Polska szkoła prawa XX wieku. Na ratunek człowiekowi – między dyplomacją, prawem i polityką | call fo papers - Instytut Pileckiego
Polska szkoła prawa XX wieku. Na ratunek człowiekowi – między dyplomacją, prawem i polityką | call fo papers
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na międzynarodową konferencję naukową organizowaną przez Instytut Pileckiego w ramach projektu Lemkin 2018-2023, która odbędzie się w dniach od 8 do 9 grudnia 2021 roku. Na zgłoszenia czekamy do 30 września.
XX wiek, a w szczególności II wojna światowa, przyniósł największą w historii liczbę ofiar, szacowaną w milionach bezbronnych cywili. Instrumenty terroru wymierzono w grupy, społeczności i całe narody skazane na wyniszczenie decyzjami politycznymi, które uzasadniano totalitarnymi ideologiami. U podstaw tragedii, do jakiej doszło w konsekwencji wprowadzania w życie idei opanowania Europy przez Hitlera i Stalina siłą i terrorem, stały jednak też wcześniejsze doświadczenia: I wojna światowa, tragedia Ormian, pogromy ludności żydowskiej w imperium rosyjskim, porządek wersalski, który przywrócił państwom w Europie niepodległość po rozpadzie dotychczasowych imperiów, a również rewolucja bolszewicka.
W odpowiedzi na to w pierwszej połowie XX wieku następował stopniowy rozwój prawa międzynarodowego i idei ochrony pokoju oraz praw nie tylko jednostki, lecz także całych społeczności i grup. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest działalność Rafała Lemkina, autora pojęcia „genocide” zaprezentowanego m.in. w książce Rządy państw osi w okupowanej Europie (1944). Pierwsze jego badania, które doprowadziły go do sformułowania tego pojęcia, sięgają już wczesnych lat trzydziestych.
Międzynarodowe środowisko prawnicze w dwudziestoleciu międzywojennym stało się kuźnią, w której formowały się prace wielu gremiów międzynarodowych, także z udziałem Polaków. Tegoroczna konferencja Instytutu Pileckiego jest okazją, by przybliżyć ówczesne nurty prawno-polityczne, koncepcje i idee, jak i starania konkretnych osób, a wreszcie zabiegi podejmowane w trakcie II wojny światowej w celu napiętnowania i powstrzymania ludobójstwa.
Chcemy przyjrzeć się działaniom prawników, dyplomatów i polityków – nie tylko Polaków, lecz także osób innych narodowości – których celem było ratowanie życia, pomoc ofiarom wojny totalnej wymierzonej w ludność cywilną Europy i świata, a wreszcie wprowadzenie w przestrzeni międzynarodowej prawnych i politycznych mechanizmów, które w przyszłości skutecznie stałyby na straży prawa jednostek i całych narodów do życia. Czekamy na propozycje tematów wystąpień poświęconych rozwojowi prawa międzynarodowego w ujęciu porównawczym, prezentujących wyniki badań indywidualnych i zespołowych.
ZARYS ZAKRESU TEMATYCZNEGO
• Życie i działalność prawników, dyplomatów i polityków zaangażowanych w kształtowanie praw człowieka
• Polska szkoła prawa w XX wieku: przedstawiciele, kierunki, specyfika
• Polskie źródła do badań nad genocydem
• Prawo i polityka w pierwszej połowie XX wieku na przykładzie paktu Brianda–Kelloga – na drodze do potępienia wojny
• Ludobójstwo: geneza pojęcia i konwencji z 1948 roku – ujęcie prawno-polityczne
• Na ratunek: prawnicy, dyplomaci i politycy w konfrontacji z ludobójczymi totalitaryzmami w Europie
• Od racji stanu do zbrodni – koniec ludobójstwa?
• W poszukiwaniu winnych: zbrodnie, zbrodniarze i sędziwie
• Transitional Justice – na drodze do sprawiedliwości i pojednania
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
• Konferencja odbędzie się w językach polskim i angielskim (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne).
• Dopuszczamy różne formy wirtualnego uczestnictwa: nagrania video, wideokonferencję on-line.
• Czas wystąpień: 10–15 minut.
• Konferencja jest planowana w formie wirtualnej, będzie zorganizowana z użyciem komunikacji internetowej (program Zoom). Organizator dopuszcza możliwość przeprowadzenia części wystąpień w formie tradycyjnej w Warszawie (dla zainteresowanych taką formą), o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie.
PROCEDURA ZGŁOSZEŃ:
• Zgłoszenia powinny zostać wysyłane drogą mailową za pośrednictwem formularza (zobacz poniżej).
