Piątki Pileckiego - II edycja | projekt edukacyjny (archiwalny) - Instytut Pileckiego
Piątki Pileckiego - II edycja | projekt edukacyjny (archiwalny)
Na wzór Witolda Pileckiego, który tworzył małe grupy ludzi pomagających sobie nawzajem, możesz dzisiaj wykazać się zaangażowaniem i wspólnie z grupą rówieśników zrobić coś dobrego.
Bo tu się żyło tylko wzajemnie się wiążąc przyjaźnią – pracą, wzajemnie się wspomagając...
Witold Pilecki, Raport
Witold Pilecki - jeden z największych bohaterów naszych czasów - całe swoje dorosłe życie był zaangażowany w działalność wojskową w służbie Polsce. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie dał się pochwycić podczas łapanki i wywieźć do obozu Auschwitz, aby zorganizować tam ruch oporu. W obozie stworzył system tak zwanych „piątek”: każda z pięcioosobowych grup osobno realizowała swoje misje i zadania, jednak wszystkie działały w jednym kierunku, aby zrealizować wspólny cel. „Piątki” kontaktowały się ze światem, informując o dramatycznej sytuacji w obozie: w ten sposób przekazano pierwszy „Raport Pileckiego”. Grupy podtrzymywały również wzajemnie morale i niosły pomoc innym. Ich członkowie próbowali przetrwać, dając wyraz oporu ducha ludzkiego wobec upodlenia, terroru i zbrodni.
System zakonspirowanych pięcioosobowych grup funkcjonował w różnych formacjach Polskiego Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej. Poszczególne „piątki” nie znały się, jednak wszystkim zaprzysiężonym w nich członkom przyświecała ta sama idea.
Dzisiaj żyjemy w czasach pokoju. Epidemia koronawirusa sprawia jednak, że chcemy szukać inspiracji do działań - co prawda w odmiennych warunkach, ale w podobnym duchu, inspirowani tymi samymi wartościami.
Na wzór Witolda Pileckiego, który tworzył małe grupy ludzi pomagających sobie nawzajem, możesz dzisiaj wykazać się zaangażowaniem i wspólnie z grupą rówieśników zrobić coś dobrego.
Jesienna edycja „Piątek Pileckiego", jest nową, udoskonaloną wersją pierwszej edycji. Uwzględniliśmy przemyślenia i uwagi wszystkich, którzy brali udział w pierwszych „Piątkach". Wyciągnęliśmy wnioski i postanowiliśmy nieco przemodelować projekt.
Zadań jest mniej niż poprzednio (sześć) i będzie nieco więcej czasu na ich wykonanie (2 tygodnie). „Piątki" startują 4 września 2020 i zostaną zakończone do 15 grudnia 2020.
Projekt będzie poszerzony o rozmowę z członkiem rodziny Witolda Pileckiego, spotkania historyczne i merytoryczne (spotkanie-warsztat dotyczący pozyskiwania źródeł w sieci, czy mentorskie warsztaty z dziennikarzem i filmowcem z Inst. Pileckiego). Każde spotkanie zostało tak opracowane, aby uczestnicy projektu wynieśli z niego maksimum potrzebnej wiedzy i umiejętności do dalszej realizacji zadań.
Sama idea „Piątek Pileckiego" pozostaje oczywiście niezmienna.
Chcemy zaprosić Was, młodzież w wieku 13-18 lat, do zawiązywania pięcioosobowych grup, które w wybrane piątki miesiąca będą otrzymywać od nas zadania do wykonania. Będziecie się ze sobą komunikować w przestrzeni wirtualnej, za pomocą maili, skype’a, komunikatorów, facebook’a itp. Szczegółowe informacje zawiera regulamin (znajdziesz go w plikach do pobrania).
Działanie „Piątek Pileckiego” będzie bazować na trzech filarach: pracy historycznej, projektowej (społecznej), rozwoju osobistym, a także koncentrować się wokół postaw, takich jak solidarność, męstwo oraz wdzięczność. Tym wartościom oddany był nasz patron, a czas epidemii dobitnie pokazuje, że są one uniwersalne.
Efekty Waszej pracy prezentować będziemy na naszej stronie internetowej oraz na facebooku.
Wszyscy uczestnicy jesiennej edycji otrzymają od nas certyfikaty i pamiątkową odznakę ( warunkiem jest wykonanie przez zespół wszystkich zadań w ramach edycji).
Przewidujemy też dodatkowe nagrody.
Uczestnicząc w ''Piątce Pileckiego'', stajesz się Strażnikiem Pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy. Przewodnik po projekcie i jego regulamin znajdziesz tutaj. Masz pytania. Pisz: piatki@instytutpileckiego.pl.
Wydarzenia
- Zadanie 5: Łącznicy
projekt
Zadanie 5: Łącznicy
Do celów ZOW, nakreślonych przez Witolda Pileckiego, należała komunikacja ze światem zewnętrznym i wewnątrz obozu. Do organizacji należały w związku z tym również osoby cywilne spoza obozu.
- Zadanie 4: Niepodległość
projekt
Zadanie 4: Niepodległość
Które z miejsc w Waszej okolicy uznalibyście za najbardziej obrazujące ideę niepodległości, o którą walczyli nasi przodkowie ponad 100 lat temu? Zaprezentujcie nam to miejsce.
- Zadanie 3: Wszyscy Święci
projekt
Zadanie 3: Wszyscy Święci
Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dobra okazja, by poznać historie ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla innych, czy też ukierunkowali je na służbę. Zarówno Witolda Pileckiego czy Maksymiliana Kolbe, ale również innych, mniej znanych.
- Zadanie 2: Okno z KL Auschwitz
projekt
Zadanie 2: Okno z KL Auschwitz
Wysłuchajcie wykładu dr. Jacka Proszyka „Okno z KL Auschwitz w Bielitz". Na podstawie opisanych spotkań wybierzcie jednego z bohaterów, o których mowa w wykładzie i przedstawcie w artystycznej formie jedną z historii.
- Zadanie 1: Patron
projekt
Zadanie 1: Patron
Kim był patron Waszej szkoły? Jaką rolę odegrał w dziejach Waszej „małej ojczyzny” lub w historii Polski? Przygotujcie prezentację na temat tej postaci.
- ZADANIE WSTĘPNE: POZNAJMY SIĘ
inne
ZADANIE WSTĘPNE: POZNAJMY SIĘ
Podobnie jak Witold Pilecki, który zaproponował tworzenie “piątki” osobom zaangażowanym, aktywnym i dzielnym, tak dziś Ty pomyśl o koleżankach i kolegach, których chciałbyś zaprosić do stworzenia Waszej grupy.