Zniszczenia zabytków architektury w dystrykcie krakowskim 1939-1945 | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
20.11.2019 (ŚR) 13.00
Zniszczenia zabytków architektury w dystrykcie krakowskim 1939-1945 | seminarium
Kraków nie poniósł uszczerbku podczas II wojny światowej – tak głosi obiegowa opinia. Tymczasem tylko w 1945 roku w mieście uległo zniszczeniu 400 budynków. Które małopolskie zabytki ucierpiały najbardziej? O tym opowiemy podczas najbliższego seminarium.
Smok wawelski, hejnał mariacki czy Lajkonik – Kraków słynie z wielu legend. Jedna z najnowszych mówi o tym, że „gdyby nie Sowieci, Niemcy wysadziliby Wawel powietrze”. Taki pogląd dominował w polityce historycznej przez całe dziesięciolecia, dopóki nie przeforsowano bezsprzecznego faktu: wycofujący się Niemcy wcale nie podłożyli ładunków wybuchowych pod płytę Rynku Głównego. Niezgodna z prawdą jest również opinia dotycząca tego, że Kraków w ogóle nie ucierpiał podczas wojny. Zresztą poważne straty poniosły również inne miejscowości dystryktu, który obejmował powiaty: miechowski, nowotarski, nowosądecki, jasielski, krośnieński, sanocki, przemyski, jarosławski, rzeszowski, dębicki, tarnowski oraz krakowski.
Tematem zniszczeń zabytkowej architektury Krakowa w latach 1939-1945 zajmuje się dr Mikołaj Getka-Kenig z Instytutu Historii Sztuki UJ. Podczas seminarium, które poprowadzi 20 listopada w siedzibie Instytutu Pileckiego, naukowiec skonfrontuje powojenne wyniki inwentaryzacji wojennych szkód z własnymi ustaleniami. Opowie również o uszkodzonych zabytkach, które jak dotąd nie doczekały się swojego opracowania. Uczestnicy spotkania usłyszą także o charakterze i skali zniszczeń na terenach małomiasteczkowych i wiejskich, z rozróżnieniem na straty, jakie powstały w trakcie kampanii wrześniowej, okupacji niemieckiej oraz zajęcia miasta przez krasnoarmiejców.
Wystąpienie stanowi podsumowanie rocznego projektu badawczego prowadzonego w Instytucie Pileckiego. W imieniu prelegenta oraz Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Kolejne seminarium:
• 27.11 „Co pamiętają wojenne wnuki? Dziedziczenie pamięci w tekstach kultury”, prelegent Justyna Nowak
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charekter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- Już w najbliższy czwartek! | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
Już w najbliższy czwartek! | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W każdy wakacyjny czwartek Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku. Pierwsze spotkanie już w czwartek 3 lipca!