Teresa Gwara - Instytut Pileckiego
Teresa Gwara
Teresa Gwara z domu Chołocińska (ur. 1939 w Szwagrowie koło Połańca), córka Tadeusza Macieja Chołocińskiego. Jej ojciec jako oficer rezerwy został zmobilizowany we wrześniu 1939 do jednostki w Lublinie. Aresztowany przez Sowietów trafił do obozu w Starobielsku i zginął w Charkowie. Teresa Gwara nigdy nie poznała swojego ojca. Wyszedł z domu 3 września 1939, kiedy w radiu leciała piosenka Mieczysława Fogga "Ta ostatnia niedziela". Faktycznie, Tadeusz Maciej Chołociński widział wtedy swoją ciężarną żonę po raz ostatni.
Zobacz także
- Brunon Piekarski cz. 3.
Świadkowie Epoki
Brunon Piekarski cz. 3.
Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.
#zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe - Izabela Galicka
Świadkowie Epoki
Izabela Galicka
Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego, który zdecydował się popełnić samobójstwo aby uniknąć współpracy z Niemcami.
#zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń - Jan Hadam
Świadkowie Epoki
Jan Hadam
Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego
#zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe