Oglądaj | Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady - Instytut Pileckiego
Oglądaj | Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady
W przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, odbyła się debata „Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady"
Dlaczego mówienie o Polakach ratujących Żydów jest dzisiaj takie trudne? Jakie trudności trzeba pokonać, by w pełni zrozumieć sytuację, w której znajdowali się wówczas ludzie podejmujący decyzję o udzieleniu pomocy? Dlaczego jednak warto podjąć wysiłek refleksji nad tym fenomenem? Jakiego języka powinniśmy używać opisując emocje i przemyślenia związane z odkrywaniem tragicznej przeszłości? To wszystko było przedmiotem rozmowy w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i otwarcia wystawy "Zawołani po imieniu" przygotowanej przez Instytut Pileckiego.
Goście:
- Monika Krawczyk (dyrektor ŻIH),
- dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna),
- Michał Senk (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II),
- Kamila Sachnowska (Instytut Pileckiego)
- Prowadzenie: dr Mateusz Werner (Instytut Pileckiego

Zobacz także
- Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
debata
Pilecki Discussions (no. 1) | Youth, Social Media and Cyberwarfare in the Russia-Ukraine War
The Pilecki Discussions on the History and Legacy of Totalitarianism seek to bring together experts from East-Central Europe to discuss and debate issues of common concern in 20th century and contemporary histories of the former Eastern Bloc.
- Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
seminarium
Oglądaj | Kolejna wymiana paszportów? Niemiecka Lista Narodowa w regionie łódzkim w czasie drugiej wojny światowej i jej efekty po 1945 roku
Region łódzki jako jedno z centrów mniejszości niemieckiej w Polsce do 1945 r. był polem eksperymentalnym wprowadzonej w 1940 r. w Kraju Warty tzw. volkslisty.
- Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
debata
Oglądaj | Koniec świata ziemian. Reforma rolna 1944
Na czym polegała reforma rolna z 1944 r.? Czym były „sądy nad dziedzicami”? Co stało się z pozbawionymi własności ziemianami? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Wylegała - autorka książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.