Zapisy Terroru 7. Auschwitz-Birkenau. Ofiary zbrodniczej medycyny, praca zbiorowa | joint publication - Instytut Pileckiego

Publikacje / Książki

Zapisy Terroru 7. Auschwitz-Birkenau. Ofiary zbrodniczej medycyny

praca zbiorowa | joint publication

Niniejszy tom „Zapisów Terroru” jest ostatnim spośród poświęconych Auschwitz-Birkenau. Zgromadzone relacje dotyczą losów ofiar niemieckich lekarzy pracujących w obozie. W zeznaniach poruszono nie tylko temat przeprowadzanych na ludziach eksperymentów, ale także udziału niemieckiego personelu medycznego w mordowaniu więźniów oraz selekcji osób przeznaczonych do zagazowania. Jednocześnie świadkowie przedstawiają wysiłki polskich lekarzy i sanitariuszy, którzy po trafieniu do obozu starali się nieść pomoc współwięźniom.

Przywołanie osobistych świadectw więźniów Auschwitz-Birkenau pozwala oddać głos pojedynczym ofiarom nazistowskiego totalitaryzmu, zamiast sprowadzać ich los do suchej statystyki. Relacje poszczególnych ofiar ukazują różnorodność ich losów i specyfikę doświadczeń każdej z nich. Dzielili się nimi nie tylko żydowscy i polscy obywatele przedwojennej Rzeczypospolitej, ale również więźniowie z innych krajów okupowanej Europy.

KONCEPCJA SERII:

Anna Gutkowska, Wojciech Kozłowski, Tomasz Stefanek

KONCEPCJA TOMU:

Marcin Panecki

REDAKTOR PROWADZĄCY:

Iwona Jabłońska

WYDAWCA:

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego 2019

ISBN:

978-83-951269-8-8

Inne pozycje z tej kategorii

Zobacz także