Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze, Łukasz Faszcza, Piotr Gontarczyk - Instytut Pileckiego

Publikacje / Książki

Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze

Łukasz Faszcza, Piotr Gontarczyk

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na Polakach już po zakończeniu II wojny światowej. Akcja pacyfikacyjna została zaplanowana, zorganizowana i przeprowadzona przez Sowietów w lipcu 1945 roku na ziemiach północno-wschodniej Polski.

Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zatytułowanej „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”, zorganizowanej przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego 11–12 września 2023 roku w Augustowie. W książce – zawierającej ważne i interesujące artykuły przygotowane przez znawców tematu, którzy problematyką Obławy Augustowskiej zajmują się od wielu lat – zarówno przedstawiono aktualny stan badań, jak i sformułowano kolejne postulaty badawcze związane z tym zagadnieniem.

Obława Augustowska – będąca największą zbrodnią wojenną popełnioną przez radziecki aparat przemocy w 1945 roku, już po zakończeniu wojny w Europie – nadal stanowi jedną z ponurych tajemnic historii Polski Ludowej. Mimo pokaźnego dorobku historiografii (głównie polskiej), mimo postawienia wielu pytań, mimo ujawnienia wielu dokumentów archiwalnych, wciąż brakuje odpowiedzi na zasadnicze kwestie. Swoistym résumé dotychczasowego stanu wiedzy – zarówno tej naukowej, jak i świadomości i pamięci o wydarzeniach lipca 1945 roku […] wśród współczesnych – są teksty przygotowane do tomu wydawanego pod auspicjami Instytutu Pileckiego.

dr hab. Piotr Majewski, prof. UKSW

Poniżej do pobrania spis treści. 

AUTOR:

praca zbiorowa

POD REDAKCJĄ:

Łukasz Faszcza, Piotr Gontarczyk

ROK WYDANIA:

2025

LICZBA STRON:

304

OPRAWA:

Miękka ze skrzydełkami

FORMAT:

140 × 225 x 20 mm

ISBN:

978-83-67326-75-9

Inne pozycje z tej kategorii

Zobacz także