Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | film i materiały edukacyjne - Instytut Pileckiego
Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | film i materiały edukacyjne
Nadanie w 1918 r. Polkom czynnych i biernych praw wyborczych stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych państw Europy u początków XX wieku. Zachęcamy do zapoznania się z filmem oraz materiałami edukacyjnymi o działaczkach społecznych.
Obraz opowiada o Polkach w dwojaki sposób – jako o obywatelkach, które po 123 latach odzyskały swoje państwo i jako o kobietach, które w odzyskanym państwie otrzymały pełnię praw wyborczych. W filmie odnajdziemy znane, mniej znane oraz zupełnie zapomniane kobiety, których dorobek i życiorysy stanowią integralną część historii Polski. Do przybliżenia postaci i wydarzeń sprzed lat wykorzystano zdjęcia archiwalne, pochodzące ze zbiorów Polony, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Niepodległości oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie. Zdjęcia te zostały pokolorowane i zaanimowane.
W filmie wykorzystano techniki animacji 2D, a ruch przemawiających postaci powstał w oparciu o rzeczywisty ruch aktora. Celem zabiegów technicznych była animacja postaci w filmie, by po latach znów usłyszeć ich głosy i przywrócić pamięć o Polkach, które nie tylko stały się podwójnie wolne odzyskując niepodległą Ojczyznę i uzyskując prawa wyborcze, ale także same aktywnie o ową niepodległość walczyły.
Film można zobaczyć na profilu Instytutu Pileckiego na platformie YouTube (kliknij play):
Z myślą o nauczycielach szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych Instytut Pileckiego przygotował materiały edukacyjne (udostępnione poniżej), dzięki którym uczniowie będą mogli lepiej zrozumieć drogę do świata polityki, jaką utorowały kobietom emancypantki i działaczki społeczne.
Wydarzenia
- Konferencja: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
Konferencja: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS | Konferencja: Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo- Wschodniej
konferencja
CALL FOR PAPERS | Konferencja: Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo- Wschodniej
Instytut Pileckiego oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej, która odbędzie się w dniach 19–21 października 2026 r. w Warszawie. Wydarzenie jest częścią cyklu konferencji poświęconych transformacjom Europy Środkowo-Wschodniej po 1945 roku.
- Czego Niemcy uczą się o polskiej historii? Podręczniki pod lupą | Berlin w Warszawie
Wydarzenie
Czego Niemcy uczą się o polskiej historii? Podręczniki pod lupą | Berlin w Warszawie
Podczas spotkania weźmiemy pod lupę niemieckie podręczniki do historii, szukając punktów wspólnych i zarzewi sporów w pamięci obu narodów.
- Wydawnictwo Instytutu Pileckiego na Międzynarodowych Targach w Warszawie
Wydarzenie
Wydawnictwo Instytutu Pileckiego na Międzynarodowych Targach w Warszawie
W dniach 28–31 maja na PGE Narodowym w Warszawie odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Nie może zabraknąć na nim wydawnictwa Instytutu Pileckiego!
- Przedpremierowy pokaz 2. odcinka serialu Rotmistrz oraz międzynarodowa debata pt. „Rotmistrz Pilecki, i co dalej?” na temat współczesnych form popularyzacji dziedzictwa Witolda Pileckiego
debata
Przedpremierowy pokaz 2. odcinka serialu Rotmistrz oraz międzynarodowa debata pt. „Rotmistrz Pilecki, i co dalej?” na temat współczesnych form popularyzacji dziedzictwa Witolda Pileckiego
Kolejny odcinek serialu Rotmistrz przenosi widza w sam środek piekła, kiedy Witold Pilecki przechodzi przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”.
- Spotkanie z Sebastianem Christem, autorem książki „Auschwitzhäftling Nr. 2: Otto Küsel – Der unbekannte Held des Konzentrationslagers" (Więzień Auschwitz nr 2: Otto Küsel – Nieznany bohater obozu koncentracyjnego)
debata
Spotkanie z Sebastianem Christem, autorem książki „Auschwitzhäftling Nr. 2: Otto Küsel – Der unbekannte Held des Konzentrationslagers" (Więzień Auschwitz nr 2: Otto Küsel – Nieznany bohater obozu koncentracyjnego)
Książka autorstwa dziennikarza i pisarza Sebastiana Christa opowiada historię niemieckiego więźnia Otto Küsela.
