ZADANIE WSTĘPNE: POZNAJMY SIĘ - Instytut Pileckiego
inne
04.09.2020 (PT) 11.41
ZADANIE WSTĘPNE: POZNAJMY SIĘ
Podobnie jak Witold Pilecki, który zaproponował tworzenie “piątki” osobom zaangażowanym, aktywnym i dzielnym, tak dziś Ty pomyśl o koleżankach i kolegach, których chciałbyś zaprosić do stworzenia Waszej grupy.
Witold Pilecki do utworzenia pierwszej grupy konspiracyjnej zwanej "piątką" zaangażował najbardziej zaufanych ludzi, których znał jeszcze z Tajnej Armii Polskiej w 1939 r. Byli to doświadczeni oficerowie: płk artylerii Władysław Tadeusz Surmacki, kpt. dr Władysław Dering, ppor. kawalerii Jerzy Virion, ppor. artylerii Alfred Walenty Stoessel i Roman Zagner.
Zbierz piątkę. Podobnie jak Witold Pilecki, który zaproponował tworzenie “piątki” osobom zaangażowanym, aktywnym i dzielnym, tak dziś Ty pomyśl o koleżankach i kolegach, których chciałbyś zaprosić do stworzenia Waszej grupy.
Na początek zobaczcie relację p. Andrzeja Pileckiego na naszym kanale “Świadkowie epoki” i zastanówcie się, czy są jakieś podobieństwa w losach Waszych rodzin i rodziny Pileckich. W oparciu o wspólne doświadczenia historyczne Waszych rodzin znajdźcie nazwę dla Waszej piątki - zakotwiczoną w historii Polski - i zaprezentujcie ją z uzasadnieniem wyboru.
W jednym poście, który umieścicie w grupie projektowej na FB w atrakcyjnej formie, przedstawcie Wasz zespół, uzasadnijcie wybór nazwy dla zespołu i zaprezentujcie podobieństwa losów Waszych rodzin z rodziną Witolda Pileckiego.
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".