Izabela Galicka - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Izabela Galicka

Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego. Opowiada o swoim ojcu, ordynatorze szpitala psychiatrycznego w Gostyninie. We wrześniu 1939 został aresztowany przez NKWD i uciekł z transportu do Kozielska. Wrócił do Gostynina i ponownie objął swoje stanowisko. 17 marca 1940 przyjechała do niego komisja niemiecka z żądaniem sporządzenia listy pacjentów nierokujących na poprawę zdrowia. Pomimo protestów, dostał na to 24 godziny pod groźbą aresztowania. W nocy popełnił samobójstwo, listy nie sporządził. Historia doktora Karola Mikulskiego stała się inspiracją dla pisarza Stanisława Lema, który opisał ją w swojej powieści "Szpital przemienienia" (pierwsze wydanie 1955 r.).

#zbrodnie_niemieckie #kampania_wrześniowa #okupacja #zbrodnie_sowieckie #Katyń

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Krzysztof Krogulec

  Świadkowie Epoki

  Krzysztof Krogulec

  Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.

  #dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja
 • Jan Hadam

  Świadkowie Epoki

  Jan Hadam

  Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego

  #zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe