Teresa Gwara - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Teresa Gwara

Teresa Gwara z domu Chołocińska (ur. 1939 w Szwagrowie koło Połańca), córka Tadeusza Macieja Chołocińskiego. Jej ojciec jako oficer rezerwy został zmobilizowany we wrześniu 1939 do jednostki w Lublinie. Aresztowany przez Sowietów trafił do obozu w Starobielsku i zginął w Charkowie. Teresa Gwara nigdy nie poznała swojego ojca. Wyszedł z domu 3 września 1939, kiedy w radiu leciała piosenka Mieczysława Fogga "Ta ostatnia niedziela". Faktycznie, Tadeusz Maciej Chołociński widział wtedy swoją ciężarną żonę po raz ostatni.

#kampania_wrześniowa #okupacja #zbrodnie_sowieckie #Katyń

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Izabela Galicka

  Świadkowie Epoki

  Izabela Galicka

  Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego, który zdecydował się popełnić samobójstwo aby uniknąć współpracy z Niemcami.

  #zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń
 • Jan Hadam

  Świadkowie Epoki

  Jan Hadam

  Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego

  #zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe