Aleksandra Janas - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Aleksandra Janas

Aleksandra Janas z domu Dzierżak (ur. 1933), opowiada o okupacji niemieckiej i wejściu Armii Czerwonej w Chmielniku koło Rzeszowa. Wspomina pierwszy dzień wojny, który był też jej pierwszym dniem w szkole, pamięta trwożący ją głos trąbki, wzywający do mobilizacji. Jej ojciec był zaangażowany w konspirację, p. Aleksandra na jego prośbę zanosiła do sąsiada podziemne publikacje. Opowiada także o działalności partyzantów w Chmielniku, zdemaskowaniu nadającej tam konspiracyjnej radiostacji i nocnym pogrzebie dowódcy miejscowego oddziału Armii Krajowej. Niemcy narzucali wiejskiej ludności obowiązkowe kontyngenty żywności, wielu młodych wysyłali na przymusowe roboty do III Rzeszy. Aleksandra Janas wspomina poruszającą historię nastolatka, którego ojciec zmusił do wyjazdu na roboty, aby uniknąć podpalenia swojego domu. Opisuje także moment wejścia Armii Czerwonej do Chmielnika i rozmowę jej ojca z nocującym u nich oficerem sowieckim.

#zbrodnie_niemieckie #okupacja #zbrodnie_sowieckie #konspiracja

Zobacz także

  • Wiesław Stypuła cz.1.

    Świadkowie Epoki

    Wiesław Stypuła cz.1.

    Wiesław Stypuła (ur. 1931 roku), zesłany z rodziną w 1940 roku na Syberię.

    #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie
  • Jan Dziewulak

    Świadkowie Epoki

    Jan Dziewulak

    Jan Dziewulak (ur. 1923) syn legionisty, deportowany w lutym 1940 roku do Kazachstanu. Jako żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki brał udział w bitwie pod Lenino.

    #deportacje_zesłanie#polskie_siły_zbrojne#zbrodnie_sowieckie
  • Olga Morawska

    Świadkowie Epoki

    Olga Morawska

    Olga Morawska z domu Koss (ur. 1930 roku w Krakowie. Od 1943 roku przebywała z internowanym ojcem na Węgrzech, gdzie uczęszczała do polskiej szkoły.

    #zbrodnie_niemieckie#pomoc_w_czasie_II_WŚ#inne