Jan Maletka - Instytut Pileckiego
Upamiętniony 25 listopada 2021 roku we wsi Treblinka.
Był młodym, pochodzącym z Mińska Mazowieckiego mężczyzną, który decyzją władz okupacyjnych został skierowany do Małkini i zatrudniony tam jako robotnik kolejowy. Mieszkał w wagonie pracowniczym przy żwirowni w Treblince. Podobny los spotkał jego brata Stanisława Maletkę. Mieli tam również wspólnego przyjaciela – Remigiusza Pawłowicza. Mężczyźni zajmowali się m.in. obsługą składów wywożących kruszywo ze żwirowni. Gdy jednak na stację w Treblince wjeżdżały wagony transportujące Żydów do obozu śmierci „Treblinka II”, wszyscy trzej często udzielali im pomocy – podawali wodę.
Tak właśnie było też przed południem 20 sierpnia 1942 roku Jan, Stanisław i Remigiusz odstąpili od nakazanej im pracy i ruszyli w stronę pociągu, aby zanieść wodę uwięzionym w wagonach i proszącym o pomoc. Starali się być ostrożni, ale mimo to jeden z wartowników dostrzegł ich i zaczął strzelać. Stanisław i Remigiusz padli na ziemię, następnie ukryli się w pobliskim rowie i dzięki temu udało im się przeżyć. Jan Maletka zginął na miejscu. Jego towarzysze niedługo wrócili po jego ciało – musieli je zabrać, ponieważ w innym wypadku zostałoby wywiezione na teren obozu i tam zakopane.
W dniu śmierci Jan Maletka miał 21 lat. Pozostawił rodzinę, przyjaciół i narzeczoną, z którą miał już wyznaczoną datę ślubu.