Konferencja "Oswajanie rewolucji: doświadczenia społeczeństw Polski i Europy Środkowej w latach 1945-1989 r." | CALL FOR PAPERS - Instytut Pileckiego
Konferencja "Oswajanie rewolucji: doświadczenia społeczeństw Polski i Europy Środkowej w latach 1945-1989 r." | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w konferencji "Oswajanie rewolucji: doświadczenia społeczeństw Polski i Europy Środkowej w latach 1945-1989 r.", która odbędzie się w dniach 17-18 października 2025 w Warszawie.
Instytut Pileckiego we współpracy naukowej z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN organizuje w dniach 17-18 października 2025 w Warszawie konferencję naukową Oswajanie rewolucji: doświadczenia społeczeństw Polski i Europy Środkowej w latach 1945-1989 r. Konferencja stanowi kontynuację ubiegłorocznego kongresu Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią, a jej tematyka będzie rozwijana w trakcie corocznych, cyklicznych międzynarodowych wydarzeń naukowych w kolejnych latach.
Jej założeniem jest uzupełnienie zdominowanego przez historię polityczną obrazu dziejów Polski komunistycznej oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej o perspektywę historii społecznej. Poszerzenie tej wizji o głębszą refleksję nad zjawiskami społecznymi i kulturowymi, w oparciu o poszerzony i nowoczesny katalog pytań badawczych i ujęć teoretycznych może uczynić ów obraz nie tylko bardziej panoramicznym, ale również wieloaspektowym. Taka perspektywa pozwoli też na lepsze zrozumienie obserwowanych po 1989 r podobieństw i odrębności charakteryzujących państwa i społeczeństwa byłego bloku wschodniego.
Konferencja umożliwi zgromadzenie badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe (takie jak historia, antropologia, socjologia, badania pamięci, i in.), zajmujących się analizą zmian społecznych zachodzących w każdym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co przyczyni się do lepszego zrozumienia procesów historycznych w powojennej historii Polski i regionu.
Wśród poruszanych kwestii znajdą się takie zagadnienia jak:
- Stare i nowe struktury społeczne i zawodowe;
- Jeden naród? Zróżnicowanie etniczne i mniejszości narodowe;
- Miasto i wieś: nowe przestrzenie a relacje i procesy społeczne;
- Kobiety, rodzina, grupy wiekowe;
- Partia komunistyczna, władza, społeczeństwo;
- Migracje wewnętrzne i zewnętrzne;
Organizatorzy otwarci pozostają również na inne, wykraczające poza wymienione wyżej obszary tematyczne zgłoszenia.
Propozycje tekstów (z krótkim omówieniem, nieprzekraczającym ok. 1000 znaków ze spacjami) oraz biogram (200 znaków ze spacjami) należy przesłać do 30 czerwca 2025 na adres konferencja2025@instytutpileckiego.pl
Informacja zwrotna o akceptacji lub odrzuceniu propozycji przesłana zostanie do 11 lipca 2025 r. Organizatorzy zapewniają nocleg oraz wyżywienie.
Zakładanym efektem konferencji – zarówno tej jak i kolejnych jest przygotowanie i wydanie wysoko punktowanych publikacji, nie tylko podsumowujących konferencyjne debaty, ale również stanowiących propozycję syntetycznego ujęcia społecznej historii komunistycznej Polski i pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W efekcie powstanie zatem publikacja reasumująca najważniejsze ustalenia naukowe w tej dziedzinie.
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.