Premiera albumu LIPCOWE'45 | Fotorelacja - Instytut Pileckiego
Premiera albumu LIPCOWE'45 | Fotorelacja
Marika, Natalia Nykiel, Ewelina Flinta, Bovska, Jagoda Kret, zespół Tulia to artyści biorący udział w projekcie muzycznym Instytutu Pileckiego LIPCOWE’45, który miał premierę 12 września 2024 r. w Fabryce Norblina w Warszawie.
Płyta wydana przez Instytut Pileckiego we współpracy z Agora Digital Music, jest kontynuacją albumu LIPCOWI‘45 zespołu Żurkowski, nominowanego w kategorii „Płyta Rocku” w plebiscycie Antyradia.
Nad warstwą muzyczną projektu czuwał Robert Cichy, a nad tekstową Aleksandra Górecka.
Praca nad tą płytą była absolutnie wyjątkowa, przypominała pisanie reportażu. Słuchając moich bohaterów, dotykałam ich tęsknoty i bólu. Do dziś mam ciarki na plecach na wspomnienia niektórych momentów tej podróży i wierzę w to, że dzięki muzyce Roberta, pięknym melodiom i głosom naszych artystek, udało nam się podać dalej choć ułamek ich przeżyć - wspomina autorka tekstów.
Dla artystów praca przy albumie, była niezwykłym procesem twórczym, nie tylko w kontekście pracy nad tekstem, ale również od strony muzycznej. Każdy z artystów uczestniczył w procesie tworzenia muzyki, tak by oddać swój unikalny charakter.
Zależało mi, żeby charakter tej piosenki, mimo jej dynamiki był lekko melancholijny. Tą melancholię próbowaliśmy w dobrze wywarzony sposób zawrzeć w nagraniu wraz z Robertem Cichym – mówi Bovska, którą usłyszymy w piosence „W pracowni”. Bardzo spodobał mi się pomysł oparcia piosenek na historiach kobiet których życie naznaczone było wojną. – Myślę że pokazywanie życia ludzi takich jak my - z krwi i kości może być najlepszym nośnikiem pamięci o tych wydarzeniach. Zwłaszcza dziś, w coraz bardziej niestabilnym momencie rzeczywistości”.
Okładkę albumu zaprojektowała Hania Oloś, wielokrotnie nagradzana ilustratorka, animatorka i autorka komiksów. Do oprawy graficznej wykorzystała kolaże autentycznych fotografii rodzinnych bohaterek i bohaterów, nadając im nowe życie.
Tuż przed premierą płyty, w sieci ukazał się singiel „Przed snem” zespołu Tulia, opowiadający historię Stanisławy, wdowy po zaginionym bez wieści Tadeuszu Puczyłowskim. Patrol sowiecki zabrał go po pierwszej nocy spędzonej z rodziną w nowym, jeszcze niewykończonym domu. Jego żona była w zaawansowanej ciąży z trzecim dzieckiem, które urodziła 10 dni później.
Praca nad tą piosenką wyzwoliła prawdziwie ciężkie emocje. Opowiada o codziennym życiu młodej kobiety, która została sama z dziećmi. Możemy się z tym utożsamić - nawet teraz się wzruszam, jak o tym mówię – przyznaje Tulia Biczak, liderka zespołu.
Cały album można wysłuchać na spotify (kliknij).
