„I soldati polacchi, nasi bohaterowie”. Msza za Polaków poległych w kampanii włoskiej - Instytut Pileckiego
„I soldati polacchi, nasi bohaterowie”. Msza za Polaków poległych w kampanii włoskiej
Festa della Liberazione, Dzień Wyzwolenia, to dla Włochów wielkie święto, które przypada na 25 kwietnia. Ze względu na epidemię tegoroczne obchody były skromne, ale w Bolonii nie zapomniano o polskich żołnierzach, którzy walczyli o wyzwolenie miasta.
Nie spodziewali się tego nawet sami Bolończycy. Giovanna, którą nasi filmowcy poznali podczas nagrywania zdjęć do filmu „Odissea Polacca – Odyseja Polska”, napisała, że „25 kwietnia stało się coś niesamowitego i pięknego. Lokalna telewizja nadawała relację z obchodów na Piazza Nettuno, w których brał udział tylko burmistrz i prezes stowarzyszenia weteranów wojennych (zgromadzenia są zakazane z powodu epidemii wirusa Covid-19). W pewnym momencie dziennikarz powiedział, że arcybiskup Matteo Zuppi odprawia mszę za polskich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. Nikt o tym nie wiedział, bo wszystkie cmentarze są zamknięte. To była wspaniała wiadomość!”.
W ostatnich dniach podobnych dowodów pamięci było więcej: we włoskich czasopismach ukazały się artykuły dotyczące roli polskich żołnierzy w wyzwalaniu kraju. Autorem jednego z nich jest Alberto Spadoni, bohater dokumentu „Odissea Polacca – Odyseja Polska” (tu trzeba podkreślić, że krótka relacja filmowa z jego udziałem, którą zamieściliśmy na naszym fanpage’u, ma już 58 tysięcy wyświetleń!).
Pan Spadoni miał 17 lat, kiedy wyzwolono Bolonię. W tekście opublikowanym na łamach włoskiego dziennika „la Reppublica” żołnierzy 9. Batalionu Strzelców Karpackich wspomina z wielką sympatią: „Polacy byli żołnierzami wyjątkowymi; swobodni w obejściu, wyróżniający się spośród wszystkich innych, głównie ze względu na maniery i nieco ceremonialne podejście do >>wyzwolonych<<. Wieśniaczki były zaskoczone pocałunkami polskich żołnierzy! (…) Nie byli tak przystojni, ale i leniwi jak Amerykanie, lecz bardzo podobni do nas, do mieszkańców naszego kraju, o tym samym wzroście, budowie ciała, takiej samej łatwości w nawiązywaniu znajomości”. Trzeba dodać, że niektóre z tych damsko-męskich zakończyły się (a może raczej zaczęły) na ślubnym kobiercu.
Nie wszyscy podwładni generała Andersa mieli tyle szczęścia. Bitwy o Monte Cassino, Ortonę, Ankonę czy Bolonię pochłonęły setki ofiar. Na cmentarzu, na terenie którego celebrowano mszę, spoczywa 1432 polskich żołnierzy. Także o nich będzie opowiadał dokument produkowany przez Instytut Pileckiego, którego premiera odbędzie się w przyszłym roku.
Zobacz także
- "Lipcowi '45" – muzyczna opowieść o Ofiarach Obławy Augustowskiej | fotorelacja
Aktualności
"Lipcowi '45" – muzyczna opowieść o Ofiarach Obławy Augustowskiej | fotorelacja
W augustowskim amfiteatrze, nad jeziorem Necko, odbyło widowisko muzyczno-multimedialne. Koncert "Lipcowi '45" był zwieńczeniem organizowanych przez Instytut Pileckiego obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- Za nami obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Aktualności
Za nami obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
W dniach 12–19 lipca 2025 roku w Augustowie odbyły się obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni dokonanej na Polakach.
- Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Aktualności
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.