Piątki Pileckiego - konkurs (projekt archiwalny) - Instytut Pileckiego

Piątki Pileckiego - konkurs (projekt archiwalny)

Czas lata to taki sielsko-anielski moment w roku. Korzystając z długo wyczekiwanych dni wypoczynku, chcielibyśmy zachęcić Was do wzięcia udziału w specjalnej, konkursowej edycji “Piątek Pileckiego” w czasie wakacji.

Pod daszkiem z gałęzi, co same się splotły

W misterny parasol, chroniący wśród lata

Od deszczu - istniała niewielka ławeczka

Dla tych, którzy chcieli się ukryć od świata.

Tu młodzi śnić mogli o szczęściu we dwoje,

Wtuleni w bzów kwiecia pachnące okiście,

Wzrok wznosząc ku niebu, skąd do nich gwiazd roje

Mrugały w noc letnią, a księżyc przez liście

Słał srebrną poświatę i wśród tajemniczych

Półcieni - utrwalał czarowny świat bajki.

Witold Pilecki, fragment poematu “Sukurcze”

Czas lata, wakacji, to taki sielsko-anielski moment w roku. Przyroda w pełni rozkwitu zaprasza do wędrówek, słoneczne dni są zachętą do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Właśnie w takich pięknych dniach wypoczynku chcielibyśmy zachęcić Was do wzięcia udziału w specjalnej, konkursowej edycji “Piątek Pileckiego” w czasie wakacji. 

Projekt jest kontynuacją idei “Piątek Pileckiego”, jakie realizowaliśmy w minionych miesiącach, ale w nieco innej formie. Więcej o “Piątkach Pileckiego".

DLA KOGO?

"Piątkę" może stworzyć zarówno grupa znajomych, jak i cała rodzina! “Piątkę” w tym wypadku traktujemy jako symbol małej grupy: mogą to być zespoły mniej liczne (minimum 3), czy wręcz przeciwnie - liczące np. 6 czy 7 osób.

JAKA FORMA?

Tym razem mamy dla Was kilka propozycji zadań. Od Was zależy, czy realizujecie jedno, dwa czy wszystkie. Możecie też zrealizować to samo zadanie kilka razy. Wy decydujecie o czasie i miejscu realizacji, ważne, żeby raport ze zrealizowanego zadania trafił do nas najpóźniej 31 sierpnia 2020 roku. 

Kiedy już zapoznacie się z regulaminem projektu i podpiszecie wymagane oświadczenia (znajdziecie je tutaj), wyślijcie do nas wypełniony formularz.

Zadanie 1 "Historia jednej fotografii"

W domowym archiwum - swoim, babci, cioci - znajdźcie jak najstarsze zdjęcie. Wykonajcie pracę historyka i pozwólcie, aby zdjęcie opowiedziało Wam historię: swoją własną i ludzi, którzy się na nim znajdują. Ustalcie: kiedy i gdzie zostało wykonane, kto na nim jest, a także w jaki sposób historia osób znajdujących się na zdjęciu splata się z historią Polski i Polaków.

Jako raport z realizacji tego zadania prześlijcie do nas: bardzo dobry skan/ fotografię zdjęcia, opis jego historii (w pliku pdf), zgodę na publikację zdjęcia jego właściciela, oświadczenie RODO i zgodę na publikację Waszej pracy (wzory w załączniku). 

Formularz: Historia jednej fotografii

Zadanie 2 "Historia jednego miejsca"

Historia ma wpływ na to, jak zmieniają się różne otaczające nas miejsca. Wybierzcie miejsce (Waszego zamieszkania lub cel Waszych wakacyjnych wędrówek) i pokażcie, jak zmieniło się przez ostatnie 100 lat (no może być trochę mniej;-)). Jakie wydarzenia z historii Polski wpłynęły na kształt tego miejsca?

Jako raport z realizacji tego zadania prześlijcie do nas: zdjęcie miejsca "sprzed 100 lat" (wraz ze zgodą jego właściciela na publikację bądź informację o źródle zdjęcia, jeśli znajduje się w domenie publicznej); samodzielnie wykonane zdjecie miejsca "dziś"; samodzielnie wykonany opis historii miejsca w formie pdf (jeśli w opisie wykorzystane są dodatkowe zdjęcia to również musicie podać ich żródło w domenie publicznej bądź uzyskać zgodę właściciela na ich publikację);  oświadczenie RODO i zgodę na publikację Waszej pracy.

Formularz: Historia jednego miejsca

Zadanie 3 "Historia jednej wyprawy"

W ramach wakacyjnych wędrówek wybierzcie się na wyprawę historyczną (pieszą, rowerową, konną, kajakową, samochodową... sposób transportu dowolny). Nie ma znaczenia, czy będzie to jeden dzień, czy 2 tygodnie. Ważne jednak, aby wyprawa odbywała się śladami historii Polski i Polaków; miała jakąś "myśl przewodnią" i żebyście odkryli miejsca, których dotąd nie znaliście. Jako raport z realizacji tego zadania przyślijcie do nas dobrej jakości zdjęcie Waszej wyprawowej "piątki" zrobione w najważniejszym dla wyprawy miejscu oraz relację z Waszej wyprawy w pliku pdf (w opisie wykorzystajcie wyłącznie zdjęcia wykonane samodzielnie). Jeśli nie macie pomysłu dokąd wyruszyć, zapraszamy Was na szlak "Zawołanych po imieniu".

