Rozszerzona Rzeczywistość - Instytut Pileckiego
Prezentacja projektów zrealizowanych podczas pierwszej edycji programu stypendialnego IP w Berlinie. „Rozszerzona Rzeczywistość” to zbiór pomysłów na nowe formy dostępu do kultury w sytuacji zamknięcia i wykluczenia spowodowanego pandemią COVID-19.
Podczas spotkania autorzy prototypowych działań, które próbowały przekroczyć granice wyznaczone przez obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19, opowiadają o tym, co udało się zrealizować i jak będzie można dalej z tego korzystać.
Swoje działania przedstawiają:
Małgorzata Brus - działania w Areszcie Śledczym Warszawia-Grochów,
Teresa Czepiec - projekt “Bliscy”,
Rafał Fundakowski - projekt “Pharus”,
Mikołaj Janik - projekt @locus,
Raphaelle Red - projekt @yourburo,
Robert Witczak - projekt “Nie tylko dom”.
Projekty konsultowane były z mentorami ze świata sztuki, nowych mediów i działań społecznych: Krzysztofem Golińskim, Kissinger Twins, Joanną Kubicką i Izą Rutkowską.
Efektem pracy stypendystów są przygotowane przez nich scenariusze/tutoriale, pozwalające innym twórczym i zaangażowanym społecznie osobom zorganizować podobne działania w ich rzeczywistościach.
Projekt “Rozszerzona rzeczywistość” jest częścią programu “Ćwiczenie nowoczesności” (www.exercisingmodernity.com), realizowanego od 2018 r. przez berliński oddział Instytutu Pileckiego. Jego celem jest interdyscyplinarna refleksja nad współczesną Europą, dla której punktem wyjścia jest namysł nad początkami i źródłami nowoczesności w Polsce, Niemczech i Izraelu.
Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.