Tu będziecie żyć i tu umrzecie. Wojna oczami dzieci 2 | premiera filmu - Instytut Pileckiego
film
09.02.2021 (WT) 20.00
Tu będziecie żyć i tu umrzecie. Wojna oczami dzieci 2 | premiera filmu
Zapraszamy na premierę filmu „Tu będziecie żyć i tu umrzecie”. To druga część serii „Wojna oczami dzieci”, w ramach której oddajemy głos najmłodszym, aby poznać prawdę o II wojnie światowej z perspektywy najbardziej niewinnych uczestników wydarzeń.
Noc z 9 na 10 lutego 1940 r. w tysiącach polskich domów była końcem pewnej epoki. Tego dnia na terenach wschodnich II RP, zagarniętych przez Związek Sowiecki w 1939 r., NKWD przeprowadziło pierwszą z czterech masowych wywózek Polaków na wschód.
Złowieszcze łomotanie do drzwi i okien w środku nocy, groźne okrzyki w języku rosyjskim, płacz i strach zaskoczonych domowników, a następnie szybkie pakowanie się pod lufami rosyjskich karabinów i podróż bydlęcymi wagonami w nieznane. A wszystko to w samym środku mroźnej zimy, gdy do strachu i niepewności o przyszłość doszły bardzo szybko chłód i głód. Wielu nie przetrwało tej strasznej podróży, a przecież to był dopiero początek gehenny. Zaczynało się życie w nieludzkich warunkach na obcej ziemi. „Tu będziecie żyć i tu umrzecie” – słyszeli Polacy od pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD.
W latach 2018-2020 r. udało nam się dotrzeć do osób, które doświadczyły zesłania 10 lutego 1940 r. Wszyscy bohaterowie tego filmu byli wówczas dziećmi i właśnie z perspektywy dziecka, nagle wyrwanego ze swojego ciepłego domu rodzinnego, chcieliśmy opowiedzieć tę historię.
Opowieść naszych „Świadków Epoki” wzbogaciliśmy rysunkami z roku szkolnego 1945/1946. Tuż po zakończeniu II wojny światowej dzieci, które przetrwały, mogły opowiedzieć o swojej traumie właśnie za pomocą rysunków. Są one dzisiaj dostępne w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Połączenie tych rysunków z opowieściami nagranymi ponad 70 lat po wojnie stworzyło niesamowity obraz tragedii, o której nie można zapomnieć.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu!
Zobacz także
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
Wydarzenie
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!