Do tej pory, z płyty LIPCOWE’45 ukazały się single:
- Robert Cichy feat. Ewelina Flinta – NA STRYCHU - https://www.youtube.com/watch?v=WqkWeP5NfkE
- Marika – PRZY BIURKU - https://www.youtube.com/watch?v=xUnNs4hOuEM
- Jagoda Kret - W SALONIE - https://www.youtube.com/watch?v=oSp0JKjSye0
- Tulia - PRZED SNEM - https://www.youtube.com/watch?v=gobgmjIQ_MU
Premierze płyty towarzyszy akcja poszukiwania rodzin ofiar i świadków Obławy Augustowskiej pod nazwą "O nich nie można było mówić LIPCOWI'45". Każde wspomnienie, zdjęcie czy pamiątka są niezwykle cenne - każda osobą, posiadającą informacje na ten temat, prosimy o kontakt:
✉ lipcowi45@instytutpileckiego.pl ☎ tel. (+48) 539 393 419
Obława Augustowska - największa zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej
W lipcu 1945 r., kiedy Europa Zachodnia nadal świętuje zakończenie II wojny światowej, funkcjonariusze sowieckiego państwa podejmują decyzję o przeprowadzeniu w rejonie Augustowa, Suwałk, Sejn i Lipska akcji likwidacji polskiego podziemia. Operacja ta przeszła do historii jako Obława Augustowska. Od 12 lipca jednostki sowieckiej 50. Armii o łącznej sile ponad 45 tys. żołnierzy przeczesują niewielki obszar Puszczy Augustowskiej. Zgodnie z sowieckimi instrukcjami odległość pomiędzy żołnierzami przesuwającymi się w tyralierze wynosi zaledwie 6 do 8 metrów. Wszystkie osoby podejrzane o działalność konspiracyjną lub jej wspieranie są zatrzymywane do dalszej „weryfikacji” przez znany z brutalnych metod sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ.
W wyniku Obławy zostało zatrzymanych ponad 7 tysięcy osób, z czego 5 tysięcy po przejściu weryfikacji wypuszczono do domów. Co najmniej 592 osoby uznane za żołnierzy polskiego podziemia Sowieci zamordowali w nieznanym miejscu. Los kolejnych 900 zaginionych do dziś pozostaje niewyjaśniony – prawdopodobnie również zostali zamordowani. W Augustowie i na Suwalszczyźnie ofiary Obławy określa się mianem „Lipcowych”.
Pomimo wielu lat starań rodzin ofiar, badań historyków oraz śledztwa prokuratorskiego – do dziś nie udało się odnaleźć dokumentów opisujących dokładny przebieg zbrodni ani ustalić lokalizacji dołów śmierci oraz pełnej listy zamordowanych. Kluczowe dokumenty znajdują się prawdopodobnie w archiwach rosyjskich służb specjalnych.
Dział Instytutu Pileckiego w Augustowie
Augustowski dział Instytutu Pileckiego to nowoczesna placówka, łącząca funkcje naukowe, edukacyjne i kulturalne, której celem jest szukanie prawdy i należyte upamiętnienie Ofiar Obławy Augustowskiej. Od 2021 zespół działu tworzy Dom Pamięci Obławy, którego centrum będzie wystawa opowiadająca wydarzenia z lipca 1945 roku i szerzej – historię Suwalszczyzny w XX wieku na tle dziejów Polski i Europy. Ekspozycja Domu Pamięci powstaje w historycznym „Domu Turka” - dawnej siedzibie NKWD i UB, w którego piwnicach odkryto liczne napisy świadczące o przetrzymywaniu tam ludzi związanych z polskim podziemiem niepodległościowym. Otwarcie muzeum planowane jest w 2025 roku.
Zobacz także
- Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Aktualności
Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
- Wesołych Świąt!
Aktualności
Wesołych Świąt!
- 13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności
13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- "W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
Aktualności
"W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
- Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
Aktualności
Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
20 lutego w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów odbyła się dyskusja w związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Rozmowie towarzyszyła prezentacja najnowszego raportu Centrum Lemkina.
- Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Aktualności
Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Wczoraj opublikowaliśmy raport o rosyjskim ataku na cywilów we wsi Łypiwka w Ukrainie. Dzisiaj otrzymaliśmy pismo z Prokuratury Krajowej!
- Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Aktualności
Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Raport dokumentuje relacje świadków rosyjskiego ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną z wsi Łypiwka (polska nazwa Lipówka) w obwodzie kijowskim w Ukrainie, w dniu 12 marca 2022 roku.
- Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
Aktualności
Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
18 lutego 2025 r. zmarł Marian Turski, dziennikarz i były więzień KL Auschwitz.