Rozszerzona Rzeczywistość - Instytut Pileckiego
Prezentacja projektów zrealizowanych podczas pierwszej edycji programu stypendialnego IP w Berlinie. „Rozszerzona Rzeczywistość” to zbiór pomysłów na nowe formy dostępu do kultury w sytuacji zamknięcia i wykluczenia spowodowanego pandemią COVID-19.
Podczas spotkania autorzy prototypowych działań, które próbowały przekroczyć granice wyznaczone przez obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19, opowiadają o tym, co udało się zrealizować i jak będzie można dalej z tego korzystać.
Swoje działania przedstawiają:
Małgorzata Brus - działania w Areszcie Śledczym Warszawia-Grochów,
Teresa Czepiec - projekt “Bliscy”,
Rafał Fundakowski - projekt “Pharus”,
Mikołaj Janik - projekt @locus,
Raphaelle Red - projekt @yourburo,
Robert Witczak - projekt “Nie tylko dom”.
Projekty konsultowane były z mentorami ze świata sztuki, nowych mediów i działań społecznych: Krzysztofem Golińskim, Kissinger Twins, Joanną Kubicką i Izą Rutkowską.
Efektem pracy stypendystów są przygotowane przez nich scenariusze/tutoriale, pozwalające innym twórczym i zaangażowanym społecznie osobom zorganizować podobne działania w ich rzeczywistościach.
Projekt “Rozszerzona rzeczywistość” jest częścią programu “Ćwiczenie nowoczesności” (www.exercisingmodernity.com), realizowanego od 2018 r. przez berliński oddział Instytutu Pileckiego. Jego celem jest interdyscyplinarna refleksja nad współczesną Europą, dla której punktem wyjścia jest namysł nad początkami i źródłami nowoczesności w Polsce, Niemczech i Izraelu.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.