Formularz: Historia jednej wyprawy

DO KIEDY

Na Wasze realizacje czekamy do końca wakacji, tj. do 31.08.2020.

Każda “Piątka” otrzyma od Instytutu certyfikat poświadczający wzięcie udziału w tym projekcie. 

W każdej z trzech kategorii komisja konkursowa przyzna 1, 2 i 3 miejsce, które zostanie nagrodzone:

  • 1 miejsce: karta podarunkowa o wartości 300 złotych do wykorzystania w sklepie www.rebel.pl oraz publikacje i gadżety Instytutu Pileckiego;
  • 2 miejsce: karta podarunkowa o wartości 200 złotych do wykorzystania w sklepie www.rebel.pl oraz publikacje i gadżety Instytutu Pileckiego;
  • 3 miejsce: karta podarunkowa wartości 100 złotych do wykorzystania w sklepie www.rebel.pl oraz publikacje i gadżety Instytutu Pileckiego.

Potrzebujesz szybkiego "powtórzenia wiadomości"? Zobacz, co o konkursie mówi Maja Łepek z Instytutu Pileckiego:

Wydarzenia

  • KLUB GIER WSZELAKICH | 2. i 4. piątek miesiąca

    edukacja

    KLUB GIER WSZELAKICH | 2. i 4. piątek miesiąca

    Zapraszamy na piątkowe rozgrywki „bez prądu”!

  • POWRÓT NA OCHOTĘ - pierwsza gra już dziś!

    edukacja

    POWRÓT NA OCHOTĘ - pierwsza gra już dziś!

    Z wielką satysfakcją pragniemy poinformować Państwa o premierze gry terenowej “Powrót na Ochotę”!

  • History of the 20th century | zajęcia w języku angielskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów

    edukacja

    History of the 20th century | zajęcia w języku angielskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów

    XX wiek to niezwykle burzliwy okres w historii świata i Polski. Podczas cyklicznych zajęć uczniowie będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat przełomowych wydarzeń XX wieku w języku angielskim.

  • Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 1-3

    edukacja

    Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 1-3

    Oferta skierowana do uczniów szkół podstawowych, mająca na celu promowanie postaw patriotycznych i znajomości polskich symboli narodowych.

  • Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 4-6

    edukacja

    Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 4-6

    Zajęcia odbywają się dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Podczas zajęć omówimy pojęcia: rzeczpospolita (republika), symbole narodowe, obywatel, flaga, godło, hymn państwowy (narodowy), miejsca pamięci narodowej, święto narodowe.

  • Symulacje dyplomatyczne | Zajęcia dla uczniów i studentów

    edukacja

    Symulacje dyplomatyczne | Zajęcia dla uczniów i studentów

    Zapraszamy na zajęcia mające na celu zapoznanie młodzieży z protokołem dyplomatycznym i mechanizmami negocjacji dyplomatycznych.

  • AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

    debata

    AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

    Zapraszamy do udziału w sparingu, który odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Ze względu na straty poniesione przez polskie elity, wymiar społeczny zbrodni katyńskiej jest bardziej istotny niż wojskowy".

  • AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

    debata

    AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

    Zachęcamy do udziału w sparingu, który odbędzie się w poniedziałek 28 marca. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: Józef Mackiewicz miał rację mówiąc, że „jedynie prawda jest ciekawa".

  • AD VOCEM - 5 edycja | rekrutacja do sparingu on-line

    debata

    AD VOCEM - 5 edycja | rekrutacja do sparingu on-line

    Zapraszamy do udziału w sparingu, który odbędzie się w poniedziałek 14 marca. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Z perspektywy żołnierza AK wolałbym kontynuować czynny opór, niż złożyć broń w sierpniu 1945 roku".

  • AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego on-line

    debata

    AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego on-line

    Zachęcamy do udziału w sparingu debatanckim online, który odbędzie się w poniedziałek 20 grudnia 2021 roku. Tym razem uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Strajkujący w grudniu 1970 roku walczyli bardziej o wolność niż o chleb”.

  • Piątki Pileckiego - III edycja | Zadanie 5

    projekt

    Piątki Pileckiego - III edycja | Zadanie 5

    Witold Pilecki został zamordowany 25 maja 1948 roku. Z okazji rocznicy śmierci rotmistrza mamy dla Was ostatnie już zadanie w tej edycji projektu: przygotujcie prezentację o „Piątkach Pileckiego” i przedstawcie ją w swojej szkole.

  • Zadanie 2: Okno z KL Auschwitz

    projekt

    Zadanie 2: Okno z KL Auschwitz

    Wysłuchajcie wykładu dr. Jacka Proszyka „Okno z KL Auschwitz w Bielitz". Na podstawie opisanych spotkań wybierzcie jednego z bohaterów, o których mowa w wykładzie i przedstawcie w artystycznej formie jedną z historii.