Zadanie 3: Wszyscy Święci - Instytut Pileckiego
projekt
23.10.2020 (PT) 11.00
Zadanie 3: Wszyscy Święci
Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dobra okazja, by poznać historie ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla innych, czy też ukierunkowali je na służbę. Zarówno Witolda Pileckiego czy Maksymiliana Kolbe, ale również innych, mniej znanych.
W tym zadaniu chcielibyśmy prosić Was, abyście znaleźli w zasobach Instytutu Pileckiego interesującą Was postać, która swoim życiem udowodniła, że taka postawa jest możliwa i można przekroczyć swoje ja, swój egoizm i żyć dla innych. Przedstawcie ją nam. W swoich realizacjach zawrzyjcie też link, odsyłający do naszych materiałów, na których bazowaliście.
Zobacz rozwiązanie zadania:
- piątki „Gwiazdy Wytrwałości" (zobacz załącznik poniżej)
- piątki „Damy Dworu” opowieść o Helenie Chmieleckiej, źródło (kliknij tu):
„Helena Chmielecka w 1942 roku przyjęła żydówkę Dorę Frankenberg z Radziejowa do swojego gospodarstwa w Woli Wapowskiej. Helena miała 2 córki i 4 synów i to właśnie jej córka Hanna opowiada historię Heleny i Dory. Dziewczynka mieszkała tam dwa lata. Miała swój pokój po zmarłej matce Heleny ze specjalną skrytką, w której chowała się gdy ktoś przychodził. Jej obecność była owiana tajemnicą. Najmłodsze dzieci Heleny nie znały jej prawdziwej tożsamości oraz powodu pobytu u nich w domu. Myślały, że Dora jest ich kuzynką. Dora miała także brata, który ukrywał się w stogu siana w pobliżu domu Chmieleckich. Dziewczynka dzieliła się z nim swoim jedzeniem, które dostawała. W 1944 r. kiedy odbyły się rewizje ze strony Niemiec obydwoje mieli ukryć się w innym domu, do którego nie udało im się dotrzeć, więc ukryli się w stogu siana. Niestety zostali znalezieni i najprawdopodobniej w trakcie tortur wyjawili dane matki Hanny, która ukrywała Dorę. Niemcy pojawili się w domu Chmieleckich i mimo oporu szczególnie ze strony pana domu pojmali Helenę. Hanna była jeszcze wtedy małym dzieckiem i nie wiedziała co się dzieje, gdy jej rodzeństwo ze łzami w oczach żegnało matkę. Helena najpierw została wywieziona do Inowrocławia gdzie spędziła kilka dni, następnie do Łodzi, a finalnie trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Zmarła tam w niewyjaśnionych okolicznościach w grudniu 1944r".
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".