"Lato w mieście" z Instytutem Pileckiego - Instytut Pileckiego
"Lato w mieście" z Instytutem Pileckiego
Podczas wakacji uczniom szkół podstawowych proponujemy zajęcia, zabawy i gry edukacyjne prezentujące m.in. symbole narodowe, postawy bohaterskie oraz tajniki warsztatu historyka.
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz. 11:30–16:00, w Domu Bez Kantów przy ul. Krakowskie Przedmieście 11.
Ponadto w każdy czwartek proponujemy udział w spotkaniach Wakacyjnego Klubu Gier Wszelakich, podczas którego można w miłej atmosferze utrwalać i poszerzać swoją wiedzę zdobytą podczas roku szkolnego.
Zapraszamy uczestników akcji Lato w mieście i inne grupy zorganizowane.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne, obowiązują zgłoszenia poprzez formularz:
forms.gle/8JXmt6BishC6uGWP7
Symbole Witusia (7–10 lat)
Podczas zajęć omawiane są m.in. takie zagadnienia jak: kraj, flaga, godło, hymn państwowy. Uczestnicy poznają najważniejsze polskie miasta, ich zabytki i symbole, a także znajdujące się w nich dzieła kultury polskiej, których uczą się odnajdywać i wskazywać na mapie.
Czy każdy może być bohaterem? (10–13 lat)
Zajęcia odpowiadają na pytania: Kim jest bohater? Jakimi cechami się charakteryzuje? Czym jest bohaterska postawa? Jaką wartością jest pomoc i jak możemy pomagać innym? Czy i w jaki sposób pomagać w sytuacjach zagrażających życiu? Odpowiedzi na te pytania mają na celu przedstawienie
uczestnikom zajęć postaci „Zawołanych po imieniu” w kontekście wartości, którymi kierowali się w życiu.
Tropiciele tajemnic historii (10–14 lat)
Podczas zajęć uczniowie biorą udział w interaktywnych zabawach historycznych, poznają tajniki warsztatu historyka, wcielają się w role detektywów rozwiązujących fascynujące zagadki przeszłości i poszukiwaczy zaginionych artefaktów historycznych. Zajęcia w niecodzienny sposób opowiadają o niezwykłych i często niewyjaśnionych wydarzeniach z dziejów Polski, przez co pokazują, jak pasjonującą przygodą może być nauka historii.
Wakacyjny Klub Gier Wszelakich (12+)
Zajęcia z grami planszowymi stwarzają uczestnikom możliwość przyjrzenia się realiom starożytności, średniowiecza i nowożytności od strony gospodarczej oraz militarnej. Poprzez tradycyjne gry planszowe rozwijamy potrzebne w życiu codziennym zdolności logicznego myślenia, nawiązywania
kontaktów interpersonalnych, a nawet planowania wydatków. Spektakularne gry bitewne polegają na wcieleniu się w dowódcę, który brał udział w bitwie historycznej, odtwarzanej na stole. Pionkami są modele i figurki starannie oddające wygląd historycznego wojska. Rozegranie bitwy lądowej czy morskiej pozwala lepiej zrozumieć historię konfliktów zbrojnych i docenić znaczenie dyplomacji.
Liczba uczestników w zależności od wyboru gry: do 6 lub do 16 osób.
Gra miejska „Powrót na Ochotę” (12+)
Warszawa, rok 1943. Planszą dla gry stają się ulice okupowanej Warszawy. Gracze dzielą się na dwie grupy i wcielają się w role członków tajnych organizacji podziemnych, którzy realizują powierzone im misje. Każdy z nich otrzymuje krótki opis wylosowanej postaci oraz mapy okupowanej Warszawy z zaznaczonymi miejscami, w których należy wykonać różnorodne zadania.
Rozgrywka ma charakter otwarty – możliwe jest przeprowadzenie jej w dowolnym terminie. W grze biorą udział dwie grupy o dowolnej liczbie uczestników (optymalna liczba to 8 graczy w każdej grupie).
Pojedyncze osoby lub mniejsze grupy, które chciałyby wziąć udział w pełnoformatowej rozgrywce grupowej, zapraszamy w każdy wakacyjny czwartek o godzinie 11:00 do Domu Bez Kantów, gdzie będzie możliwość spotkania innych osób zainteresowanych grą i sformowania drużyn.
Zobacz także
- Relacja z polskiej prapremiery filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
Aktualności
Relacja z polskiej prapremiery filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
8 maja 2025 r., w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie, odbyła się polska prapremiera filmu dokumentalnego "Odyseja polska".
- W 80. rocznicę zdobycia Berlina – polska flaga znów nad stolicą Niemiec
Aktualności
W 80. rocznicę zdobycia Berlina – polska flaga znów nad stolicą Niemiec
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada tego samego dnia, w którym nad zdobytą stolicą III Rzeszy żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego zatknęli biało-czerwony sztandar.
- Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Aktualności
Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
- Obława Augustowska. Zbrodnia niewyjaśniona i nieukarana | Nowa publikacja wydawnictwa Instytutu Pileckiego
Aktualności
Obława Augustowska. Zbrodnia niewyjaśniona i nieukarana | Nowa publikacja wydawnictwa Instytutu Pileckiego
Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na Polakach już po zakończeniu II wojny światowej. Akcja pacyfikacyjna została zaplanowana, zorganizowana i przeprowadzona przez Sowietów w lipcu 1945 roku na ziemiach północno-wschodniej Polski.
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii | 23 – 24 kwietnia 2025
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii | 23 – 24 kwietnia 2025
W dniach 23-24 kwietnia przedstawiciele Instytutu Pileckiego uczestniczyli w uroczystych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii. Członkiem oficjalnej delegacji był prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Pileckiego.
- Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., w kinie Cinema Modernissimo w samym sercu Bolonii, w ramach oficjalnych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia miasta, odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Odyseja polska” (wł. „L'Odissea polacca”).
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Przedstawiciele Instytutu Pileckiego są Bolonii, gdzie 23 kwietnia rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa.
- 13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności
13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.