Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna - Instytut Pileckiego
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Instytut Pileckiego, w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej wypowiedziami p. Grzegorza Brauna, podważającymi zarówno wiarygodność, jak i autorstwo Raportów rtm. Witolda Pileckiego, informujących o zabijaniu ludzi przy użyciu gazu w KL Auschwitz-Birkenau, stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom zniekształcania prawdy historycznej oraz negowaniu Holokaustu.
Twierdzenie p. Grzegorza Brauna, że „Pilecki, autor tych raportów pisanych w latach wojny, jeszcze nic o komorach gazowych nie wie”, jest nieprawdziwe. Zarówno w Raporcie W, jak i Raporcie S, obydwu sporządzonych w 1943 roku, Witold Pilecki wyraźnie pisze o gazowaniu jako metodzie uśmiercania więźniów. Informacje na ten temat znajdują się na pierwszych stronach wspomnianych raportów, co świadczy o tym, że albo p. Grzegorz Braun nie trzyma się własnych zaleceń i nie oddał się „bacznej lekturze, krytycznej lekturze”, albo, co gorsza, celowo wprowadza w błąd opinię publiczną.
Z kolei podważanie przez p. Brauna faktu, że to Rotmistrz był autorem Raportu sporządzonego w 1945 roku, jest bezzasadne i świadczy o ignorancji oraz braku znajomości podstawowych źródeł dotyczących życia patrona naszego Instytutu. Przede wszystkim nie „podobno” (jak chce p. Braun), ale „na pewno”, oryginał Raportu znajduje się w Londynie. Jego zdigitalizowana kopia jest w posiadaniu archiwum Instytutu Pileckiego. Równie nieprawdziwe jest twierdzenie p. Brauna, że wspomnianego Raportu do tej pory nie opublikowano. W rzeczywistości został on wydany między innymi przez Wydawnictwo AMDG (2016), Wydawnictwo Apostolicum (2017), a także uzupełnia biografię Witolda Pileckiego autorstwa Adama Cyry (wielokrotnie wznawianą, z najnowszym wydaniem z 2022 roku). Braki tak elementarnej wiedzy świadczą o tym, że p. Grzegorz Braun nie zadał sobie trudu zapoznania się z życiem Rotmistrza i dotyczącymi go opracowaniami, a zabiera głos w sposób nierzetelny, godząc w dobre imię i pamięć o patronie naszego Instytutu.
W Studium Polski Podziemnej w Londynie, w tej samej jednostce archiwalnej co Raport z 1945 roku, znajduje się sporządzone odręcznie przez Witolda Pileckiego pismo adresowane do gen. Tadeusza Pełczyńskiego, w którym informuje on o przekazaniu na jego ręce Raportu. Rotmistrz kończy je następującymi słowami (pisownia oryginalna): „Nie ma tu ‘słowa za wiele’, kłamstewko jakieś sprofanowałoby wspomnienia o światłych postaciach, które tam zginęły.” Pamięć tę profanuje obecnie p. Grzegorz Braun, który w sposób bezpodstawny podważa zarówno wiarygodność, jak i autorstwo Raportów, godząc w ten sposób w heroiczny wysiłek zarówno Rotmistrza, jak i jego współpracowników ze Związku Organizacji Wojskowej, którzy z narażeniem życia przekazywali informacje o popełnianych w KL Auschwitz-Birkenau zbrodniach, w tym o istnieniu komór gazowych.
W celu negowania faktów dotyczących ofiar i metod ich zabijania w KL Auschwitz (istnienie komór gazowych), w swoich wypowiedziach p. Braun podważa także wartość dowodów zbrodni popełnionych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, przedstawionych przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze, oraz bezstronność Trybunału. Jest to niezgodne z faktami. Pomimo przedstawienia przez zespół prokuratorów ZSRR dowodów mających wykazać odpowiedzialność III Rzeszy za zbrodnię katyńską, sprawa ta nie została przez Trybunał rozpatrzona i nie była przedmiotem sentencji wyroku. Kwestionowanie dorobku orzeczniczego Trybunału Norymberskiego, który był pierwszym w historii międzynarodowym trybunałem właściwym do osądzenia sprawców zbrodni międzynarodowych, to szerzenie narracji negacjonistycznych i podważanie fundamentalnych zasad sprawiedliwości, gwarantujących odpowiedzialność sprawców.
Zdjęcie na górze strony: Krematorium w Auschwitz, Marcin Białek, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fd/Crematorium_at_Auschwitz_I_2012.jpg)
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.