Polska szkoła prawa XX wieku. Na ratunek człowiekowi – między dyplomacją, prawem i polityką | call fo papers - Instytut Pileckiego
Polska szkoła prawa XX wieku. Na ratunek człowiekowi – między dyplomacją, prawem i polityką | call fo papers
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na międzynarodową konferencję naukową organizowaną przez Instytut Pileckiego w ramach projektu Lemkin 2018-2023, która odbędzie się w dniach od 8 do 9 grudnia 2021 roku. Na zgłoszenia czekamy do 30 września.
XX wiek, a w szczególności II wojna światowa, przyniósł największą w historii liczbę ofiar, szacowaną w milionach bezbronnych cywili. Instrumenty terroru wymierzono w grupy, społeczności i całe narody skazane na wyniszczenie decyzjami politycznymi, które uzasadniano totalitarnymi ideologiami. U podstaw tragedii, do jakiej doszło w konsekwencji wprowadzania w życie idei opanowania Europy przez Hitlera i Stalina siłą i terrorem, stały jednak też wcześniejsze doświadczenia: I wojna światowa, tragedia Ormian, pogromy ludności żydowskiej w imperium rosyjskim, porządek wersalski, który przywrócił państwom w Europie niepodległość po rozpadzie dotychczasowych imperiów, a również rewolucja bolszewicka.
W odpowiedzi na to w pierwszej połowie XX wieku następował stopniowy rozwój prawa międzynarodowego i idei ochrony pokoju oraz praw nie tylko jednostki, lecz także całych społeczności i grup. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest działalność Rafała Lemkina, autora pojęcia „genocide” zaprezentowanego m.in. w książce Rządy państw osi w okupowanej Europie (1944). Pierwsze jego badania, które doprowadziły go do sformułowania tego pojęcia, sięgają już wczesnych lat trzydziestych.
Międzynarodowe środowisko prawnicze w dwudziestoleciu międzywojennym stało się kuźnią, w której formowały się prace wielu gremiów międzynarodowych, także z udziałem Polaków. Tegoroczna konferencja Instytutu Pileckiego jest okazją, by przybliżyć ówczesne nurty prawno-polityczne, koncepcje i idee, jak i starania konkretnych osób, a wreszcie zabiegi podejmowane w trakcie II wojny światowej w celu napiętnowania i powstrzymania ludobójstwa.
Chcemy przyjrzeć się działaniom prawników, dyplomatów i polityków – nie tylko Polaków, lecz także osób innych narodowości – których celem było ratowanie życia, pomoc ofiarom wojny totalnej wymierzonej w ludność cywilną Europy i świata, a wreszcie wprowadzenie w przestrzeni międzynarodowej prawnych i politycznych mechanizmów, które w przyszłości skutecznie stałyby na straży prawa jednostek i całych narodów do życia. Czekamy na propozycje tematów wystąpień poświęconych rozwojowi prawa międzynarodowego w ujęciu porównawczym, prezentujących wyniki badań indywidualnych i zespołowych.
ZARYS ZAKRESU TEMATYCZNEGO
• Życie i działalność prawników, dyplomatów i polityków zaangażowanych w kształtowanie praw człowieka
• Polska szkoła prawa w XX wieku: przedstawiciele, kierunki, specyfika
• Polskie źródła do badań nad genocydem
• Prawo i polityka w pierwszej połowie XX wieku na przykładzie paktu Brianda–Kelloga – na drodze do potępienia wojny
• Ludobójstwo: geneza pojęcia i konwencji z 1948 roku – ujęcie prawno-polityczne
• Na ratunek: prawnicy, dyplomaci i politycy w konfrontacji z ludobójczymi totalitaryzmami w Europie
• Od racji stanu do zbrodni – koniec ludobójstwa?
• W poszukiwaniu winnych: zbrodnie, zbrodniarze i sędziwie
• Transitional Justice – na drodze do sprawiedliwości i pojednania
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
• Konferencja odbędzie się w językach polskim i angielskim (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne).
• Dopuszczamy różne formy wirtualnego uczestnictwa: nagrania video, wideokonferencję on-line.
• Czas wystąpień: 10–15 minut.
• Konferencja jest planowana w formie wirtualnej, będzie zorganizowana z użyciem komunikacji internetowej (program Zoom). Organizator dopuszcza możliwość przeprowadzenia części wystąpień w formie tradycyjnej w Warszawie (dla zainteresowanych taką formą), o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie.
PROCEDURA ZGŁOSZEŃ:
• Zgłoszenia powinny zostać wysyłane drogą mailową za pośrednictwem formularza (zobacz poniżej).
• Kandydatów z Polski prosimy o wypełnienie formularza w języku polskim, chyba że językiem ojczystym zgłaszającego się jest inny język. W takim przypadku prosimy o wypełnienie formularza po angielsku.
• Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2021 roku.
• Wszyscy wybrani i zakwalifikowani aplikanci zostaną powiadomieni o przyjęciu zgłoszenia. Zgłoszenia na konferencję oraz wszelkie pytania należy kierować na adres: lemkin@instytutpileckiego.pl
Do pobrania
Zobacz także
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.