Zadanie 5: Łącznicy - Instytut Pileckiego
projekt
13.11.2020 (PT) 10.00
Zadanie 5: Łącznicy
Do celów ZOW, nakreślonych przez Witolda Pileckiego, należała komunikacja ze światem zewnętrznym i wewnątrz obozu. Do organizacji należały w związku z tym również osoby cywilne spoza obozu.
Łącznikami byli okoliczni mieszkańcy, zatrudnieni przy pracach związanych z obozem, np. przy rozbudowie obozu i budowie zakładów chemicznych Buna Werke. Utrzymywano kontakt z placówką ZWZ-AK w Brzeszczach poprzez łącznika Krystiana Chomickiego ps. „Mikrus”.
Zapytajcie osoby spoza Waszej „Piątki” (telefon do sąsiada, a może dziadka?), czy pamiętają jakieś ciekawe historyczne wydarzenie, które miało miejsce w Waszej okolicy. Przygotujcie relację na podstawie tego, czego się dowiedzieliście. Możecie też uwzględnić fragmenty z Zapisów Terroru.
Zobacz zadania:
- piątki „Damy dworu”
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".