Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach! - Instytut Pileckiego
Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach!
Rok 2022 był kolejnym rokiem owocnej pracy naszych archiwistów. Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę spora część naszych działań, zwłaszcza prowadzonych przez nasz oddział w Berlinie, miała na celu pomoc naszym wschodnim sąsiadom.


Organizowaliśmy wewnętrzne zbiórki i przekazywaliśmy naszym ukraińskim przyjaciołom sprzęt niezbędny do pracy w tym trudnym okresie. Oprócz tego prowadziliśmy wiele innych działań archiwalnych, dlatego pora na ich podsumowanie i trochę liczb.
Wspólnie z naszym berlińskim oddziałem zorganizowaliśmy kilka seminariów pod hasłem Twierdza Archiwum / Festung Archiv. Najważniejszym było wrześniowe spotkanie „Zagrożone dziedzictwo. Archiwa ukraińskie w obliczu agresji rosyjskiej” z udziałem dyrektorów Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego we Lwowie, Państwowego Archiwum Obwodu Tarnopolskiego, Państwowego Archiwum Obwodu Iwanofrankiwskiego oraz przedstawiciela Centrum Lemkina. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy z pierwszej ręki dowiedzieć się czy i jak ukraińskie archiwa działają w czasie wojny.
Sukcesywnie rozwijaliśmy współpracę z archiwami w Ukrainie. Pozyskaliśmy 7089 skanów z Archiwum Państwowego Obwodu Iwanofrankiwskiego, głównie teczek osobowych obywateli polskich prześladowanych przez NKWD po agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939.
Kontynuowaliśmy współpracę z największymi i najważniejszymi archiwami świata: niemieckim Bundesarchiv (81 166 skanów), brytyjskim National Archives (6247 skanów) czy Archiwum ONZ (6 247 skanów).
Ponad to pozyskaliśmy 2374 skanów z Litewskiego Centralnego Archiwum Państwowego oraz 439 stron dokumentów z Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego w Sofii.
Równolegle działaliśmy na polskim gruncie, pozyskując 219 434 skanów z archiwów państwowych (w tym z Archiwum Akt Nowych, Lublina, Radomia i Zielonej Góry).
W 2022 roku udało nam się także w pełni opracować 19 774 skanów dokumentów i 6150 fotografii z archiwum Fundacji Sue Ryder, brytyjskiej działaczki charytatywnej, aktywnie działającej w Polsce po II wojnie światowej.
Niezwykle ważne pozostają dla nas archiwa prywatne, zawierające dokumenty słabo znane a często bezcenne i unikalne. W ubiegłym roku dzięki nawiązanym przez Instytut kontaktom pozyskaliśmy 1280 skanów.
Poza wymienionymi działaniami prowadzimy na bieżąco kwerendy w największych archiwach świata, czy wspieramy działania naszych naukowców, wystawienników i edukatorów. Ale to już zupełnie inna historia.
Zobacz także
- Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Aktualności
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".