Łukasza Mieszkowskiego na stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.