- Okolicznościowy koncert urodzinowy w wykonaniu Marka Piekarczyka i Adama Bałdycha pt. „Dokąd?...”
Wydarzenie
Okolicznościowy koncert urodzinowy w wykonaniu Marka Piekarczyka i Adama Bałdycha pt. „Dokąd?...”
Z okazji 125. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego zapraszamy na uroczysty koncert Marka Piekarczyka i Adama Bałdycha.
- Plener malarski „Moje miejsce na ziemi”
Wydarzenie
Plener malarski „Moje miejsce na ziemi”
Jest rok 1922. Młody Witold Pilecki, tuż po maturze, rozpoczyna naukę jako słuchacz nadzwyczajny na Wydziale Sztuk Pięknych w Wilnie. Choć z czasem musi przerwać studia, jego zamiłowanie do sztuki nigdy nie wygaśnie. Z okazji 125. rocznicy urodzin Rotmistrza zapraszamy na wyjątkowy plener malarski inspirowany jego artystyczną wrażliwością.
- „Czy Raport Pileckiego to falsyfikat?” | Debata naukowa (Kucharczyk, Skibiński, Kapica)
Wydarzenie
„Czy Raport Pileckiego to falsyfikat?” | Debata naukowa (Kucharczyk, Skibiński, Kapica)
Celem debaty jest refleksja nad doniosłością raportów z Auschwitz autorstwa Rotmistrza Witolda Pileckiego.
- „Ja zostanę, wszyscy nie mogą stąd wyjechać...” | Wykład Aleksandry Kaiper-Miszułowicz i koncert muzyki poważnej
Wydarzenie
„Ja zostanę, wszyscy nie mogą stąd wyjechać...” | Wykład Aleksandry Kaiper-Miszułowicz i koncert muzyki poważnej
Z okazji przypadającej 13 maja 125. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego, najbliższe wydarzenie z cyklu „Blask i Ból” poświęcone będzie właśnie jego postaci. Podczas spotkania przyjrzymy się ostatnim latom życia Pileckiego – od powrotu do Polski, przez działalność w podziemiu, aż po uwięzienie w mokotowskim więzieniu.
- Pokaz filmu Raport z Auschwitz (2020)
Wydarzenie
Pokaz filmu Raport z Auschwitz (2020)
Kolejna odsłona cyklu „Historia w negatywie”, czyli pokaz filmu Raport z Auschwitz / The Auschwitz Report (2020) w reżyserii Petera Bebjaka, połączony z rozmową, która pozwoli spojrzeć na historię obozu z mniej znanej perspektywy.
- MODEERN FREEDOM | Wernisaż wystawy w Pilecki Institute NYC
wystawa
MODEERN FREEDOM | Wernisaż wystawy w Pilecki Institute NYC
19 maja o godzinie 18.00 czasu lokalnego w Pilecki Institute NYC odbędzie się wernisaż wystawy MODEERN FREEDOM.
- Premiera albumu o Rotmistrzu Pileckim i spotkanie z twórcami | Witold Pilecki (1901-1948). Człowiek w obliczu totalitaryzmów
Wydarzenie
Premiera albumu o Rotmistrzu Pileckim i spotkanie z twórcami | Witold Pilecki (1901-1948). Człowiek w obliczu totalitaryzmów
Zapraszamy na premierę biografii Rotmistrza wzbogaconej o ilustracje i zdjęcia – również dotąd niepublikowane!
- Pokaz filmu „Odyseja polska” oraz spotkanie poświęcone II Korpusowi Polskiemu i włoskiemu etapowi życia Witolda Pileckiego
Wydarzenie
Pokaz filmu „Odyseja polska” oraz spotkanie poświęcone II Korpusowi Polskiemu i włoskiemu etapowi życia Witolda Pileckiego
Z okazji 82. rocznicy Bitwy o Monte Cassino przypomnimy poruszającą historię odwagi, niezłomności i poświęcenia żołnierzy II Korpusu Polskiego podczas II wojny światowej.
