„Pilecki” | reportaż multimedialny - Instytut Pileckiego
„Pilecki” | reportaż multimedialny
Żołnierz, dobrowolny więzień KL Auschwitz, autor raportów o Holocauście. Dziś, 13 maja, obchodzimy 120 rocznicę urodzin naszego patrona, Witolda Pileckiego. Z tej okazji zapraszamy na reportaż przygotowany przez dziennikarzy portalu Onet.pl.
Multimedialny projekt, którego partnerami są Instytut Pileckiego oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, można zobaczyć tutaj: pilecki.onet.pl
Rotmistrz Witold Pilecki rzucił wyzwanie dwóm totalitaryzmom – nazistowskiemu oraz komunistycznemu. Jest symbolem patriotyzmu, odwagi, umiłowania wolności i solidarności z prześladowanymi: uniwersalnych wartości wspólnych wszystkim ludziom, fundamentalnych dla tradycji Zachodu. – Pilecki to bohater współczesności, choć osadzony w przeszłości, swoimi wyborami daje świadectwo dla kolejnych pokoleń. Jego odwaga, męstwo, umiłowanie wolności, solidarność z prześladowanymi oraz walka o dobro ogółu, rzucają wyzwanie naszym postawom w życiu społecznym – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Reportaż pt. „Pilecki” przybliża losy tego wyjątkowego człowieka, który nawet w obliczu śmierci pozostał wierny wyznawanym przez siebie ideałom. – Od dawna zastanawialiśmy się, w jaki sposób moglibyśmy oddać hołd Witoldowi Pileckiemu. Ostatecznie powstał reportaż multimedialny, który stanowi uniwersalną opowieść o najważniejszych wartościach: człowieczeństwie, miłości i poświęceniu – mówi Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu i współautor materiału.
„Pilecki” łączy w sobie elementy animacji filmowej, reportażu telewizyjnego i prasowego, a także słuchowiska radiowego. Nowoczesna i atrakcyjna wizualnie forma to efekt wspólnej pracy historyków, operatorów, montażystów, grafików oraz dziennikarzy Onetu: Mateusza Baczyńskiego, Katarzyny Barczyk-Sikory, Przemysława Mosur-Darowskiego, Daniela Olczykowskiego, Szymona Piegzy, Janusza Schwertnera, Kamila Tureckiego i Marcina Wyrwała. Reportaż można zobaczyć również w angielskiej oraz niemieckiej wersji językowej.
Zobacz zwiastun:
Dyrektor instytutu dr Wojciech Kozłowski podkreśla, że „Pilecki” to kolejne przedsięwzięcie instytutu, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o jednym z największym bohaterów II wojny światowej: – Staramy się opowiadać historię w sposób nowoczesny, wykorzystując wszystkie dostępne formy dotarcia do odbiorcy. Przykładem tego są podejmowane przez nas międzynarodowe inicjatywy książkowe, m.in. książka Jacka Fairweathera, której jesteśmy współwydawcą i wystawiennicze jak wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” w naszej berlińskiej siedzibie. Teraz przyszedł czas na kolejny, niezwykle ciekawy projekt multimedialnego reportażu, który opowiada historię rotmistrza w sposób przystępny dla młodego pokolenia i pokazuje jego historię jako coś uniwersalnego. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z portalem Onet.pl opowieść o Witoldzie Pileckim stanie się nauką i inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Zobacz także
- Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Aktualności
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".