Czwarta edycja Akademii Witolda Pileckiego zakończona! - Instytut Pileckiego

Czwarta edycja Akademii Witolda Pileckiego zakończona!

W miniony weekend w Augustowie spotkało się 31 uczniów z różnych miejscowości, aby zaprezentować swoje projekty przygotowywane od sierpnia w ramach Akademii Witolda Pileckiego.

Młodzieży towarzyszyli ich nauczyciele oraz tutorzy, czyli specjaliści z Instytutu Pileckiego, którzy służyli im wsparciem w trakcie realizacji autorskich pomysłów. W tym roku powstały m.in. wystawy, filmy dokumentalne i gry miejskie, związane z historią XX wieku. Efekty przeszły nasze oczekiwania! Uczniowie opowiadali o lokalnych bohaterach AK, o historii swoich przodków zesłanych do Kazachstanu, o kulturze Żydów czy też o tym, jak żyjący w ich otoczeniu świadkowie okupacji niemieckiej pamiętają wydarzenia sprzed lat. Niektóre projekty już wkrótce będzie można zobaczyć w internecie.
 
Podczas Szkoły Zimowej młodzież odwiedziła także Instytut Pileckiego w Augustowie, gdzie miała okazję obejrzeć pamiątki i archiwalia, dotyczące Obławy Augustowskiej.
 
Serdecznie dziękujemy uczestnikom tegorocznej edycji za zaangażowanie i pasję, a nauczycielom za wspieranie uczniów w ich poczynaniach.
v>
_________________________
W ramach Akademii Witolda Pileckiego uczniowie szkół ponadpodstawowych realizują autorskie projekty historyczne w kilkuosobowych grupach. Temat i wybór formy zależy tylko od nich, ich zainteresowań i talentów. Akademia rozpoczyna się sierpniową Szkołą Letnią, podczas której uczestnicy pracują nad koncepcją projektów oraz poznają się i zawierają przyjaźnie, a przy okazji zwiedzają Polskę. Czas od września do grudnia to praca nad projektami. Całość zamyka Szkoła Zimowa, na której prezentujemy efekty.

Zobacz także

  • NOWOŚĆ | Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie – rodach Gieysztorów oraz Mikulskich

    Aktualności

    NOWOŚĆ | Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie – rodach Gieysztorów oraz Mikulskich

    "Trzy pokolenia" to opowieść o świecie, który przemija właśnie bezpowrotnie. O przedwojennej inteligencji, starannie wykształconej, często pochodzącej z Kresów.

  • Wyniki Konkursu na Stypendia Kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie

    Aktualności

    Wyniki Konkursu na Stypendia Kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie

    Publikujemy wyniki Konkursu na Stypendia Kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane aplikacje a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

  • Specjalista/Starszy specjalista ds. Płac i rozliczeń

    Aktualności

    Specjalista/Starszy specjalista ds. Płac i rozliczeń

    Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Specjalista/Starszy specjalista ds. Płac i rozliczeń. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 4 kwietnia 2023 r.

  • Mitteleuropa - nowy porządek w sercu Europy | Nowość

    Aktualności

    Mitteleuropa - nowy porządek w sercu Europy | Nowość

    We wstępie do książki prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk pyta między innymi, czy program, w który wpisane jest dążenie do ustanowienie niemieckiego wpływu nad Europą Środkową za pomocą wytworzonego w Niemczech kodu kulturowego, odszedł w przeszłość?

  • Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina | NOWOŚĆ

    Aktualności

    Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina | NOWOŚĆ

    Piotr Madajczyk zaprasza nas w podróż, która pozwoli przyjrzeć się na nowo biografii Rafała Lemkina – polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia, który blisko 80 lat temu sformułował termin "genocyd".

  • Archiwista/ka z językiem niemieckim w Sekcji Zachodniej w Zespole Pozyskiwania Archiwów

    Aktualności

    Archiwista/ka z językiem niemieckim w Sekcji Zachodniej w Zespole Pozyskiwania Archiwów

    Instytut Pileckiego to przede wszystkim ludzie pełni pasji i zaangażowania, którzy zdają sobie sprawę z wagi realizowanych projektów. Poszukujemy ludzi, którzy tak samo jak my, interesują się historią, którzy doceniają znaczenie wydarzeń kulturalnych.

  • Zawołani po imieniu | wystawa stała w warszawskim Domu bez Kantów

    Aktualności

    Zawołani po imieniu | wystawa stała w warszawskim Domu bez Kantów

    Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”.

  • Dołącz do nas! | Researcher/ka – Archiwista/ka

    Aktualności

    Dołącz do nas! | Researcher/ka – Archiwista/ka

    Instytut Pileckiego to przede wszystkim ludzie pełni pasji i zaangażowania, którzy zdają sobie sprawę z wagi realizowanych projektów. Poszukujemy ludzi, którzy tak samo jak my, interesują się historią, którzy doceniają znaczenie wydarzeń kulturalnych.

  • Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach!

    Aktualności

    Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach!

    Rok 2022 był kolejnym rokiem owocnej pracy naszych archiwistów. Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę spora część naszych działań, zwłaszcza prowadzonych przez nasz oddział w Berlinie, miała na celu pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

  • Konkurs na stanowisko adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych

    Aktualności

    Konkurs na stanowisko adiunkta w dziedzinie nauk humanistycznych

    Dołącz do naszego zespołu! Osoby zainteresowane pracą prosimy o przesłanie dokumentów do 7 lutego do godziny 15:00.

  • Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna | premiera wydawnicza

    Aktualności

    Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna | premiera wydawnicza

    Już jest! Pierwsza premiera wydawnicza w 2023 roku – biografia Władysława Bieńkowskiego autorstwa dr Bartłomieja Kapicy.

  • Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych

    Aktualności

    Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych

    Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Oferty można składać do 16 stycznia 2023 r.