- Noc Muzeów w Instytucie Pileckiego na Siennej | „W odwiedzinach u Rotmistrza”
Wydarzenie
Noc Muzeów w Instytucie Pileckiego na Siennej | „W odwiedzinach u Rotmistrza”
Warsztaty tworzenia perfum, quest śladami Pileckiego podczas Powstania Warszawskiego, strefy tematyczne związane z życiem Rotmistrza, gry planszowe i wystawa czasowa „Szklane Domy. Marzenie o Polsce”. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy na Noc Muzeów!
- Noc Muzeów z Witoldem Pileckim w Galerii DBK
kultura
Noc Muzeów z Witoldem Pileckim w Galerii DBK
W ramach tegorocznego Festiwalu Pileckiego serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania Nocy Muzeów! W samym sercu Warszawy, w historycznych przestrzeniach Domu Bez Kantów, przygotowaliśmy bogaty program, który łączy edukację historyczną z żywymi spotkaniami i atrakcjami dla całych rodzin.
- Pokaz filmu „Mistrz” i spotkanie z Eleonorą Szafran (córką Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego)
film
Pokaz filmu „Mistrz” i spotkanie z Eleonorą Szafran (córką Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego)
Jakie relacje mogły łączyć słynnego boksera z Auschwitz i Witolda Pileckiego w obozie i co o tym wiemy? W ramach Festiwalu Pileckiego zapraszamy wyjątkowe spotkanie łączące kino z osobistymi wspomnieniami!.
- CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- Call for Papers | Tradycje badawcze i nowe ujęcia: studia nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku (14-15 października 2026)
konferencja
Call for Papers | Tradycje badawcze i nowe ujęcia: studia nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku (14-15 października 2026)
Zapraszamy historyków, politologów, socjologów, badaczy kultury i mediów, a także innych chętnych do podjęcia refleksji nad metodami, studiami przypadków i wytwarzaniem wiedzy w ramach badań nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku
- Bł. Róża Elżbieta Czacka - pełna pionierskiej pasji, siły i wiary niewidoma matka niewidomych |Blask i Ból
Wydarzenie
Bł. Róża Elżbieta Czacka - pełna pionierskiej pasji, siły i wiary niewidoma matka niewidomych |Blask i Ból
W ramach cyklu spotkań „Blask i Ból” zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci błogosławionej Elżbiety Róży Czackiej i występ muzyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Edwina Kowalika w Laskach.
- „Czy można prosić do tanga?" | Potańcówka historyczna z okazji 125. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego
Wydarzenie
„Czy można prosić do tanga?" | Potańcówka historyczna z okazji 125. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego
Zapraszamy na wspólne świętowanie urodzin naszego Patrona w rytmie gorącego tanga!
- Czy można znaleźć nowe dokumenty dotyczące Witolda Pileckiego? | Spotkanie z Aleksandrą Kaiper-Miszułowicz
wykład
Czy można znaleźć nowe dokumenty dotyczące Witolda Pileckiego? | Spotkanie z Aleksandrą Kaiper-Miszułowicz
Czy wiemy już wszystko o Rotmistrzu Pileckim? Czy istnieją jeszcze nieznane fotografie lub dokumenty związane z jego życiem? Z okazji 125. rocznicy urodzin naszego Patrona zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Kaiper-Miszułowicz, podczas którego wspólnie zastanowimy się nad tym, co jeszcze pozostało do odkrycia w jego biografii.
- Szklane Domy. Marzenie o Polsce | Wernisaż instalacji artystycznej i spotkanie ze świadkami historii
wystawa
Szklane Domy. Marzenie o Polsce | Wernisaż instalacji artystycznej i spotkanie ze świadkami historii
10 maja zapraszamy na premierę instalacji artystycznej, która zabierze nas w podróż przez historię polskich marzeń o państwie i społeczeństwie. Otwarciu towarzyszyć będą dyskusja oraz spotkanie ze świadkami historii.
- „Słoneczny czwartek. O Polakach po wojnie” | Prelekcja prof. Marcina Zaremby i koncert
wykład
„Słoneczny czwartek. O Polakach po wojnie” | Prelekcja prof. Marcina Zaremby i koncert
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Blask i Ból” – wieczór, który łączy refleksję historyczną z muzyką na żywo.