Festiwal LIPCOWI. Upamiętniamy ofiary Obławy Augustowskiej. Zobacz relację z pierwszych dwóch dni! - Instytut Pileckiego
Festiwal LIPCOWI. Upamiętniamy ofiary Obławy Augustowskiej. Zobacz relację z pierwszych dwóch dni!
Za nami obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, zorganizowane przez Instytut Pileckiego.
Rok temu, w lipcu 2021 r., Instytut Pileckiego kupił i uratował tzw. Dom Turka w Augustowie – dawną siedzibę NKWD i UB, obóz filtracyjny w czasie Obławy Augustowskiej, miejsce symboliczne dla tej zbrodni. Instytut stworzy tam Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. W tym roku po raz pierwszy przygotował rozbudowany program obchodów rocznicy Obławy Augustowskiej, które odbywają się w dniach 9-12 lipca.
Zaczęło się w sobotę od pikniku edukacyjnego i koncertu rockowego, podczas którego Łukasz Żurkowski i goście wykonali premierowo utwory inspirowane losami ofiar obławy.
Przez cały okres PRL rodzinom nie wolno było upominać się o bliskich ani głośno mówić, co wydarzyło się w lipcu 1945 roku. Obława Augustowska to jeden z aktów założycielskich PRL. Bez sowieckiego, ale i rosyjskiego terroru nie zamontowano by komunistycznego ustroju w Polsce. Jest to także opowieść o oporze Polaków wobec Rosji i o naszym przywiązaniu do wolności. Dzisiaj, kiedy obserwujemy rosyjskie „zaczystki” na Ukrainie – w Buczy, Irpieniu, Andrijewce, przesłanie tej historii staje się bardzo aktualne i uniwersalne – powiedziała prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego, podczas konferencji prasowej otwierającej obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, zorganizowane przez Instytut Pileckiego.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele rodzin ofiar.
Zależy nam na bliskich relacjach i współpracy z lokalną społecznością, a zwłaszcza z rodzinami ofiar Obławy Augustowskiej. To one przeniosły pamięć o zbrodni i o swoich bliskich przez najtrudniejszy czas komunizmu. Nie ustawały w poszukiwaniach, pisały listy do różnych instytucji oraz przechowywały zdjęcia i rzeczy osobiste ofiar. Cały czas prowadzimy zbiórkę pamiątek, fotografii, dokumentów i świadectw na potrzeby przyszłej wystawy stałej w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. Zapraszamy do kontaktu i dzielenia się z nami rodzinnymi zbiorami – powiedział Bartosz Gralicki, szef Instytutu Pileckiego w Augustowie.
W sobotę, 9 lipca na augustowskim rynku odbył się piknik edukacyjny. Można było wziąć udział w warsztatach genealogicznych i skosztować regionalnych potraw. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali historię i przyrodę Puszczy Augustowskiej oraz grali w grę karcianą „Konspiracja”. Wielką popularnością cieszył się punkt rekonstrukcji i koloryzacji starych rodzinnych fotografii.
W sobotni wieczór na błoniach nad rzeką Nettą w Augustowie zgromadziło się kilka tysięcy osób. Odbył się koncert pod tytułem „Lipcowi” – tak w Augustowie i na Suwalszczyźnie określa się ofiary Obławy Augustowskiej. Łukasz Żurkowski z zespołem oraz zaproszeni artyści wykonali premierowo utwory inspirowane prawdziwymi historiami – losami ofiar obławy. Obok ŻURKOWSKIEGO wystąpili także Swiernalis, Robert Cichy, Meek, Oh Why?, Ana Andrzejewska i Olena Yanchuk-Rosava – wokalista z Ukrainy. Teksty piosenek napisała Aleksandra Górecka w oparciu o dokumenty i relacje świadków historii. Widowisko muzyczne uzupełniły multimedialne opowieści o Obławie Augustowskiej. Cały materiał trafi na płytę, której wydanie Instytut Pileckiego i artyści zapowiadają na jesień 2022 roku.
W niedzielę 10 lipca, drugiego dnia Festiwalu, obył się plenerowy pokaz filmu dokumentalnego Jacka Petryckiego pt. „A może tego nie wolno mówić”.
Reżyser jeszcze w latach 80. docierał do rodzin osób zaginionych w Obławie i zbierał ich relacje. Następnie taśmy filmowe reżyser wywiózł do Anglii, gdzie film mógł być legalnie wyświetlany.
Fotorelacja z wieczornego koncertu:
Fotorelacja z inauguracji obchodów oraz pikniku edukacyjnego:
W poniedziałek 11 lipca o 18:00 odbył się spacer śladami Ofiar Obławy Augustowskiej. Przewodnikiem był lokalny historyk, sympatyk Augustowszczyzny, Łukasz Faszcza z Instytut Pileckiego w Augustowie.
We wtorek 12 lipca, Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w sposób szczególny oddaliśmy hołd tym, którzy w lipcu 1945 roku zostali zamordowani przez Sowietów.
>>Relacja z oficjalnych Obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Agustowskiej>>
Do pobrania
Zobacz także
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.