• Kandydatów z Polski prosimy o wypełnienie formularza w języku polskim, chyba że językiem ojczystym zgłaszającego się jest inny język. W takim przypadku prosimy o wypełnienie formularza po angielsku.
• Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2021 roku.
• Wszyscy wybrani i zakwalifikowani aplikanci zostaną powiadomieni o przyjęciu zgłoszenia. Zgłoszenia na konferencję oraz wszelkie pytania należy kierować na adres: lemkin@instytutpileckiego.pl
Do pobrania
Zobacz także
- Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast
Aktualności
Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast
Kim była „ciocia Maria”? Opiekunką dmuchającą w rozbite kolanko i... żoną rotmistrza. Z okazji 116. rocznicy urodzin Marii Pileckiej oddajmy głos jej wychowankom. Posłuchajmy również naszej bohaterki, która opowiada o narodzinach uczucia do Witolda.
- 121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast
Aktualności
121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast
Poważny, dystyngowany i nieprzystępny, a może opiekuńczy i... skłonny do zabawy? Z okazji 121. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego opowiemy nie o bohaterze ze spiżu, lecz człowieku z krwi i kości.
- Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX. Tom 5
Aktualności
Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX. Tom 5
Najnowszy rocznik Instytutu Pileckiego jest już dostępny! Tom 5. koncentruje się na pierwszych latach II wojny światowej, a także dążeniach III Rzeszy i Związku Sowieckiego do unicestwienia ówczesnego porządku oraz budowy na jego gruzach „nowego ładu”.
- Specjalista ds. wystaw | rekrutacja
Aktualności
Specjalista ds. wystaw | rekrutacja
Posiadasz doświadczenie w produkcji wystaw? Lubisz, kiedy praca wymaga od ciebie kreatywności i samodzielności? Posługujesz się swobodnie językiem angielskim? Dołącz do naszego zespołu!
- O przyczynach, przebiegu i ukrywaniu zbrodni katyńskiej | wykład
Aktualności
O przyczynach, przebiegu i ukrywaniu zbrodni katyńskiej | wykład
Kto odkrył groby ofiar? Co znajdowało się w teczkach jeńców, przechowywanych w archiwach KGB? Jak po latach tłumaczyli się sprawcy zbrodni? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w materiale przygotowanym przez dr. Jerzego Rohozińskiego z OBnT.
- Totalitarianism Across History and Disciplines | conference
Aktualności
Totalitarianism Across History and Disciplines | conference
We invite graduate students and postdoctoral scholars from all disciplines to submit proposals for papers regarding any aspect of totalitarianism, from a broad theoretical and historical perspective. The deadline for applications is 15.09.2022.
- Wynik naboru na adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych
Aktualności
Wynik naboru na adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych
Informacja o wyniku naboru w konkursie ogłoszonym przez dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w dniu 15.02.2022 r. na stanowisko adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych.
- Wynik naboru na profesora w dziedzinie nauk humanistycznych
Aktualności
Wynik naboru na profesora w dziedzinie nauk humanistycznych
Informacja o wyniku naboru w konkursie ogłoszonym przez dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w dniu 15.02.2022 r. na stanowisko profesora w dziedzinie nauk humanistycznych.
- Specjalista/ka ds. treści w mediach społecznościowych | rekrutacja
Aktualności
Specjalista/ka ds. treści w mediach społecznościowych | rekrutacja
Na Twitterze, Facebooku, YouTubie czujesz się jak ryba w wodzie? Chcesz współtworzyć strategię medialną oraz wizerunek młodej i dynamicznej instytucji zajmującej się historią XX wieku? Na Twoje zgłoszenie czekamy do 29 kwietnia - dołącz do naszego zespołu!
- Otwarcie parku im. Aleksandra Ładosia
Aktualności
Otwarcie parku im. Aleksandra Ładosia
24 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, nastąpiło oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku przy Stawie Traczewskim w Głogowie Małopolskim.
- Centrum Lemkina | Uniwersytet Warszawski deklaruje współpracę z Instytutem Pileckiego
Aktualności
Centrum Lemkina | Uniwersytet Warszawski deklaruje współpracę z Instytutem Pileckiego
W związku z powołaniem Centrum Lemkina Instytut Pileckiego i Uniwersytet Warszawski podpisały umowę ramową o współpracy.
- Poszukujemy wolontariuszy do przeprowadzania wywiadów z ukraińskimi uchodźcami
Aktualności
Poszukujemy wolontariuszy do przeprowadzania wywiadów z ukraińskimi uchodźcami
Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina poszukuje wolontariuszy, którzy będą zbierać relacje ukraińskich cywili w celu utrwalenia dowodów zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy.