Nasze zasoby online - Instytut Pileckiego
Nasze zasoby online
Zgłębianie historii II wojny światowej to zadanie wymagające dobrej logistyki. Nasze zasoby cyfrowe udostępniamy po to, aby ułatwić pracę badaczom tego okresu: wystarczy kilka kliknięć, aby odkryć losy Polski i jej obywateli w XX wieku.
Jednym z zadań Instytutu Pileckiego jest gromadzenie i udostępnianie dokumentów ukazujących oblicza zeszłego stulecia. Wiele z nich było dotąd rozproszonych, nieodkrytych lub zapomnianych. Cześć znajdowała się w archiwach na innych kontynentach. Tak było w przypadku materiałów, które stanowią jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy.
W dokumentach zamieszczonych na portalu Zapisy Terroru kryją się osobiste doświadczenia tysięcy Polaków – ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich. Wśród materiałów można znaleźć m.in zeznania Polaków, którzy opuścili ZSRR wraz z Armią Andersa, relacje dotyczące ofiar zbrodni katyńskiej, świadectwa o Polakach pomagających Żydom czy akta po Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, przekazane przez IPN. Przez lata rozproszone i zamknięte w archiwach, dziś umożliwiają odkrycie historii rodzinnych i lokalnych, inspirują uczonych, dziennikarzy oraz ludzi kultury. Dzięki tłumaczeniom na język angielski trafiają do obiegu międzynarodowego, upowszechniając na świecie wiedzę o podwójnej okupacji w Polsce oraz pamięć o ofiarach totalitaryzmu.
Specyficzny zbiór dokumentów stanowią wypracowania polskich dzieci, dotyczące ich przeżyć wojennych. Prace powstały w ramach konkursu, który został ogłoszony 1946 roku za zgodą ówczesnego Ministerstwa Oświaty.
Materiały udostępnione w serwisie pozyskano m.in. ze zbiorów amerykańskiego Instytutu Hoovera, Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego, Archiwum Akt Nowych, Państwowego Archiwum w Kielcach oraz Państwowego Archiwum w Radomiu.
Zobacz internetową bazę świadectw Zapisy Terroru.
Archiwum Instytutu Pileckiego to kolejna baza źródeł archiwalnych w wersji cyfrowej, która jest tworzona w celu interdyscyplinarnej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: totalitaryzmem niemieckim i sowieckim. Materiały, które zostaną udostępnione na portalu, pozyskujemy od instytucji, archiwów publicznych, organizacji społecznych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, a także od osób prywatnych. Pełny dostęp do platformy będzie możliwy jedynie w siedzibie Instytutu Pileckiego, ale już teraz – z myślą o późniejszej wizycie – można się zapoznać z opisami skatalogowanych źródeł.
Pełnotekstowa wyszukiwarka, przeszukująca treść dokumentów oraz metadane, pozwala użytkownikowi na szybkie dotarcie do intersującego go źródła. Innym możliwym sposobem poruszania się po zgromadzonych zasobach, jest wykorzystanie ich podziału na instytucje archiwalne, z jakich pochodzą dokumenty. W kolekcji pochodzącej z danej placówki znajdują się ułożone hierarchicznie zespoły i jednostki archiwalne.
Jako pierwsze udostępnimy materiały Bundesarchiv, opisujące m.in. sposób funkcjonowania niemieckiego aparatu terroru w okupowanej Polsce. To przykład pierwszej i – dotychczas – jedynej tego typu współpracy polskiej instytucji badawczej z Federalnym Archiwum Niemieckim. Jako jedna z nielicznych instytucji na świecie posiadamy również dokumenty Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC), które stanowią świadectwo m.in. niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce. Zostały one odtajnione dopiero w 2017 r., a do niedawna wgląd do nich był możliwy jedynie za zgodą Sekretarza Generalnego ONZ. Archiwum cyfrowe instytutu będzie trzecim miejscem po londyńskiej The Wiener Library oraz waszyngtońskim Holocaust Memorial, w którym powyższe materiały będą dostępne dla badaczy.
W skład archiwum wchodzą również nagrania filmowe pochodzące z projektu Świadkowie Epoki – Archiwum Historii Mówionej, prowadzonego od 2018 r. przez Instytut Pileckiego. Notacje stanowią wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, którzy dobrze pamiętają okres komunistyczny: żołnierzy wszystkich frontów, cywili, więźniów politycznych, obozów koncentracyjnych, łagrów czy robotników przymusowych. Wśród osób, z którymi przeprowadzono wywiady, można wymienić m.in. Wiesława Kępińskiego (przybranego syna Jarosława Iwaszkiewicza, ocalonego z rzezi Woli), ks. Jana Sikorskiego (duszpasterza więziennego, kapelana Solidarności), Aleksandra Tarnawskiego (ostatniego żyjącego cichociemnego), czy Teresę Żabińską-Zawadzką (córkę Antoniny i Jana Żabińskich, sprawiedliwych z warszawskiego ZOO). Skrócone wersje notacji są udostępnione serwisie YouTube.
Zobacz katalog zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego.
Zachęcamy również do zapoznania się z szeroką ofertą Biblioteki Instytutu Pileckiego.
Możliwość korzystania ze źródeł archiwalnych w zaciszu własnego domu otwiera nowe perspektywy, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy. Mamy nadzieję, że zgromadzone przez nas zbiory wykorzystywane będą w badaniach historyków z Polski, a także z zagranicy. Ufamy w to, że dzięki naszym pracom wiedza o tym okresie, a także o roli i znaczeniu Polski w tym czasie, zostanie jeszcze bardziej rozpowszechniona, zwłaszcza poza granicami naszego kraju.
Zobacz także
- Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Aktualności
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".