Niemiecka polityka eksterminacyjna wobec polskich elit. Przykład KL Gusen | materiały edukacyjne do nauki zdalnej - Instytut Pileckiego
Niemiecka polityka eksterminacyjna wobec polskich elit. Przykład KL Gusen | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Uwaga nauczyciele i uczniowie! W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen, który stał się nieupamiętnionym do dziś symbolem niemieckiej polityki likwidacji polskich elit i niszczenia polskiej państwowości, przygotowaliśmy pakiet edukacyjny.
Celem niniejszych materiałów do e-learningu jest przypomnienie historii obozu Gusen, który zaplanowano jako filię Mauthausen i przeznaczono do niszczenia polskiej inteligencji. Z czasem stał się on miejscem kaźni również innych narodowości oraz grup społecznych.
Pakiet edukacyjny dotyczący KL Gusen składa się z 8 tekstów źródłowych oraz 4 ćwiczeń. Tworzą one logiczny ciąg, ale można z nich również korzystać wybiórczo. Ważny element stanowi animacja przygotowana na podstawie relacji jednego z więźniów obozu, Józefa Żmija; została ona zilustrowana bogatym materiałem archiwalnym, w tym kadrami z unikalnego filmu dokumentującego wyzwolenie obozu przez wojska amerykańskie.
Ponadto zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami Instytutu Pileckiego, które dotyczą niniejszego zagadnienia:
- KL Gusen - miejsce kaźni polskiej inteligencji | podcast
- Losy polskiej inteligencji podczas II wojny światowej | artykuł
- Rudolf A. Haunschmied jako chłopiec doszedł do wniosku, że austriackie miasteczko St. Georgen skrywa tajemnicę. Okazało się, że w jego klasie mieściła się dawnej kuchnia obozowa: „Szczególnie dobrze pamiętam stare, proste kaloryfery układu centralnego ogrzewania, zwłaszcza że kilka lat później natknąłem się na identyczne grzejniki przy dawnej komorze gazowej w Miejscu Pamięci Mauthausen. Było to dla mnie kluczowe odkrycie – od tego momentu starałem się ustalić, czy istnieje jakiś związek między dawnym obozem Mauthausen i moją salą lekcyjną”. Komitet Pamięci Gusen – stowarzyszenie historyczne, które założył wiele lat później – miało być antidotum na „chorobę niepamięci”, na jaką zapadła lokalna społeczność. Czy Rudolfowi Haunschmiedowi udało się przekonać do swojej inicjatywy nie tylko mieszkańców okolicy, ale przede wszystkim polityków – i to zarówno tych działających na szczeblu lokalnym, jak i ogólnokrajowym? Tego można dowiedzieć się z naszego podcastu.
Materiały edukacyjne, które Instytut Pileckiego udostępnia od początku kwietnia, mają ułatwić nauczycielom i uczniom naukę zdalną w czasach pandemii. Zwarta forma pozwala łatwo i szybko rozesłać je do uczniów drogą elektroniczną. Teksty wprowadzające i komentarze sprawiają, że materiały są gotowe do udostępnienia uczniom bez konieczności dodatkowych działań ze strony pedagoga.
Wydarzenia
- Klub Nauczyciela z Pasją | Pokaz filmu "Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku"
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją | Pokaz filmu "Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku"
Po wakacyjnej przerwie wznawiamy spotkania w Klubie Nauczyciela z Pasją. Spotkania w klubie będą się odbywały jak zwykle raz w miesiącu – w trzeci wtorek miesiąca.
- Klub Nauczyciela z Pasją | Spotkanie z prof. Andrzejem Zawistowskim
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją | Spotkanie z prof. Andrzejem Zawistowskim
21 maja o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich nauczycieli, edukatorów i pasjonatów historii na kolejne spotkanie w Klubie Nauczyciela z Pasją!
- Klub Nauczyciela z Pasją #2 | offline + online
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją #2 | offline + online
16 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich nauczycieli, edukatorów i pasjonatów historii na kolejne, drugie spotkanie Klubu Nauczyciela z Pasją!
- Klub Nauczyciela z Pasją | Od 19 marca w Galerii DeBeKa
debata
Klub Nauczyciela z Pasją | Od 19 marca w Galerii DeBeKa
W każdy trzeci wtorek miesiąca, począwszy od 19 marca zapraszamy do Klubu Nauczyciela z Pasją w Galerii DeBeKa (Krakowskie Przedmieście 11) w Instytucie Pileckiego.