Hanna Chmielecka - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Hanna Chmielecka

Hanna Chmielecka, córka Heleny Chmieleckiej. Opowiada o swojej mamie, która w 1942 zdecydowała się przyjąć pod swój dach młodą Żydówkę Dorę Frankenberg z Radziejowa. Dziewczyna mieszkała dwa lata w gospodarstwie Chmieleckich w Woli Wapowskiej koło Kruszwicy, nieopodal ukrywał się jej brat Jakub. W 1944 wzmogły się obławy ze strony Niemców, więc Helena Chmielecka zdecydowała, aby Dorę przekazać komuś innemu. Niestety łącznik się nie zgłosił, a przestraszona dziewczyna ukryła się z bratem w stogu siana. Tam znaleźli ich Niemcy. Młodzi Żydzi najprawdopodobniej wskutek tortur wydali Niemcom, że pomagała im Helena Chmielecka. Kobietę niebawem aresztowano i została umieszczona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Tam zmarła w niejasnych okolicznościach w grudniu 1944 r.

#dzieci #obozy_koncentracyjne #deportacje_zesłanie #zbrodnie_niemieckie #pomoc_w_czasie_II_WŚ #okupacja #ratowanie_Żydów #Zagłada_Żydów

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Izabela Galicka

  Świadkowie Epoki

  Izabela Galicka

  Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego, który zdecydował się popełnić samobójstwo aby uniknąć współpracy z Niemcami.

  #zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń
 • Jan Hadam

  Świadkowie Epoki

  Jan Hadam

  Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego

  #zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe