Dylematy powojnia - Instytut Pileckiego
Dylematy powojnia
Dylematy powojnia to biograficzna gra decyzyjna, polegająca na zmierzeniu się z wyborami, jakich dokonywały pokolenia Polaków w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.
Dobierając karty z opisami życia historycznej postaci, uczestnicy wcielają się w nią poznając ścieżki jej życia – jednakże muszą zmierzyć się z dylematami, przed którymi stanęła. Emigrować czy pozostać w kraju? Kontynuować walkę czy rozpocząć cichą pozytywistyczną pracę? Co jest ważniejsze: obowiązek czy szczęście osobiste? Los postaci zależy od podjętych przez graczy decyzji. Każdy wybór niesie zaś z sobą nieodwracalne konsekwencje…
Uczniowie dyskutują na temat podjętych decyzji i próbują uzasadnić swoje wybory. Nauczyciele oraz edukatorzy mogą otrzymać od nas egzemplarz gry - zapraszamy Państwa również na warsztaty z prowadzenia lekcji opartych na Dylematach Powojnia.
Materiał dodatkowy - Spotkanie z Herbertem: Tren Fortynbrasa
Warsztaty oparte na grze “Dylematy powojnia” mogą zostać poszerzone o zajęcia poświęcone wierszowi Zbigniewa Herberta “Tren Fortynbrasa”. W interpretacji wiersza, której wraz z uczniami dokonujemy, najbardziej interesuje nas konfrontacja dwóch postaw ludzkich czy też dwóch systemów politycznych: tego, co reprezentuje Hamlet i tego, co reprezentuje Fortynbras. Wreszcie wspólnie zastanawiamy się nad tym, jaka rzeczywistość historyczna może kryć się za szekspirowską scenografią.
Nauczycieli i edukatorów zainteresowanych egzemplarzem gry prosimy o kontakt: edu@instytutpileckiego.pl
Lokalizacja: ul. Sienna 82
Czas trwania Dylematów powojnia - 60 minut
Czas trwania Trenu Fortynbrasa - dodatkowe 45 minut
Formularz rezerwacji: https://bit.ly/pileckiedu
Wydarzenia
- Konferencja: Laboratoria innowacji. AI w archiwach. Twierdza Archiwum.
konferencja
Konferencja: Laboratoria innowacji. AI w archiwach. Twierdza Archiwum.
W dobie rewolucji cyfrowej instytucje archiwalne stają przed koniecznością przedefiniowania swojej roli – ze strażników pamięci przeobrażają się w laboratoria innowacji. Najważniejszym obecnie elementem tej transformacji jest sztuczna inteligencja, której pierwsze wdrożenia skłaniają do pogłębionej refleksji nad rolą archiwisty i charakterem udostępniania zbiorów.
- Nabór tekstów do IX tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Wydarzenie
Nabór tekstów do IX tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Redakcja Rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” ogłasza nabór tekstów do kolejnego, specjalnego numeru czasopisma za lata 2025-2026. Zapraszamy badaczy różnych dyscyplin: historii, politologii, prawa oraz socjologii do nadsyłania artykułów naukowych, edycji materiałów źródłowych oraz recenzji zgodnych z profilem naszego czasopisma.
- Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W wakacyjne piątki zapraszamy na spotkania z grami planszowymi, karcianymi i bitewnymi!
- Wystawa „Foametea. Wielki Głód w sowieckiej Mołdawii 1946–1947” | Od 28 sierpnia w Warszawie
Wydarzenie
Wystawa „Foametea. Wielki Głód w sowieckiej Mołdawii 1946–1947” | Od 28 sierpnia w Warszawie
Jedna z największych tragedii powojennej Europy pozostaje niemal nieznana. W Warszawie zostanie otwarta wystawa o Wielkim Głodzie w sowieckiej Mołdawii.
- Pokaz dokumentu „Paszporty Paragwaju" i rozmowa z Moniką Maniewską, pracownicą Archiwum Instytutu Pileckiego| Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego
Wydarzenie
Pokaz dokumentu „Paszporty Paragwaju" i rozmowa z Moniką Maniewską, pracownicą Archiwum Instytutu Pileckiego| Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego
W czwartek, 27 sierpnia, zapraszamy na ostatnie spotkanie z cyklu Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów. W programie pokaz filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju” oraz spotkanie z Moniką Maniewską, archiwistką i badaczką pracującą w Instytucie Pileckiego, współautorką książki „Lista Ładosia”.
- Kubuś i inni – polskie siły pancerne w Powstaniu Warszawskim | Norbert Bączyk w rozmowie z dr. Łukaszem Mieszkowskim
Wydarzenie
Kubuś i inni – polskie siły pancerne w Powstaniu Warszawskim | Norbert Bączyk w rozmowie z dr. Łukaszem Mieszkowskim
W piątek (21 sierpnia) zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego na Siennej, na spotkanie towarzyszące wystawie „Sztuka dokumentu. Walerian Bielecki. Powstanie Warszawskie”.
- Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W wakacyjne piątki zapraszamy na spotkania z grami planszowymi, karcianymi i bitewnymi!
- Pokaz dokumentu „Dokąd sięga wzrok" i spotkanie z reżyserką| Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego
Wydarzenie
Pokaz dokumentu „Dokąd sięga wzrok" i spotkanie z reżyserką| Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego
W czwartek, 20 sierpnia, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów. W programie pokaz filmu dokumentalnego „Dokąd sięga wzrok” oraz spotkanie z autorką dokumentu, Aleksandrą Kieretą.
- Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W wakacyjne piątki zapraszamy na spotkania z grami planszowymi, karcianymi i bitewnymi!
- Pokaz dokumentu „A więc wojna! - Niezapomniane kadry - opowieść o czasie pokoju i wojny" | Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego
film
Pokaz dokumentu „A więc wojna! - Niezapomniane kadry - opowieść o czasie pokoju i wojny" | Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego
Już w najbliższy czwartek zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów. W programie pokaz filmu dokumentalnego „A więc wojna! – Niezapomniane kadry – opowieść o czasie pokoju i wojny” oraz spotkanie z reżyserem dokumentu, Wojciechem Saramonowiczem. Po projekcji twórca opowie o powstawaniu filmu, wykorzystanych materiałach archiwalnych oraz historii zapisanej w kadrach.
- Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
Planszówkowe Piątki | Wakacje w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W wakacyjne piątki zapraszamy na spotkania z grami planszowymi, karcianymi i bitewnymi!
- Odsłuch audioserialu „Sala 600. Świadkowie Norymbergi” (2026) i spotkanie z autorką | Letnie rozmowy filmowe
Wydarzenie
Odsłuch audioserialu „Sala 600. Świadkowie Norymbergi” (2026) i spotkanie z autorką | Letnie rozmowy filmowe
Podczas kolejnego spotkania z cyklu Letnie Rozmowy Filmowe w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zapraszamy na odsłuch pierwszego odcinka audioserialu „Sala 600. Świadkowie Norymbergi”. O projekcie opowie autorka serialu - Martyna Wojtkowska.








