II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Inteligencja polska wobec totalitaryzmów: opór i kompromis podczas II wojny światowej. - Instytut Pileckiego
konferencja
09.11.2022 (ŚR) 10.00
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Inteligencja polska wobec totalitaryzmów: opór i kompromis podczas II wojny światowej.
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Inteligencja polska wobec totalitaryzmów: opór i kompromis podczas II wojny światowej" | 9 listopada, Warszawa

Organizator: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego
Miejsce: Pałac Staszica, Warszawa. Sala im. Erazma Majewskiego,
9 listopada 2022 r.
Od pierwszych dni II wojny światowej inteligencja polska była bezlitośnie i planowo eksterminowana przez Niemców i Sowietów, jednak zdziesiątkowana przetrwała. Jej opór przejawiał się nie tylko poprzez walkę zbrojną, lecz również przybierał różne formy walki cywilnej. W związku z powyższym rodzi się wiele pytań natury badawczej. W jaki sposób inteligencja polska stawiała i realizowała opór? Jakie były formy oporu bądź kompromisu? Jakie były ich granice? Jaka była rola i działania inteligencji w oporze w strukturach niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów? Jakie były aspekty w łonie jej przywództwa?
Na te i wiele innych pytań, kluczowych dla najnowszej historii Polski, szukano odpowiedzi podczas Konferencji Naukowej "Inteligencja polska wobec totalitaryzmów: opór i kompromis podczas II wojny światowej", organizowanej przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, w ramach zainicjowanego przez Instytut projektu badawczo-wydawniczego.
W załączeniu program konferencji.
Do pobrania
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
wokół książek
Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
W ramach programu towarzyszącego akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z prezentacją książki "Jan Karski w cudzej pamięci" i panel dyskusyjny poświęcony odwadze w czasach wojny i pokoju.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
wystawa
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.