Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
W czwartek 17 lipca odbyło się krótkie posiedzenie w sprawie tegorocznej edycji Nagrody im. Witolda Pileckiego. Wzięli w nim udział dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński, prawnuk Rotmistrza Witolda Pileckiego Krzysztof Kosior oraz dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Podczas spotkania wyjaśniono kwestię przyznania Nagrody specjalnej w ramach konkursu. Dzięki darczyńcy, który chce pozostać anonimowy, zabezpieczono na ten cel niezbędne środki zewnętrzne.
Dr Piotr Cywiński i Krzysztof Kosior potwierdzili swoją gotowość do aktywnego uczestnictwa w pracach jury. Patronat Muzeum Auschwitz-Birkenau nad Nagrodą zostanie utrzymany.
W związku z przywróceniem kategorii Nagrody specjalnej termin nadsyłania zgłoszeń zostanie przedłużony do końca sierpnia. Aktualizowany regulamin konkursu i skład międzynarodowej kapituły zostaną ogłoszone wkrótce.
Dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Członek Kapituły Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego mówi:
„Z radością wracam do współpracy przy Nagrodzie Pileckiego. Utrzymanie kategorii dotyczącej bieżących wydarzeń – takich jak rosyjska agresja na Ukrainę – jest dla nas istotne. To znak, że historia nie kończy się na archiwach, a Muzeum chętnie wspiera inicjatywy, które reagują na współczesne wyzwania w duchu odpowiedzialności i pamięci.”
Prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Pileckiego:
„Od początku zależało nam na utrzymaniu nagrody specjalnej, bo rozumiemy, jak ważne jest wspieranie autorów dokumentujących współczesne konflikty zbrojne i naruszenia praw człowieka. Tym razem na drodze stanęły ograniczenia formalne wynikające z ustawy o Instytucie. Dzięki wsparciu donatora, który zdecydował się pozostać anonimowy, mogliśmy jednak kontynuować tę kategorię. Mam nadzieję, że w przyszłości dzięki nowelizacji ustawy o Instytucie Pileckiego w kolejnych edycjach będziemy mogli finansować nagrodę z budżetu Instytutu.”
Krzysztof Kosior, prawnuk rotmistrza Witolda Pileckiego, członek Kapituły Nagrody:
„Mojemu pradziadkowi zależało na ujawnianiu prawdy o łamaniu praw człowieka w czasie wojny – robił to, ryzykując własne życie. Dlatego cieszę się, że możliwe było przywrócenie Nagrody specjalnej, która honoruje osoby dokumentujące współczesne konflikty i represje, często w warunkach ogromnego zagrożenia. Równie ważne jest dla mnie to, że Instytut Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau potrafiły dojść do porozumienia i wspólnie kontynuować to ważne dzieło.”
O Międzynarodowej Nagrodzie im. Witolda Pileckiego:
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 roku przez Instytut Pileckiego. Wyróżnia autorów książek podejmujących tematykę polskiego doświadczenia totalitaryzmów XX wieku oraz współczesnych konfliktów zbrojnych i naruszeń praw człowieka. Przyznawana jest w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny i nagroda specjalna.
Laureaci w dwóch pierwszych kategoriach otrzymują w tej edycji po 46 850 zł brutto oraz statuetkę. W każdej kategorii przewidywane jest także wyróżnienie z nagrodą w wysokości 5000 złotych brutto. Jury ma charakter międzynarodowy.
Zobacz także
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.