Otwarcie parku im. Aleksandra Ładosia - Instytut Pileckiego
Otwarcie parku im. Aleksandra Ładosia
24 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, nastąpiło oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku przy Stawie Traczewskim w Głogowie Małopolskim.
Jego patronem został Aleksander Ładoś – polski dyplomata, polityk i publicysta, w latach 1940-1945 poseł RP w Bernie, lider Grupy Ładosia. Rodzina Ładosiów już od XVIII wieku była związana z Głogowem Małopolskim, dokąd przybyła z Węgier.
W czasie II wojny światowej Aleksander Ładoś wraz ze współpracownikami prowadził tzw. akcję paszportową, czyli operację ratowania Żydów z okupowanej Europy poprzez wystawianie im dokumentów krajów Ameryki Południowej i Środkowej – Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru. Paszporty potwierdzały obywatelstwo tych państw i tym samym zwiększały szansę przeżycia. Dzięki nim Żydzi zamiast do obozów zagłady często trafiali do obozów internowania, co dawało możliwość wymiany na jeńców wojennych przetrzymywanych przez aliantów.
„ (…) w obliczu wojny, w obronie wartości humanitarnych i życia ludzkiego, stanęli ramię w ramię Polacy i Żydzi. Realizacja akcji paszportowej nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca polskich dyplomatów i przedstawicieli społeczności żydowskich. Aleksander Ładoś zezwolił na prowadzenie operacji i interweniował wtedy, kiedy wszyscy go najbardziej potrzebowali” – powiedziała podczas wczorajszych obchodów Monika Maniewska – członkini Międzynarodowego Komitetu Grupy Ładosia, współautorka „Listy Ładosia”, badaczka z Instytutu Pileckiego, która od 2018 roku zajmuje się tą niezwykłą historią.
Uroczystym obchodom, zorganizowanym przez burmistrza miasta, towarzyszyło poświęcenie obelisku, koncert, odsłonięcie muralu przedstawiającego Grupę Ładosia oraz wystawa plenerowa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Rzeszowie.
Zobacz także
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- „Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
Aktualności
„Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
„Tree of knowledge” to najnowszy singiel promujący album „Portrety”, stworzony przez Adama Bałdycha we współpracy z Instytutem Pileckiego.
- Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Aktualności
Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Instytut Pileckiego przekazał do Muzeum II Wojny Światowej książkę należącą niegdyś do Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa, który wraz z żoną i dziećmi został zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.
- Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Aktualności
Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Zapraszamy do oglądania „Rozmów o książkach” - nowego programu poświęconego wydawnictwom Instytutu Pileckiego.
- Historie kobiet znikających. Konferencja naukowa
Aktualności
Historie kobiet znikających. Konferencja naukowa
Zapraszamy na konferencję naukową, która odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2024 r. w Warszawie.
- Prof. Krzysztof Ruchniewicz dyrektorem Instytutu Pileckiego
Aktualności
Prof. Krzysztof Ruchniewicz dyrektorem Instytutu Pileckiego
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska powołała prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 5 listopada 2024 r.
- "Koniec świata to dobry początek" | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
Aktualności
"Koniec świata to dobry początek" | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- 2024 | Grzegorz Hryciuk "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946"
Aktualności
2024 | Grzegorz Hryciuk "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946"
Książka Grzegorza Hryciuka, "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946" została uznana przez Kapitułę Nagrody Pileckiego w 2024 r. za najlepszą pozycję na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku.
- 2024 | Kalina Błażejowska "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych"
Aktualności
2024 | Kalina Błażejowska "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych"
Książka Kaliny Błażejowskiej pt. "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" (Czarne 2023) została w laureatem czwartej edycji Nagrody Pileckiego w kategorii „Reportaż historyczny”.
- 2024 | Christopher Miller "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine"
Aktualności
2024 | Christopher Miller "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine"
Książka "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine" autorstwa Christophera Millera została laureatem „Nagrody specjalnej” w międzynarodowym konkursie literackim im. Witolda Pileckiego w 2024 r.
- Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Aktualności
Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
W 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, zapraszamy na szcześcioodcinkowy audiodokument, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin.
- Znamy laureatów czwartej edycji Nagrody Pileckiego!
Aktualności
Znamy laureatów czwartej edycji Nagrody Pileckiego!
Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu. Kapituła Nagrody podczas uroczystej gali ogłosiła również trzy wyróżnienia.