Rozszerzona Rzeczywistość - Instytut Pileckiego
Prezentacja projektów zrealizowanych podczas pierwszej edycji programu stypendialnego IP w Berlinie. „Rozszerzona Rzeczywistość” to zbiór pomysłów na nowe formy dostępu do kultury w sytuacji zamknięcia i wykluczenia spowodowanego pandemią COVID-19.
Podczas spotkania autorzy prototypowych działań, które próbowały przekroczyć granice wyznaczone przez obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19, opowiadają o tym, co udało się zrealizować i jak będzie można dalej z tego korzystać.
Swoje działania przedstawiają:
Małgorzata Brus - działania w Areszcie Śledczym Warszawia-Grochów,
Teresa Czepiec - projekt “Bliscy”,
Rafał Fundakowski - projekt “Pharus”,
Mikołaj Janik - projekt @locus,
Raphaelle Red - projekt @yourburo,
Robert Witczak - projekt “Nie tylko dom”.
Projekty konsultowane były z mentorami ze świata sztuki, nowych mediów i działań społecznych: Krzysztofem Golińskim, Kissinger Twins, Joanną Kubicką i Izą Rutkowską.
Efektem pracy stypendystów są przygotowane przez nich scenariusze/tutoriale, pozwalające innym twórczym i zaangażowanym społecznie osobom zorganizować podobne działania w ich rzeczywistościach.
Projekt “Rozszerzona rzeczywistość” jest częścią programu “Ćwiczenie nowoczesności” (www.exercisingmodernity.com), realizowanego od 2018 r. przez berliński oddział Instytutu Pileckiego. Jego celem jest interdyscyplinarna refleksja nad współczesną Europą, dla której punktem wyjścia jest namysł nad początkami i źródłami nowoczesności w Polsce, Niemczech i Izraelu.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.