Europa Środkowa i Wschodnia w XX wieku | debata online - Instytut Pileckiego
debata
18.02.2021 (CZW) 18.00
Europa Środkowa i Wschodnia w XX wieku | debata online
Zapraszamy na spotkanie online „Przedmieścia Europy czy odrębny region: Europa Środkowa i Wschodnia w 20 wieku” z grupą czterech wybitnych historyków na temat nowej syntezy historii gospodarczej i społecznej naszej części kontynentu.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Klio w świecie ekonomii”.
Punktem wyjścia do rozmowy jest projekt nowego podręcznika „The Routledge History Handbook of Central and Eastern Europe in the Twentieth Century. Volume 1: Challenges of Modernity” pomagającego poznać specyfikę Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to pierwsza z 4 części cyklu nowej syntezy historii tego regionu przygotowanej w Imre Kertész Kolleg w Jenie. Będziemy dyskutować o projekcie, o koncepcji Europy Środkowej i Wschodniej, o tym jakie przed naszym regionem stoją wyzwania nowoczesności.
- Czy istnieje odrębna Europa Środkowa i Wschodnia jako region sui generis, czy jest to po prostu „przedmieście Europy”?
- Czym jest nowoczesność „spadochronowa” albo „wyspoweja”, czyli sytuacji kiedy nowoczesność obejmuje pojedyncze firmy czy miasta, często opierając się na kapitale zagranicznym, nie wchodząc głębiej w społeczeństwa?
- Jakie były momenty przełomowe w historii regionu, zwłaszcza o cezurę przełomu lat 60 i 70.
- Na czym polega wyjątkowość Polski w XX wieku na tle regionu.
Te i inne zagadnienia poruszą:
- prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego;
- doc. Stanislav Holubec, Instytut Historii Czeskiej Akademii Nauk;
- prof. dr Joachim von Puttkamer, dyrektor Imre Kertész Kolleg w Jenie;
- prof. dr Béla Tomka, Katedra Historii Współczesnej, Uniwersytet w Szeged.
Link do debaty:
https://zoom.us/webinar/register/WN_hESnP4YhTnC7A8AJeMHsUw
Rozmowę poprowadzi dr Jerzy Łazor, historyk gospodarczy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim - zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".