17 września 1939 r. na plakatach | Wystawa w Galerii Instytutu w Domu Bez Kantów - Instytut Pileckiego
17 września 1939 r. na plakatach | Wystawa w Galerii Instytutu w Domu Bez Kantów
Na wystawie można zobaczyć plakaty z fragmentami autentycznych zeznań świadków agresji sowieckiej i niemieckiej. Zeznania zostały wybrane z internetowej bazy świadectw Instytutu Pileckiego „Zapisy Terroru”.
Nawiązując do przedwojennej, outdoorowej tradycji rozpowszechniania ważnych komunikatów za pomocą plakatów, Instytut Pileckiego przygotował 10 różnych posterów, które w symboliczny sposób opowiadają o doświadczeniach drugiej wojny światowej.
Plakaty będą prezentowane od 17 września do 6 października, w Galerii Instytutu Pileckiego „Dom Bez Kantów” przy Krakowskim Przedmieściu 11, (wt. - niedz. / godz. 10-18.00, wstęp wolny)
17 września 1939 roku rozpoczęła się sowiecka agresja na Polskę, której skutki odczuwalne były przez następne kilkadziesiąt lat.
– Prezentując serię plakatów w przestrzeni miejskiej, mamy nadzieję na międzypokoleniową refleksję. – mówi Jakub Kiersikowski, kierownik Departamentu Kulturalno-Komunikacyjnego z Instytutu Pileckiego, pomysłodawca projektu. – Jesteśmy instytucją historyczno-badawczą i kulturalną, naszym zadaniem jest poszukiwanie takich form sztuki, by zapisana nimi historia skutecznie przemawiała do odbiorców, budząc emocje i nie pozwalając przejść obojętnie obok treści, które ją zainspirowały. Powstałe plakaty są synergią wizji młodych grafików rozbudzonej relacjami tych, dla których wojna była realnym doświadczeniem, a które zgromadzone zostały w prowadzonej przez Instytut Pileckiego bazie „Zapisy Terroru”. Współczesne doniesienia pokazują, że wydarzenia wpisane w te plakaty nie są wyłącznie artystyczną wizją, ale że to zapisy zbrodni, zarówno sprzed 85 lat, jak i dziejących się współcześnie, obok nas. To nasuwa pytanie, czy wojna będzie zawsze sposobem na rozwiązywanie światowych konfliktów?
17 września 1939 r.- agresja Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę była jedną z konsekwencji paktu Ribbentrop - Mołotow zawartego między nazistowską Rzeszą Niemiecką a ZSRS. Układ ten przewidywał podział Europy Środkowo-Wschodniej między wspomniane totalitarne imperia. Wykorzystując zaangażowanie gros sił Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza w obronę Rzeczypospolitej przed niemieckim najazdem w zachodniej i centralnej części kraju, Armia Czerwona wtargnęła w granice Polski nad ranem 17 września 1939 roku. Rząd sowiecki argumentował swoje działania rzekomym przyjściem z pomocą ludności ukraińskiej i białoruskiej, jakoby uciskanej przez polskie władze i pozostającej w zagrożeniu wynikającym z wojny polsko-niemieckiej. Podano przy tym kłamliwie, iż państwo polskie przestało istnieć, a armia została rozbita. W ciągu kilkunastu dni łamiąc opór nielicznych oddziałów tyłowych i improwizowanych WP oraz placówek KOP, wojska sowieckie zajęły województwa wschodnie RP, napotykając nacierające z zachodu jednostki Wehrmachtu.
Zdradziecka sowiecka agresja 17 września 1939 roku zadecydowała o klęsce polskiej armii, bohatersko stawiającej zacięty opór wojskom niemieckim. W chwili ataku Armii Czerwonej trwała obrona Wybrzeża, broniły się twierdze Warszawa i Modlin, siły polskie reorganizowały się w południowo-wschodniej Polsce w oczekiwaniu na dostawy zachodniego sprzętu i zaczepne działania sojuszników na froncie zachodnim, a zacięta bitwa nad Bzurą wchodziła w decydującą fazę. Cios ze wschodu oznaczał katastrofę dalszej obrony, a w konsekwencji - rozdarcie państwa polskiego między Niemcy i Związek Sowiecki. Zabór ziem wschodnich był również pierwszym krokiem na drodze do ich trwałego oderwania od Polski w wyniku późniejszych decyzji politycznych. Sowiecka okupacja stanowiła także wstęp do zniszczenia wielonarodowego i wielokulturowego polsko-ukraińskiego i polsko-białoruskiego pogranicza. Była wstępem do zagłady barwnego kresowego świata.
Zapisy Terroru – (internetowa baza świadectw www. zapisyterroru.pl) przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci. Zawiera relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W bazie znajduje się blisko 17 000 notacji dotyczących Holocaustu, deportacji, pacyfikacji, ulicznych egzekucji a także podejmowanych przez Polaków prób pomocy i ratowania przed Zagładą obywateli narodowości żydowskiej.
W stworzonej na potrzeby projektu internetowej bazie świadectw publikowane są relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W tych świadectwach kryją się osobiste doświadczenia tysięcy Polaków – ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich.
Najobszerniejszy zbiór relacji na portalu stanowią protokoły przesłuchań świadków – obywateli polskich, którzy po II wojnie światowej składali zeznania przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Od 17 września 2017 roku udostępniane są relacje o zbrodniach sowieckich, złożone przez żołnierzy Armii Andersa i ludność cywilną po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego. 27 września 2018 roku opublikowano relacje obywateli polskich, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej. 12 kwietnia 2019 roku udostępniono świadectwa dotyczące ofiar zbrodni katyńskiej. „Zapisy Terroru” promują wiedzę o podwójnej okupacji w Polsce i utrwalają pamięć o ofiarach totalitaryzmów.
Akcja plakatowa jest jednym z wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego w ramach obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz także
- Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Aktualności
Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
- Wesołych Świąt!
Aktualności
Wesołych Świąt!
- 13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności
13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- "W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
Aktualności
"W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
- Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
Aktualności
Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
20 lutego w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów odbyła się dyskusja w związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Rozmowie towarzyszyła prezentacja najnowszego raportu Centrum Lemkina.
- Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Aktualności
Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Wczoraj opublikowaliśmy raport o rosyjskim ataku na cywilów we wsi Łypiwka w Ukrainie. Dzisiaj otrzymaliśmy pismo z Prokuratury Krajowej!
- Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Aktualności
Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Raport dokumentuje relacje świadków rosyjskiego ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną z wsi Łypiwka (polska nazwa Lipówka) w obwodzie kijowskim w Ukrainie, w dniu 12 marca 2022 roku.
- Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
Aktualności
Nie żyje Marian Turski. Miał 98 lat
18 lutego 2025 r. zmarł Marian Turski, dziennikarz i były więzień KL Auschwitz.