Świadkowie Epoki - Instytut Pileckiego
Od 2018 roku rejestrujemy wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, które pamiętają czasy powojenne. Stworzone przez nas archiwum historii mówionej zawiera już prawie 800 nagrań - to kilkadziesiąt tysięcy godzin wspomnień. Ich fragmenty znajdą Państwo poniżej oraz na kanale YouTube – Świadkowie Epoki.
O swoich przeżyciach opowiadają żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Obywatele polscy, Polacy o innej przynależności państwowej, obywatele innych krajów. Wśród wspomnień z czasów powojennych znajdują się m.in. relacje o działaniach NKWD, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym. O działalności Solidarności opowiadają jej członkowie, o strajkach robotniczych – ich uczestnicy.
Liczba świadectw: 2
- Konrad Bieliński
Świadkowie Epoki
Konrad Bieliński
Konrad Bieliński (ur. 1949 w Warszawie), matematyk i informatyk, członek Komitetu Obrony Robotników, mąż Ewy Kulik-Bielińskiej. Opowiada o początkach swojej działalności w opozycji antykomunistycznej w marcu 1968.
#opozycja w PRL#zbrodnie komunistyczne - Tomasz Krzyżanowski
Świadkowie Epoki
Tomasz Krzyżanowski
Tomasz Krzyżanowski (ur. 1957 w Krakowie, zm. 2019), pochodził z rodziny o głębokiej wierze i poglądach antykomunistycznych. W trzeciej klasie liceum uczestniczył w czarnym marszu po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa.
#opozycja w PRL#zbrodnie komunistyczne#Solidarność