Zadanie 5: Łącznicy - Instytut Pileckiego
projekt
13.11.2020 (PT) 10.00
Zadanie 5: Łącznicy
Do celów ZOW, nakreślonych przez Witolda Pileckiego, należała komunikacja ze światem zewnętrznym i wewnątrz obozu. Do organizacji należały w związku z tym również osoby cywilne spoza obozu.
Łącznikami byli okoliczni mieszkańcy, zatrudnieni przy pracach związanych z obozem, np. przy rozbudowie obozu i budowie zakładów chemicznych Buna Werke. Utrzymywano kontakt z placówką ZWZ-AK w Brzeszczach poprzez łącznika Krystiana Chomickiego ps. „Mikrus”.
Zapytajcie osoby spoza Waszej „Piątki” (telefon do sąsiada, a może dziadka?), czy pamiętają jakieś ciekawe historyczne wydarzenie, które miało miejsce w Waszej okolicy. Przygotujcie relację na podstawie tego, czego się dowiedzieliście. Możecie też uwzględnić fragmenty z Zapisów Terroru.
Zobacz zadania:
- piątki „Damy dworu”
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.