Świadkowie Epoki - Instytut Pileckiego

Od 2018 roku rejestrujemy wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, które pamiętają czasy powojenne. Stworzone przez nas archiwum historii mówionej zawiera już prawie 800 nagrań - to kilkadziesiąt tysięcy godzin wspomnień. Ich fragmenty znajdą Państwo poniżej oraz na kanale YouTube – Świadkowie Epoki.


O swoich przeżyciach opowiadają żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Obywatele polscy, Polacy o innej przynależności państwowej, obywatele innych krajów. Wśród wspomnień z czasów powojennych znajdują się m.in. relacje o działaniach NKWD, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym. O działalności Solidarności opowiadają jej członkowie, o strajkach robotniczych – ich uczestnicy.

Kontakt: swiadkowieepoki@instytutpileckiego.pl

Liczba świadectw: 17

 • Polikarp Duda

  Świadkowie Epoki

  Polikarp Duda

  Polikarp Duda (ur. 1925), we wrześniu 1939 mieszkał w Łapach koło Białegostoku.

  #deportacje_zesłanie#okupacja#zbrodnie_sowieckie#gułag
 • Jan Dziewulak

  Świadkowie Epoki

  Jan Dziewulak

  Jan Dziewulak (ur. 1923) syn legionisty, deportowany w lutym 1940 roku do Kazachstanu. Jako żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki brał udział w bitwie pod Lenino.

  #deportacje_zesłanie#polskie_siły_zbrojne#zbrodnie_sowieckie
 • Izabela Galicka

  Świadkowie Epoki

  Izabela Galicka

  Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego, który zdecydował się popełnić samobójstwo aby uniknąć współpracy z Niemcami.

  #zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń
 • Teresa Gwara

  Świadkowie Epoki

  Teresa Gwara

  Teresa Gwara z domu Chołocińska, jej ojciec jako oficer rezerwy został aresztowany przez Sowietów, trafił do obozu w Starobielsku i zginął w Charkowie.

  #kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń
 • Jerzy Hoffman

  Świadkowie Epoki

  Jerzy Hoffman

  Jerzy Hoffman (ur. 1932 w Krakowie), reżyser filmowy. Latem 1940 roku został wywieziony na Syberię, trafił do łagru nad rzeką Ob. Do Polski udało mu się wrócić dopiero po wojnie w 1945 roku.

  #dzieci#deportacje_zesłanie#okupacja#polskie_siły_zbrojne#zbrodnie_sowieckie#gułag
 • Aleksandra Janas

  Świadkowie Epoki

  Aleksandra Janas

  Aleksandra Janas z domu Dzierżak (ur. 1933), opowiada o okupacji niemieckiej i wejściu Armii Czerwonej w Chmielniku koło Rzeszowa.

  #zbrodnie_niemieckie#okupacja#zbrodnie_sowieckie#konspiracja
 • Lena Kielar

  Świadkowie Epoki

  Lena Kielar

  Leonarda (Lena) Kielar z domu Marciniak (ur. 1926 r. w Kowlu), córka legionisty i oficera przedwojennej "Dwójki", wdowa po więźniu Auschwitz i pisarzu Wiesławie Kielarze.

  #obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#roboty_przymusowe#zbrodnie_niemieckie#zbrodnie_sowieckie
 • Anna Naczke

  Świadkowie Epoki

  Anna Naczke

  Anna Naczke (ur. 1929 w Mścibowie), córka Aleksandra Morżały, policjanta z Wołkowyska.

  #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie#gułag#Katyń
 • Teresa Nosarzewska

  Świadkowie Epoki

  Teresa Nosarzewska

  Teresa Nosarzewska z domu Sienkowska (ur. 1934 r. w Miastkowie koło Łomży). Opowiada o trudnych warunkach życia w mieście Barnauł nad rzeką Ob, gdzie została zesłana z rodziną. Wróciła do Polski z Armią Berlinga, reszta rodziny przyjechała na początku 1946

  #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie