"Lato w mieście" z Instytutem Pileckiego - Instytut Pileckiego
"Lato w mieście" z Instytutem Pileckiego
Podczas wakacji uczniom szkół podstawowych proponujemy zajęcia, zabawy i gry edukacyjne prezentujące m.in. symbole narodowe, postawy bohaterskie oraz tajniki warsztatu historyka.
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz. 11:30–16:00, w Domu Bez Kantów przy ul. Krakowskie Przedmieście 11.
Ponadto w każdy czwartek proponujemy udział w spotkaniach Wakacyjnego Klubu Gier Wszelakich, podczas którego można w miłej atmosferze utrwalać i poszerzać swoją wiedzę zdobytą podczas roku szkolnego.
Zapraszamy uczestników akcji Lato w mieście i inne grupy zorganizowane.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne, obowiązują zgłoszenia poprzez formularz:
forms.gle/8JXmt6BishC6uGWP7
Symbole Witusia (7–10 lat)
Podczas zajęć omawiane są m.in. takie zagadnienia jak: kraj, flaga, godło, hymn państwowy. Uczestnicy poznają najważniejsze polskie miasta, ich zabytki i symbole, a także znajdujące się w nich dzieła kultury polskiej, których uczą się odnajdywać i wskazywać na mapie.
Czy każdy może być bohaterem? (10–13 lat)
Zajęcia odpowiadają na pytania: Kim jest bohater? Jakimi cechami się charakteryzuje? Czym jest bohaterska postawa? Jaką wartością jest pomoc i jak możemy pomagać innym? Czy i w jaki sposób pomagać w sytuacjach zagrażających życiu? Odpowiedzi na te pytania mają na celu przedstawienie
uczestnikom zajęć postaci „Zawołanych po imieniu” w kontekście wartości, którymi kierowali się w życiu.
Tropiciele tajemnic historii (10–14 lat)
Podczas zajęć uczniowie biorą udział w interaktywnych zabawach historycznych, poznają tajniki warsztatu historyka, wcielają się w role detektywów rozwiązujących fascynujące zagadki przeszłości i poszukiwaczy zaginionych artefaktów historycznych. Zajęcia w niecodzienny sposób opowiadają o niezwykłych i często niewyjaśnionych wydarzeniach z dziejów Polski, przez co pokazują, jak pasjonującą przygodą może być nauka historii.
Wakacyjny Klub Gier Wszelakich (12+)
Zajęcia z grami planszowymi stwarzają uczestnikom możliwość przyjrzenia się realiom starożytności, średniowiecza i nowożytności od strony gospodarczej oraz militarnej. Poprzez tradycyjne gry planszowe rozwijamy potrzebne w życiu codziennym zdolności logicznego myślenia, nawiązywania
kontaktów interpersonalnych, a nawet planowania wydatków. Spektakularne gry bitewne polegają na wcieleniu się w dowódcę, który brał udział w bitwie historycznej, odtwarzanej na stole. Pionkami są modele i figurki starannie oddające wygląd historycznego wojska. Rozegranie bitwy lądowej czy morskiej pozwala lepiej zrozumieć historię konfliktów zbrojnych i docenić znaczenie dyplomacji.
Liczba uczestników w zależności od wyboru gry: do 6 lub do 16 osób.
Gra miejska „Powrót na Ochotę” (12+)
Warszawa, rok 1943. Planszą dla gry stają się ulice okupowanej Warszawy. Gracze dzielą się na dwie grupy i wcielają się w role członków tajnych organizacji podziemnych, którzy realizują powierzone im misje. Każdy z nich otrzymuje krótki opis wylosowanej postaci oraz mapy okupowanej Warszawy z zaznaczonymi miejscami, w których należy wykonać różnorodne zadania.
Rozgrywka ma charakter otwarty – możliwe jest przeprowadzenie jej w dowolnym terminie. W grze biorą udział dwie grupy o dowolnej liczbie uczestników (optymalna liczba to 8 graczy w każdej grupie).
Pojedyncze osoby lub mniejsze grupy, które chciałyby wziąć udział w pełnoformatowej rozgrywce grupowej, zapraszamy w każdy wakacyjny czwartek o godzinie 11:00 do Domu Bez Kantów, gdzie będzie możliwość spotkania innych osób zainteresowanych grą i sformowania drużyn.
Zobacz także
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.